Трансплантація органів та інших анатомічних матеріалів – це спеціальний метод лікування, що полягає в пересадці реципієнту органа або іншого анатомічного матеріалу, взятих у людини чи тварини. Варто визначити, що у Цивільному кодексі України використовують єдиний термі – донорство – як щодо крові та її компонентів, так і щодо органів та інших анатомічних матеріалів.

Чим кращий центр служби крові (станція переливання крові), що обманює донорів, від «чорних трансплантологів», які торгують людськими органами?

Ще на початку цього року питання незаконної (перевірки) діяльності приватної структури «Сумський обласний центр служби крові»підняв депутат Сумської обласної ради п’ятого та шостого скликань Микола Полілуй. Діяльністю станції переливання зацікавилася прокуратура.

У вересні Прокуратура Сумської області повідомила, що слідчим управлінням УМВС України в Сумській області здійснюється досудове розслідування за фактом насильницького донорства та привласнення грошових коштів службовими особами ТОВ «Сумський обласний центр крові», за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191 (Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем), ч. 3 ст. 144 КК України (Насильницьке або шляхом обману вилучення крові у людини з метою використання її як донора… дії вчинені за попередньою змовою групою осіб або з метою продажу…). Крім того, у своїй відповіді заступник прокурора Сумської області С. Маслюк підкреслює, що процесуальним керівником у кримінальному провадженні надавалися письмові вказівки, а хід досудового розслідування перебуває на контролі прокуратури області.

А ви знаєте, хто бере вашу кров?

Звісно, керівникам та власникам ТОВ такий інтерес до їх роботи не сподобався. Сумський обласний центр служби крові розгорнув активну кампанію в ЗМІ, обурюючись, що їм «заважають працювати «некомпетентні політики», що зменшилася кількість бажаючих здати кров, а це ж так необхідно воїнам АТО та тим, кому служба крові надає безкоштовну допомогу і відправляє кров та її компоненти. Останнє ні у кого не викликає заперечень. Окрім того, що «благодійність» не завжди виявляється такою, як її показують, і про це ми ще розкажемо в наступних випусках.

Натомість багато що в СОЦСК замовчують. Наприклад, цікавого листа на ім’я Наталії Трофименко, директора ТОВ «Сумський обласний центр служби крові» ще в липні надіслав начальник управління майном комунальної власності Сумської обласної ради Микола Коваленко. В ньому зазначалося що згідно законодавства заготівлю і зберігання крові та/або її компонентів, мають право здійснювати спеціалізовані державні установи і заклади переливання крові та відповідні підрозділи закладів охорони здоров’я, які належать до сфери управління МОЗ, інших центральних органів виконавчої влади, органів охорони здоров’я… лише за наявності відповідної ліцензії, виданої МОЗ. «Як вбачається з установчих документів ТОВ «Сумський обласний центр служби крові» є суб’єктом підприємницької діяльності, який згідно вищевказаних норм законодавства не має права здійснювати взяття (заготівлю) донорської крові та її компонентів. Тобто, Товариство відповідно до ліцензії має право лише на переробку донорської крові та її компонентів, виготовлення з них препаратів…», – йдеться в листі.Але для здоров’я донора вкрай важливо хто, як і з допомогою чого буде брати його кров. Має бути відповідальність, а хто відповідатиме?Всвоїх зверненнях через газети та телебачення служба крові про це, мабуть, забула сказати.

Збори? Які збори? Нічого не чули…

«У згаданому листі управління коммайна області запропонувалодиректору СОЦСК скликати збори та опрацювати питання щодо виділення частки Сумської обласної ради в натурі у вигляді відповідних приміщень та обладнання для взяття (заготівлі) крові. Таким чином вирішилася б головна проблема. Надалі між новоутвореною обласною установою та тим, що зараз називають «службою крові»,треба укласти договір на зберігання та переробку 100% заготовленої крові. Нагадаю, листа було надіслано в липні. Чи чули щось громадяни про такі збори? Зважаючи на те, що жодного повідомлення ні від СОЦСК, ні від обласної ради, ні інформації в ЗМІ не було,вважаємо, що ніяких зборів і прийнятих рішень не було. На це просто закрили очі, і далі запрошують людей здавати кров безкоштовно», – говорить активіст сумського громадського руху «Патріоти України» Владислав Купрієнко.

«Звісно, моя позиція не подобалась. Мене особисто та інших членів «Патріотів України» і тих, з ким ми співпрацюємо, служба крові систематично в чомусь звинувачує. Але хто пояснить людям, чому вони, довіряючи, роками здавали кров могли тим, хто не мав права цього робити. Мова йде про людське здоров’я!І чому ця діяльність досі не призупинена ніким, адже, цілком можливо, що хтось із сумчан здавав кров сьогодні зранку чи збирається йти туди завтра, не підозрюючи, хто і яким чином буде робити цю процедуру. Наявність обладнання – це не показник. Показник те, що, виходячи з листа управління коммайна,приватна фірма «Сумський обласний центр служби крові»не має дозволу від держави. А як же з відповідальністю: не тільки правовою, а й з моральною?» – підкреслює Микола Полілуй.