Що в Україні змінилось з 1 січня?

Було б великим перебільшенням стверджувати, що 1 січня всі ми прокинулись у іншій країні, але, без найменшого перебільшення, нам доведеться ще дуже довго звикати до нових правил життя, а точніше, існування в ній.

Можновладці добряче попрацювали, щоб нововведення торкнулись практично всіх категорій громадян: і працюючих, і пенсіонерів, і студентів. Людям же тепер доводиться сперечатись, чи пішли ці зміни на користь. Виявляється, навіть така добра новина, як різке підвищення зарплати має і зворотну сторону. Чому? А тому, що підвищену зарплату доведеться чекати ще місяць, а ціни зросли вже зараз. В цьому матеріалі ми спробуємо описати, які саме нововведення були запроваджені для різних категорій ямпільчан.

Працюючі (за статистичними даними таких на Ямпільщині 4 240)

1 січня найнижчі заробітні плати в Україні мають становити 3200 гривень – тобто, вони зросли удвічі. Окрім такого рівня оплати праці у державному секторі, таку ж мінімальну оплату праці зобов’язані надавати і у приватному бізнесі.

Значно зросла заробітна плата у бюджетній сфері — передусім у вчителів та лікарів. Посадові оклади вчителів виросли на два тарифні розряди, тобто на 50%. Зарплата вчителя вищої категорії становитиме від 5266 до 5841 грн. Зарплати лікарів зростуть на 30%, інших бюджетників — до 30%.

Неприємний сюрприз чекає на працівників, яким не виповнилось 35 років. Відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” запускається накопичувальна система виплати пенсій. Це означає, що кожен українець молодше 35 років починає відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися якими можна буде виключно після виходу на пенсію.

Протягом 5 років – з 2017 до 2022 – відсоток відрахувань поступово збільшиться: з 2% і до 7%. При цьому, однак, зберігаються і відрахування на солідарну пенсійну систему. Таким чином, при одночасному збереженні і солідарної (старої), і накопичувальної (нової) пенсійної системи деяким категоріям громадян доведеться платити більше від 22% + 2% до 22% + 7% податків протягом найближчих років.

Пенсіонери (на території району – 7 800 чоловік)

Представникам цієї категорії буде чи не найважче. Зараз мінімальна пенсія становить 1247 гривень, а протягом року вона збільшиться до 1400 грн. І це при мінімальному прожитковому мінімумі в 1600 грн і зростанні зарплати до 3200 грн.

Серед позитиву – обіцяне здешевлення ліків, які пенсіонери купують найчастіше. 3 1 січня Уряд запровадив регулювання цінової надбавки. У постанові йдеться про цілий перелік ліків на кілька сотень найменувань.
Це, зокрема, препарати для лікування при серцево-судинних хворобах, бронхіальній астмі та цукровому діабеті, вартість яких буде частково чи повністю відшкодовувати держава.

Гранична постачальницько-збутова надбавка на них становитиме 5%, а націнка – 15% з урахуванням податків та зборів. Також на такі ліки запроваджується поняття «референтної ціни», яка залежатиме від вартості ліків у п’яти країнах Східної Європи: Польщі, Словаччині, Угорщині, Латвії та Чехії.

Уряд очікує зниження вартості ліків в аптеках, проте, деякі експерти прогнозують можливі проблеми з постачанням та тимчасову відсутність деяких препаратів.

Приватні підприємці (на території району зареєстровано 735 осіб)

З 1 січня окремі категорії ФОПів – друга та третя групи, будуть змушені платити єдиний соціальний внесок у понад 704 гривні на місяць, навіть, якщо тимчасово не мають жодного прибутку.

Раніше ФОП, коли мав прибуток, то сплачував певний відсоток податку та ЄСВ на місяць. Якщо ж руху коштів не було, то сплачувати податок зобов’язання не було. Тому багато підприємців тримали відкриті ФОПи, а платили податки тільки тоді, коли мали реальні прибутки.

Студенти

Мінімальна академічна стипендія для студентів вищих навчальних закладів у 2017 році становитиме 1100 гривень, а підвищена – 1600. Утім, виплачуватимуть її на підставі рейтингу, основою якого буде успішність студентів.

Як відомо, до кінця 2016 року діяла норма закону «Про вищу освіту», яка передбачала нарахування стипендій не більш як 75% з усіх студентів, які навчаються на державній формі.

У бюджеті-2017 студентам виділять лише 4 мільярди гривень – 2 мільярди на академічну стипендію, які не перекривають потреби навіть 45% студентів-державників, і 2 мільярди – на соціальні стипендії.

Підвищать стипендію у 2017 році для студентів, які навчаються на вчителів математики, інформатики, природничих наук, а також на деяких інженерних напрямках (гірництво і нафтогазова справа). Для них стипендія становитиме 1400 гривень, а підвищена – 2360 гривень.

Згідно з нововведеннями, 1000 гривень соціальної стипендії отримуватимуть 7 категорій студентів.

І на останок про ціни

В 2017 році акцизний податок на алкогольні напої підвищується на 20%, на слабоалкогольні напої, пиво, сидр, перрі, кріплені та ігристі вина – на 12%. Ставку для натуральних вин не змінили. Акциз на коньяк зросте на 17%. Утім, діяти підвищення щодо підакцизного алкоголю почне з 1 березня.

