У номері 81 (8262) районної газети «Голос часу» від 8 жовтня 2002 року розміщена стаття «Його ім’я житиме у віках», яка розповідає про святкування 125-літнього ювілею з дня народження видатного вченого – селекціонера Семена Федоровича Черненка.

«Наприкінці вересня у селах Воздвиженському та Грем’ячці пройшли святкові заходи з приводу 125 – ої річниці з дня народження нашого відомого земляка, лауреата Державної премії – Семена Федоровича Черненка, вченого селекціонера, плодовода, учня І.В.Мічуріна, академіка АН СРСР, професора, автора 45 сортів яблунь та груш, кавалера трьох орденів Леніна, ордена Трудового Червоного прапора, нагородженого багатьма медалями.

Народившись у далекому 1877 році, він через все життя проніс любов до нашого краю, нашої природи, наших людей. Саме ця любов і дала поштовх до того, щоб учень Воздвиженського сільськогосподарського училища став знаменитим селекціонером. І зараз гордістю мешканців села Воздвиженського є фруктовий сад загальною площею 300 гектарів, розбитий в роки Трудового братства у 1905 році, де 26 високоякісних сортів яблунь, над виведенням яких в свій час працював патріарх садівництва, академік С.Ф.Черненко.

На святкуванні 125 річниці з дня народження видатного вченого прибули: його дочка – Катерина Семенівна Черненко з двома правнучками Наталією Григорівною Черненко та Наталією Валентинівною Будаговською, студенти і викладачі Глухівського державного педагогічного університету, керівники гуртків Ямпільської районної станції юних натуралістів, фахівці садівничої справи з міст Шостки, Глухова та Ямполя.

А розпочалися урочистості з відвідин Воздвиженської загальноосвітньої школи I-III ст., де гості свята змогли ознайомитися з новими експонатами музею, що розповідають про життєвий шлях знатного земляка С.Ф. Черненка. Перед присутніми виступили: виконуюча обов’язки першого заступника голови райдержадміністрації В.І Старикова, директор музею Трудового братства в с. Воздвиженському В.М. Авдасьов, голова сільської ради М.О. Козюля, дочка С.Ф. Черненка – Катерина Семенівна.

Цікаво пройшла екскурсія до знаменитого на весь район фруктового саду, де всі мали змогу не тільки пересвідчитися в гарному цьогорічному врожаї яблук, виведених сім’єю Черненків, а і впевнитися в їх гарних смакових якостях. І було цілком символічно, що поряд з багатолітнім садом гості свята побачили питомник молодих сортових саджанців яблунь та груш. Кращі свої сорти саджанців яблунь подарувала цього дня воздвиженцям продовжувачка справи С.Ф.Черненка його дочка – Катерина Семенівна.

Зворушливо пройшла зустріч родичів великого вченого з мешканцями села Грем’ячка. Вулиця, на якій жив академік С.Ф.Черненко, відтепер буде носити його ім’я.

А закінчилося свято вшанування патріарха садівництва науковою конференцією та святковим концертом.

С. Одарченко

На знімках: дочка вченого Катерина Семенівна Черненко (на передньому плані справа) Н.Г. Черненко та Н.В. Будаговська біля яблук свого кращого сорту «Пам’яті Черненка»; віднині вулиця в селі Грем’ячка буде носити ім’я академіка АН СРСР С.Ф. Черненко; зустріч родини Черненків з мешканцями села Грем’ячка.»