У зв’язку з виявленням випадку захворювання на Африканську чуму свиней у сусідньому Середино-Будському районі, наш Ямпільський район був оголошений «зоною нагляду». Правовий режим цієї зони не передбачає якихось надзвичайних заходів, паніка серед власників свиней є невиправданою, – про це у інтерв’ю Ямпіль.INFO заявив в.о. начальника управління ветеринарної медицини Андрій Біляк.

Чи становить АЧС загрозу для людей, або вона небезпечна тільки для тварин?

Африканська чума свиней є досить специфічним захворюванням, яке вражає тільки свиней. Для людини вірус небезпеки не становить, навіть м’ясо уражених вірусом тварин можна їсти. Проте, хижі тварини є розповсюджувачами цієї небезпечної інфекції.

Які заходи проводяться на території району, щоб не допустити поширення вірусу?

На даний момент на території Ямпільського району триває перерахунок поголів’я домашніх свиней з метою проведення щеплення проти класичної чуми свиней тих тварин, які були придбані їх власниками після останньої вакцинації, або з якихось причин не були вакциновані своєчасно. Ні про яке знищення цих тварин не йдеться, тож у власників немає підстав перейматись за свою власність і приховувати її від обліку.

Також прийнято рішення постійно підтримувати роботу свиноферми ТОВ «Агрофірма «Орлівська» в закритому режимі та провести на території району депопуляції диких кабанів. З цією метою створена група з єгерів, яка вже приступила до роботи. Окрім того, прийнято рішення про відстріл бродячих тварин, які можуть бути перенощиками АЧС.

Чи правда, що в районі може бути заборонено торгівлю свининою?

Ні, це неправда. Мова йде лише про підвищення ветеринарного контролю за продажем м’яса. Наприклад, тепр якщо власник тварини бажає забити її на продаж він має звернутись за дозволом до ветслужби за 10 днів.

Чи відповідає дійсності інформація, про створення буферної зони вздовж російського кордону, яка буде вільною від поголів’я свиней?

Так, було прийнято рішення рекомендувати власникам домогосподарств, що проживають в 20-ти кілометровій зоні від україно-російського кордону утриматись від розведення свиней через високий ризик захворювання на АЧС. В нашому районі в цю зону потрапили господарства Чуйківської, Марчихинобудської, Княжицької, Микитівської сільської, Дружбівської міської та Свеської селищної ради. Але це лише рекомендація, за недотримання якої не передбачено жодних штрафних санкцій.

А що буде, якщо на території району все ж зафіксують випадок захворювання на АЧС?

Тоді ветеринарна служба буде вживати заходів відповідно до інструкції. Зокрема, буде прийнято рішення про безкровне знищення свиней на площі до 3 км від осередку захворювання (збитки будуть компенсовані населенню). В зоні до 20-ти кілометрів зоні від осередку буде заборонено торгівлю свининою.

Що ви порадите власникам домогосподарств району щоб уберегти свою власність від захворювання?

Попередити захворювання свиней на АЧС допоможе дотримання ряду правил. Зокрема, надавати доступ до поголів’я свиней для огляду ветеринарною службою, здійснювати вакцинацію, утримувати поголів’я лише в закритих сараях, не допускати вільного вигулу свиней, вести боротьбу з гризунами, не заводити свиней без погодження з Держветслужбою, не використовувати незнезаражені корми тваринного походження, обмежити зв’язок з несприятливими територіями, не допускати відвідування господарств сторонніми особами, не купувати тварин у невстановлених місцях, негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней у державні ветеринарні заклади.