А от цигарки подорожчали уже з 1 січня. Акцизи на тютюнові вироби збільшують одразу на 40%. За прогнозами експертів, це може підвищити ціну на пачку цигарок у середньому на 4-5 гривень.
В 2017 році має дещо подешевшати валюта, принаймні має збалансуватися курс в офіційних обмінниках і незаконних «мінял», бо Верховна Рада скасувала 2% збір на державне пенсійне страхування при купівлі готівкової валюти.

Збір у такому розмірі діяв кілька років і, на думку експертів, зокрема сприяв появі напівтіньового ринку валюти. Деякі обмінні пункти працювали згідно з законом, стягуючи з покупців 2% від суми. Інші обмінники не стягували збір, продаючи валюту без чеку за меншою ціною.

18 thoughts on “Що в Україні змінилось з 1 січня?

 1. Кому-то хуже, кому-то лучше будет. В целом направление правильное.

 2. 1600 было – козлы, 3200 стало – козлы. сей народ весьма извращен в своем мышлении великом

  1. 1600 было, 3200 стало, цены на топливо выросли, на продукты выросли, пенсия осталась прежней, что получат люди у частника пока вопрос. Выживайте на здоровье

   1. было бы 1600 как раньше, поди выживать лучше было бы? мне вашу арифметику не дано постичь

 3. Это мн вообще нравится
  Приватні підприємці (на території району зареєстровано 735 осіб)

  З 1 січня окремі категорії ФОПів – друга та третя групи, будуть змушені платити єдиний соціальний внесок у понад 704 гривні на місяць, НАВІТЬ , ЯКЩО ТИМЧАСОВО НЕ МАЮТЬ ЖОДНОГО ПРИБУТКУ. вы что там вообще бл* ПРИДУРКИ ЧЕМ ВООБЩЕ ДУМАЕТЕ

  1. если ФОП не сумел заработать на 704 грн в месяц, то это и бизнесом назвать трудно) от него толку как от козла молока) или зарабатывай или закрывайся, все равно владельцу ФОП от такого прибыльного бизнеса ни холодно, ни жарко

   1. Если бы ты хоть чем то занимался диваний гений… ты бы такой херни не писал тут если пересчитать все налоги которые мы платим + за свет и все такое и зарплату продавцам то эти 704 грн много не мало чувстуются

    1. а кто с людей не платит за свет воду и прочее? как будто пидприемци платят, а все – нет. еще раз повторяю, если заработок не позволяет за все платить, а это явно не гигантские суммы, пусть сворачивают лавочку, найдется кто-то более успешный) я прекрасно знаю какая у торговцев к примеру накрутка. да любой это и так может увидеть. когда стоит вещь 300, а тебе даже без торгований могут скинуть на месте 30 грн. это при том, что все равно даже скинув 30 грн торговец получит прибыль как минимум 20-30 грн, иначе смысл скидать цену и получить себе в карман за вещь пятерку) вот и считайте накрутку. это при том, что я неоднократно слышал от людей, что накрутка может быть и 100 процентов. бедные пидприемци щас слезу пущу)

 4. Я с вами согласна ничем они не думают. А нигде не упомянули про детское пособие… зарплата увеличилась, пенсию добавили , цены выросли, и т д, а детские как были 860 грн, так и остались. Это нормально???????

  1. наверное, лучше было бы, чтобы ничего не выросло? что все думают только о себе? даст Бог и вам повысят, если не повысят со временем, то тогда и притензии будут логичными.

 5. А у меня вопрос – кто это из предпринимателей работает без дохода? Я со своей зарплаты каждый месяц около 700 грн. плачу и ничего. И покажите мне хоть одного предпринимателя, который живет хуже учителя.

 6. Если учитель хочет жить лучше,пусть попробует стать предпринимателем.Минус оплачиваемый отпуск,больничные,выслуга лет,нормированый рабочись день. Плюс куча рисков,бессонных ночей и необоснованая зависть совковых Маш.

  1. Но пенсию-то все получать по возрасту будут, так ведь?
   Поэтому и ЕСВ должны все платить (это ж и есть выслуга лет).

   У работника плюс — стабильность (хоть и условная).
   У предпринимателя — возможность больше заработать (тоже условная).

   Завидовать никому не надо, места, где трава зеленее, нет, если сам ту траву не посеешь и присматривать за ней не будешь.

  2. не видел предпринимателей живущих как рабочие) я согласен, не стоит завидовать и давай все деньги бедным, но я не о том. Я о том, что бедных предпринимателей нет. У кого не вышло, те закрылись) а 700 грн в месяц это даже для меня обычного человека сумма как сумма) вот если бы 7000 гривен было бы, тогда да. я чувствую 50 грн ввели бы а не 700 все равно вой был бы)

 7. У предпринимателя — возможность меньше заработать (в нынешних условиях очень даже реальная!)

  1. Так это нормальная ситуация. Тот, кто будет зарабатывать меньше, в итоге закроется и уйдет на биржу или на работу в госорганизацию или к другому предпринимателю.

   Но! Его конкурент получит больше клиентов и уже не закроется, плюс заработает больше (особенно с учетом того, что денежной массы в Ямполе в этом году станет существенно больше). И для него 700 грн ЕСВ уже не будут такой проблемой, а за первого заплатит государство или работодатель.

   Менее эфективный уходит, более эффективный увеличивает свою долю на рынке (и создает дополнительные рабочие места). Так же ж и должно быть.

Comments are closed.