Сьогодні православні християни відзначають день святого Миколая – одне із найбільш довгоочікуваних свят для дітей та багатьох дорослих, які не розучилися вірити в чудо.

Церкви, які користуються юліанським календарем, відзначають день Святого Миколая 19 грудня.

В Україні в цей день батьки вночі кладуть малюкам під подушку подарунки. Діти, традиційно вірять, що подарунки приніс Святий Миколай, за те що вони весь рік були слухняними. Якщо хтось не слухався батьків, то отримував різку.

Згідно з легендою, Святий Миколай був багатою людиною і дбав про бідних. Найімовірніше, що традиція дарувати подарунки пішла від відомого випадку, коли один збіднілий чоловік не міг забезпечити своїх трьох доньок приданим. Згідно з традиціями того часу, дівчата не могли вийти заміж без приданого, а якщо б їм не вдалося ще й знайти роботу, то єдиним виходом було б стати повіями. Микола, на той момент ще не єпископ, дізнавшись про це, вирішив використати батьківський спадок, щоб допомогти біднякам. Кілька ночей підряд він пробирався до будинку бідуючої сім’ї і кидав у вікно кімнати, де ночували сестри шматок золота, – на придане.

Наслідуючи цьому прикладу, батьки стали ховати під подушки дітям подарунки. Малюки ж, вірили, що це подарунки Святого Миколая. Неслухняним дітям клали під подушку різку. Вважалося, що імена тих, хто не гідний подарунка записувалися в Золоту книгу Миколи.Діти також вірили, що Святий Миколай приходить з помічником – осликом, і тому клали поруч зі своїм взуттям моркву.

В нашій країні з приходом радянської влади, Святий Миколай, як і всі інші релігійні символи був витіснений. На зміну йому прийшов Дід Мороз, який дарує подарунки на Новий рік.

У незалежній Україні образ святого Миколая і традиція дарувати подарунки відроджуються. Святий Миколай розглядається як вітчизняний аналог російського Діда Мороза, американського Санта Клауса, фінського Йоулупуккі та відповідних персонажів у інших країнах.