Молоко по п’ять: дешево чи дорого?

На Ямпільщині закупівельну ціну на молоко, яка в лютому різко впала з 5 до 3 гривень, знову підняли до 5 гривень за один літр

Ямпільські власники корів мають завдячувати селянам з Роменського, Буринського та Конотопського районів, які, вдавшись до блокування молоковозів, змусили молочні підприємства піти на поступки. Щоб залагодити конфлікт, закупівельну ціну на молоко підняли не тільки в районах, де тривали протести, а й по всій області. Принаймні, це було офіційно задекларовано.

Нещодавно наш район з робочим візитом відвідав приватний підприємець, який серйозно вивчає питання закупівлі молока для власного виробництва сиру на півдні області. Ми вирішили розпитати його про реальну ситуацію, що склалась на ринку молока. Звичайно, з точки зору закупівельника.

– Я розумію незадоволення людей, яких змусили здавати молоко по ціні три гривні за один літр, – розповідає наш співрозмовник Анатолій. – Реальна ціна одного літра молока, враховуючи корми та вкладену працю – це чотири гривні за літр. Тобто, людей хотіли змусити працювати собі у збиток. Звичайно, це неприпустимо, але, водночас, ми маємо зрозуміти, що є різне молоко. Для прикладу, сьогодні я купив молоко в своєму районі по ціні 6 гривень за літр, частина з цього молока фермерська і вартує семи гривень, а частина не коштує і чотирьох. Вся справа у жирності…

– Анатолію, часто селяни дорікають, що змушені здавати молоко за 5 гривень, а в магазині воно коштує в декілька разів дорожче і має меншу жирність…

– Так можуть говорити тільки люди, які не знають логістики і навіть не здогадуються, скільки коштів треба витратити, щоб доставити молоко на підприємство. Скільки сьогодні коштує бензин, а запчастини на Газель не дешевші за запчастини для Мерседесу. Окрім того, не забувайте про податки, про великі внески за кожного працівника. Це дійсно величезні суми…

Що ж робити селянам?

– Вихід сьогодні я бачу один – укрупнюватись. Рентабельним будуть господарства, де є 10 і більше голів. В Європі взагалі тримають мінімум по 30-50 голів, інші просто не можуть конкурувати і уходять з ринку. Тож, варто об’єднуватись зі знайомими, родичами, які живуть в одному селі, разом купувати обладнання.

Інші домогосподарства можуть продавати молоко і молочні продукти сусідам і на ринку, там інші умови роботи.

– Зрозуміло, а як Ви вважаєте, як ситуація розвиватиметься далі?

– Насправді мій прогноз не оптимістичний. Скоріш за все, закупівельна ціна на молоко впаде до 4 гривень за один літр. Зараз молочні підприємства не мають збуту, а тому працюють на склад. Утримувати ціну в 5 гривень вони не зможуть і чекатимуть, доки хвиля незадоволення вщухне, щоб знову піти на зниження ціни.

У довгостроковій перспективі ситуація ще гірша, я вважаю, що влада разом з великим бізнесом зробить все, щоб знищити ринок молока. Корів триматимуть не приватні домогосподарства, а великі ферми з іноземним капіталом.

Дуже важко буде і переробникам, бо в країнах Європи для них вводять дуже високі стандарти, які значно вищі за норми якості для своїх виробників. Окрім того, вимагають за 5 років повністю переконструювати виробництво. Наголошую, що не модернізувати, а повністю переконструювати, а для цього потрібно вкласти від 2000 гривень на кожен квадратний метр виробничого приміщення.

Такі кошти зможуть знайти не всі, тож нас чекає перерозподіл ринку, – зазначив підприємець.

Це лише прогноз, і як розвиватиметься ситуація насправді, покаже час. Але вже зараз очевидно, що досягти справедливої ціни на молоко людям буде дуже складно. Винний у всьому монополізований ринок закупівель молока, коли одне велике підприємство диктує свої умови сотням – тисячам дрібних виробників.

Звичайно, виробникам молочної продукції зараз теж важко, зріст мінімальної заробітної плати та податків відобразився і на них, але це не привід перекладати свої збитки на плечі людей. Варто відзначити і ще одну цікаву особливість: відновити справедливі ціни на молоко вдалось лише за допомогою акцій протесту. І хоча цей механізм офіційно всі засудили, він виявився дієвішим за погрозливі заяви обласної влади та антимонопольного комітету.