Півтора місяці минуло від дня виборів. Ради всіх рівнів отримали нових керівників, в тому числі головою сумської облради став представник «Батьківщини» Семен Салатенко, наразі вже можна говорити про сформовані більшості. Як сьогодні виглядає політична карта Сумщини та чого чекати виборцям від тих, кого вони обрали? Аналізуємо ситуацію разом з членом громадського руху «Патріоти України» Миколою Полілуєм.

– Миколо Вікторовичу, як Ви оцінюєте результати виборів голови облради, інші призначення після першої сесії Сумської обласної ради?

Скажу, що спрацював принцип взаємодомовленостей, ціль яких – розподіл контролю над регіонами між ключовими політсилами. І тому сьогодні ми бачимо, що голосували за одних, а посади отримали зовсім інші за іншими принципами. Ось це і вирішувалося кулуарним шляхом півтора місяці. Треба розуміти, що домовленості є як на загальнодержавному рівні, так і на місцевому. Маємо вертикальну побудову політичних стосунків. На виборах до обласної ради перше місце по області зайняв Блок Петра Порошенка «Солідарність», «Батьківщина» зайняла друге. Їм треба було домовитися. Політичні консультації відбувалися як в Парламенті, так і на рівні Адміністрації Президента. Наскільки стало зрозуміло, відбулися перемовини між Кириленком і Тимошенко зі сторони «Батьківщини» та Кононенком і Березенком від БПП, щоб «Батьківщина» підтримала кандидатів від БПП у Вінницькій і Полтавській областях, тоді у Сумах Блок Петра Порошенка підтримає кандидата від «Батьківщини»? І тут виникає питання: а франшизу на ці перемовини замовила «Воля народу», Андрій Деркач? І це з 1998 р. – 17 років Андрій Леонідович «управляє» областю? А які законопроекти за цей час він підготував, які укріплюють конституційні права українців і жителів Сумщини? Може, нарешті час запросити народного депутата Андрія Деркача до обласної ради, щоб він публічно відзвітував про свою роботу? А загалом 25 років такими способами адмініструється конфігурація в області. Чи можуть взагалі політики припинити кулуарні корупційні домовленості?

-То Ви гадаєте, що обрання Семена Салатенка головою Сумської обласної ради – це теж результат домовленостей?

– Це, перш за все, кулуарні доручення керівникам партій і депутатам. Їм нічого не лишалося, як за ці сформовані домовленості проголосувати. В цих домовленостях «Батьківщина» в Сумській області отримала повноту влади. Але що отримала Сумська область це велике питання? Я би хотів звернути увагу навіть не на поступки політсили «Солідарність», а на прагматизм, в якому стратегія розвитку регіону стала б важливим кроком. Я вважаю, що коаліцію треба будувати на стратегії розвитку регіону, яку треба публічно висвітлити перед Сумською громадою, зачитати на обласній раді, а потім обирати голову, заступників. Це перший крок системного перезавантаження роботи Сумської обласної ради. А тут навпаки працюють кулуарні домовленості обрання голови і заступників, а потім вже все інше? У Верховній Раді хоча б є такий документ – коаліційна угода, а що наробила Сумська обласна рада на першій сесії?

-В результаті маємо наступне: голову обласної ради очолює представник «Батьківщини», мер Сум – теж «батьківщинівець». Чи зможуть представники «Батьківщини» виконати свої передвиборчі обіцянки?

-У своїх передвиборчих обіцянках «Батьківщина» говорила загальні речі – контрактна армія, зниження тарифів, а що конкретно отримають люди. Чи є стратегія у «Батьківщини»? Олександр Лисенко і Семен Салатенко – дві патріотичні людини. Але чи не зрадить «Батьківщина» мера і голову облради, чи допоможе вона розбудувати мерську команду, утримати робочу конфігурацію в коаліції, наповнити її стратегією розвитку Сумщини? А головне – виконання Закону України і захист Конституційних прав громадян.

-Цього скликання маємо вісім політичних партій в обласній раді. Чи можна говорити про коаліцію яка склалася?

-На мою думку істотна коаліція складалась би з 45 депутатів – БПП, «Батьківщина», Радикальна партія, УКРОП, Свобода. Опозицію могли створити «Воля народу», «Опозиційний блок», «Відродження» – 19 депутатів. Але чомусь до демократичної більшості приєднується «Воля народу» – коаліціанти і члени колишньої Партії Регіонів. І тут би звернутися до всіх депутатів, а особливо до Кононенка-Деркача-Бухарєва, які нібито провели перемовини з керівниками обласних осередків політичних партій «Батьківщини», «Солідарності», УКРОПу, Свободи, а ще кажуть, що там були і прокурори, і начальник СБУ, і деякі цікаві бізнесмени державних підприємств. Так ось хотілось би знати, чи правда це відбувалося ресторані «Шафран» 2 грудня? Провести б журналістське розслідування по таких зустрічах?

А ще цікаво, що після цих домовленостей під час обрання голови облради в залі були народні депутати Олег Медуниця, Микола Лаврик, Олександр Сугоняко. Цє є справжня публічність. Але чому не було Владислава Бухарєва, нардепа від «Батьківщини» і Андрія Деркача від «Воля народу»? А що, депутати стали рабами після цих домовленостей в політичних списках? І я звертаюся до депутатів 7-го скликання: не можна мовчати про корупцію у владі, за такі домовленості, які кулуарно відбуваються, а якщо ще й виконувати доручення в обласній раді, то вважаю, що в майбутньому вони стануть політичними самовбивцями Хотілось би попросити всіх політиків, щоб стратегія розвитку Сумщини починалася від людей які працюють на землі. Сьогодні Сумщина практично промисловий банкрот. Ми знаходимося в економічній ямі. Нас ще залишилось накрити новим податковим кодексом і люди точно рознесуть цю раду, як політичну зраду. Аграрним сектором треба зайнятися як початковим фундаментом економіки Сумської області. А тут поки більше цікавляться посадами, розподілом грошових потоків, надр, державних активів?

-А тут ще є питання: що робиться в районних радах?

-В північних районах очільниками районних рад обрали депутатів від «Волі народу»Середино-Буда, Ямпіль, Конотоп, Путивль. У Глухівській районній раді депутати проголосували за кандидатуру колишнього члена «Батьківщини», а нині – депутата від «Опозиційного блоку» Ткаченка. Представники Блоку Петра Порошенка очолюють Білопільську, Сумську, Охтирську, Буринську, Роменську, Великописарівську районні ради. Липоводолинську і Лебединську районні ради очолюють депутати від Аграрної партії.

У всіх цих випадках «Батьківщину» просто не враховували. І лише Шостинську районну раду, єдину з усіх рад очолює депутат від «Батьківщини» – Віктор Долиняк.

Але у всій цій ситуації не треба зупинятися громадським діячам, владу треба будувати і контролювати, займати активну позицію, щоб було зрозуміло, як голос кожного виборця повертається до нас в реальному житті.

*розміщено на підставі Договору про інформаційну співпрацю

1 thought on “«Батьківщина» і «Солідарність» поділили Сумську область

  1. 17 лет Деркач писал кляузы и пиарился вешая лапшу на уши своему избирателю.Благодаря его покровительству к власти дорвались бездарные людишки и теперь многие районы пожинают плоды их деятельности.

Comments are closed.