Верховна Рада 14 липня ухвалила закон про місцеві вибори, який передбачає обрання депутатів сільських і селищних рад за чинною на сьогодні мажоритарною системою відносної більшості, а депутатів обласних, районних, міських і районних у містах рад – за пропорційною виборчою системою з преференціями.

За відповідне рішення проголосували 257 народних обранців.

Відповідно до тексту закону № 2831-3, вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах. Вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад планується проводити за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій з закріпленням кандидатів в територіальних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ.

Крім того, документ передбачає, що вибори міських голів міст, кількість виборців яких дорівнює або більше 90 тисяч, відбуватимуться у два тури за мажоритарною системою абсолютної більшості, а вибори сільських, селищних і міських голів міст, кількість виборців у яких є меншою за 90 тисяч, а також сільських старост – за мажоритарною системою відносної більшості.

У нормативному акті зазначено, що чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 90 днів до дня виборів, а позачергові – не пізніше ніж за 60 днів до дня виборів. Виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових або позачергових місцевих виборів.

Крім того, у Законі прописано загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради співвідносно до чисельності виборців. Ухвалений документ визначає, що у складі обласної ради кількісне представництво від міста, району не може перевищувати третини від загального складу відповідної ради.

Закон також передбачає встановлення гендерних квот у списку кандидатів у депутати на місцевих виборах.