Напередодні Нового року Верховна Рада України прийняла ряд законів, якими були внесені суттєві зміни до Податкового кодексу. Тож, вже з 1 січня українцям нараховують податки за новими правилами.
Найбільше ці зміни торкнулись оподаткування нежитлової нерухомості, яке введено з 1 січня, місцевим органам влади делеговані повноваження щодо встановлення ставки податку. Це закріплено законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деякі законодавчі акти України щодо податкової реформи».
Так, ставка податку за 1 кв. м загальної площі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості для фізичних і юридичних осіб встановлюється в розмірі, що не перевищує 2% мінімальної заробітної плати на рік, або приблизно 24,36 грн (мінімальний розмір оплати праці станом на 1 січня 2015 року – 1218 грн на місяць – ІФ)
Закон передбачає пільги зі сплати податку на нерухомість для фізичних осіб. Зокрема, база оподаткування квартири зменшується на 60 кв. м, будинку – на 120 кв. м. У разі одночасного перебування у власності платника податків різних типів об’єктів житлової нерухомості база оподаткування зменшується на 180 кв. м.
За наявності у власності платника податків більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу податок нараховується, виходячи з сумарної загальної площі об’єктів, зменшеної на 60 кв. м для квартир і на 120 кв. м для будинків. За наявності у власності об’єктів житлової нерухомості різних видів податок нараховується, виходячи з сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної на 180 кв. м.
Місцеві ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування, а також визначати пільги із податку з житлової нерухомості для фізичних осіб залежно від рівня доходів і майнового стану.
Пільги щодо податку для фізичних осіб не надаються на об’єкт оподаткування, якщо його площа перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування, а також на об’єкти оподаткування, що використовуються з метою отримання доходів.
Не підлягають оподаткуванню будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, житлова нерухомість непридатна для проживання, зокрема, у зв’язку з аварійним станом, а також житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину.
Не є об’єктом оподаткування нежитлова нерухомість, що використовується суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, які здійснюють свою діяльність в малих архітектурних формах (МАФ) і на ринках; будівлі промисловості, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, а також об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їхніх підприємств.
Нарахування суми податку з об’єктів нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, проводиться контролюючим органом за місцем реєстрації власника нерухомості. Податкові повідомлення-рішення про сплату суми податку та платіжні реквізити, зокрема органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються фізичній особі – платнику за місцем його реєстрації до 1 липня року, наступного за звітним роком.
Платники податку – юридичні особи, самостійно нараховують суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають до контролюючого органу за місцем знаходження об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками щоквартально.
Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Податок сплачується за місцем розташування об’єкта оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України. Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських рад за квитанцією про прийняття податків.
Окрім податку на нерухомість, депутати внесли зміни і до ряду інших податків та зборів. Зокрема, відтепер українці будуть платити податки і із пенсії. Щоправда, оподаткування пенсії буде здійснюватися тільки в разі її перевищення трьох мінімальних зарплат, що становить 3654. В Україні тільки 3,3% пенсіонерів отримують пенсії більше зазначеної суми. Середня пенсія становить 1523 грн. Підвищено прибутковий податок і на заробітну плату фізичних осіб з 17 до 20% , але тільки якщо вона перевищує 13 800 грн.
Зміни внесені до системи оподаткування автотранспортних засобів. Згідно з ними, розширено застосування податку на майно і передбачено оподаткування дорогих автотранспортних засобів. Це стосується виключно автомобілів з об’ємом двигуна більше 3 літрів і терміном експлуатації до 5 років. Власники таких машин будуть зобов’язані платити 25 тисяч гривень податку на рік.
По-новому оподатковуватимуться і товари. Введено новий акцизний податок 5% з реалізації алкогольних напоїв, тютюнових виробів і палива. Приклад: пляшка найдешевшої горілки (36 грн за 0,5 л) подорожчає на 1,8 грн, пачка сигарет середнього класу – на 0,8-1 грн, літр бензину А-95 – на 0,8-0,9 грн.
Введено і додатковий збір на імпортні продукти (10%) і промтовари (5%) від декларованої вартості. Виняток: природний газ, вугілля, нафта, нафтопродукти, банкноти, банківські метали, дитяче харчування, підгузники, ліки, медобладнання. Наприклад, банани (20 грн / кг) подорожчають на 2 гривні.
Продовжено дію військового податку в розмірі 1,5% від зарплати. 
В Ямпільському відділенні Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції пообіцяли прокоментувати податкові нововведення вже найближчим часом, коли надійдуть відповідні роз’яснення.