ЧИ ШВИДКО ПРИЇДЕ «ШВИДКА»?

Виклики швидкої медичної допомоги приймуть не в Ямполі, а в обласному центрі

Ямпільську підстанцію Шосткинської станції екстреної медичної допомоги невдовзі приєднають до оперативно-диспетчерської служби. Це означає, що відтепер ваш дзвінок на телефон «103» надійде не в Ямпіль, як раніше, а в обласний центр. Ваш виклик прийме диспетчер оперативно-диспетчерської служби, який передасть виклик безпосередньо бригаді екстреної медичної допомоги.

Практично це означає, що після введення в дію оперативно-диспетчерської служби до хворого чи потерпілого за принципом екстериторіальності буде направлятися бригада, яка знаходиться до нього найближче.

На правилах виклику бригади екстреної медичної допомоги це не позначиться. Номер, за яким можна викликати бригаду екстреної допомоги, залишається незмінним – «103». Для всіх операторів зв’язку він бекоштовний.

Варто відзначити й те, що відтепер диспетчер оперативно-диспетчерської служби буде визначати відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» випадки, які не є екстреними. У випадку, якщо з приводу них звернуться мешканці району, він просто перенаправить таке звернення до відповідного закладу охорони здоров’я, а у випадку, коли такий заклад відсутній – направить до пацієнта бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, що не виконує екстрені виклики, протягом 1 години з моменту отримання звернення.

У Ямпільській підстанції Шосткинської станції екстреної медичної допомоги заспокоюють, що перелік таких неекстрених випадків чітко визначений. Ці випадки пов’язані з раптовим підвищенням температури тіла, з кашлем, нежиттю, болем у горлі; головним болем, запамороченням та слабкістю; болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо); підвищенням артеріального тиску; больовим синдромом у онкологічних хворих; алкогольним, наркотичним, токсичним, абстинентним синдромом, а також випадки, зумовлені загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

Це дасть змогу вивільнити час бригадам «швидкої» для виконання саме екстрених викликів, зумовлених станами, що загрожують не тільки здоров’ю, а й життю пацієнтів (інфаркти, ДТП, кровотечі, втрати свідомості, важкі поранення, передчасні пологи, утоплення тощо). На ці виклики у сільській місцевості бригада має приїхати упродовж 20 хвилин.

Серед позитивів введення нової системи є те, що мешканцям району будуть доступні послуги телеметричного консультативного кабінету на базі телеметричного кардіологічного комплексу «UNET». Це сучасний кардіологічний комплекс для забезпечення віддаленої висококваліфікованої ЕКГ-діагностики незалежно від місцезнаходження лікаря-консультанта та хворого. Тож, фельдшер матиме можливість постійно підтримувати зв’язок із лікарем, який знаходиться в Сумах, і отримувати від нього необхідну кваліфіковану консультацію. Зняту за 1-2 хвилини ЕКГ фельдшер бригади за допомогою кардіографа «Юкард» надішле лікареві для розшифровування та отримання рекомендацій щодо надання невідкладної допомоги та подальшої тактики.

Така система вже працює в Дружбі, невдовзі вона буде впроваджена в Свесі та Ямполі. Лікар та фельдшер з медицини невідкладних станів, які працюють у Сумах, можуть отримати кардіограму від бригади пункту постійного базування в м. Дружба, оцінити її та оперативно надати рекомендації щодо невідкладного лікування та госпіталізації. Найближчим часом планується придбання за рахунок коштів районного бюджету ще двох кардіографів із функцією телеметричного зв’язку для Ямпільської підстанції та пункту постійного базування у смт Свеса.