Наш Ямпіль надзвичайно багатий на водні об’єкти: на околиці його омиває повноводна річка Івотка, а її притока Студенок (Петушок) тече майже через все селище, згадайте ще численні ставки та озера, яких в Ямполі дійсно багато. Інша справа, що стан більшості з них навряд чи можна назвати задовільним. Засмічення, замулення, заростання чагарником зробили свою справу, і сьогодні в селищі не так багато водойм, де було б приємно і безпечно відпочивати ямпільчанам.

Напередодні Всесвітнього дня води, який світова спільнота щорічно відзначає 22 березня, ми вирішили поспілкуватись про сучасний стан місцевих водойм з інженером Кролевецького міжрайонного управління водного господарства Антоном Дрожжовим.

В якому стані сьогодні знаходяться ямпільські водойми?

На території Ямполя знаходяться три порівняно великі ставки це «Червонокутський», «Лікарняний» та «Дунаєць», всі вони перебувають на балансі Ямпільської селищної ради, наша установа займається моніторингом їх стану. Ми щорічно беремо зразки води з Червонокутського ставка та Дунайця і відправляємо їх в Суми для проведення аналізу. Результати цих досліджень свідчать, що вода нормальна і цілком придатна для купання. Хоча ми всі знаємо про стан цих водойм. Зокрема, Дунайця, який має значне замулення.

Дещо гірша ситуація з річкою Студенок (Петушок), вздовж русла якої чимало несанкціонованих смітників, вона заросла деревами та чагарниками, які негативно впливають на якість води. При цьому, проводити вирубку цих дерев без погодження з екологічною службою заборонено.

Чи можливо провести очищення забруднених та замулених ставків, зокрема Дунайця та Лікарняного?

З технічного боку це цілком можливо зробити. У Кролевецького міжрайонного управління водного господарства є вся необхідна для цього техніка, яку він може надати на договірних засадах. Але для цього потрібна воля місцевої влади, погодження з усіма компетентними службами. В такому разі водоймище спускається і на його території проводяться очисні роботи.

А чому так зменшився рівень води в Студенку, чи можливо його підняти?
Зменшення рівня води характерне для всіх водоймищ, що свідчить про те, що скоріш за все до цього призводять природні, а не технологічні фактори.

Що стосується питання про підняття рівня води в Студенку, то півтора роки тому ми це питання вже піднімали разом з селищною радою. Зробити це не складно, потрібно лише збудувати гідроспоруду, яка дозволила б регулювати рівень води в річці: коли потрібно – його збільшувати, а якщо виникне загроза підтоплення – зменшувати. Це може бути металоконструкція, або навіть дерев’яні шандори. Але для таких робіт потрібно обов’язково мати відповідний проект.

А який стан води в Івотці? Всі ми знаємо в якому стані знаходяться селищні очисні споруди, чи безпечні ті стоки, які впадають в річку?

Що стосується річки Івотка, то там аналізи теж беруться щороку і вони цілком задовільні. При цьому, хочу наголосити, що зразки води беруться на кожній дамбі. Тобто загрози викиди з очисних споруд поки що не становлять.

В якому стані інженерні споруди?

На жаль, вони зазнали великої шкоди від місцевих мисливців за металобрухтом. Крадії пошкодили чимало інженерних споруд, які регулювали рівень води в каналах. Через що доводиться регулювати рівень води буквально в ручну – будувати дерев’яні шандори, або класти мішки з піском.

Особливо мене обурює те, що злочинці вирізали і металеві перила на шлюзах. Адже це питання нашої з вами безпеки. Всі ми знаємо скільки родин з дітьми приїжджають відпочивати на річку, де їх може чекати халепа.
Крадіїв спіймати дуже важко, але такі випадки все ж мають місце. Їм загрожує реальне кримінальне покарання та все ж важко змусити їх відшкодувати завдані збитки.

А чи є в нашому районі офіційні місця для купання, або відпочинку?

На скільки мені відомо, ні. Це питання до органів місцевого самоврядування, але, як на мене, робити це потрібно, адже у ямпільчан повинні бути нормальні та безпечні умови для відпочинку.

Щороку відпочиваючі завалюють пляжі сміттям, хто повинен його прибирати?

Справді, засмічення водоймищ – це величезна проблема, яку поки що ще мало хто усвідомлює. Кількість сміття, яке люди викидають на найбільш улюблених місцях для відпочинку, просто вражає.

В штаті нашого управління немає посади прибиральника, який би був зобов’язаний прибирати узбережжя. Але, ми, як ямпільчани, не можемо залишитись осторонь і постійно намагаємось прибрати залишене біля дамб сміття. При цьому доводиться відволікатися від іншої важливої роботи.

Намагаємось ми і працювати з людьми, пояснювати, робити зауваження, але все марно. Навіть ямами для сміття, які ми копаємо, користуються не всі, багатьом легше кинути сміття собі ж під ноги.
Та все ж я сподіваюсь, що люди усвідомлять значення водоймищ у своєму ж житті і зроблять хоча б невеликі кроки по охороні та відтворенню водних ресурсів. Хтось вчасно закриє кран на кухні чи у ванній кімнаті й тим самим збереже десяток літрів чистої води, інший викине випиту пляшку не в річку, а в спеціальний сміттєвий контейнер, а дехто навіть очистить джерело, яке повністю замулене і може повністю пересохнути спекотним літом.

Тим паче, що такі приклади в Ямполі вже є. В минулому році ми спільно з молодіжною організацією «Молодь Ямпільщини» організували декілька суботників, під час яких прибрали узбережжя річки та впорядкували святе джерело неподалік залізничного мосту через Студенок.