100 неймовірних фактів про Ямпіль. На місці газової заправки і пустиря стояв палац

 

Цей занедбаний куточок Ямполя ще 100 років тому був найдоглянутішим місцем в селищі

 

Про нього у своїй статті писав краєзнавець Віктор Цвілодуб

 

У статті священника Іоанна Танського «Краткое историческое и статистическое описание м. Ямполя, Глуховского уезда», опублікованого в журналі «Черниговские губернские ведомости» 1854 год № 46, читаємо: «Между строениями красуется дворе Неплюева с другими, принадлежашими ему зданими. Дворец этот деревянный, на каменном фундаменте, под. желейною крышею, о 10 покоях с мезанином. Он не великолепен, но имеет прекрасное местоположение и отделан совкусом…»

 

Це класична поміщицька садиба того часу: високий одноповерховий дерев’яний будинок, обставлений старими меблями. Як згадує наша землячка З.Д. Марченко (з сім’ї Юркевичів): «Дом обставлен старой мебелью. Помню большие напольные часы работы моего дедушки, отца папы. По распоряжению пана, он юношей был отправлен учится на часовщика. Часы – монументальное сооружение красного дерева (или под «красное дерево») с огромным циферблатом и маятником.  Позже в сосднем посёлке я видела ещё одни такие часы с надписью «Алексей Марченко».

 

Перед будинком була куртина – обкладена дереном грядка для квітів. Біля будинку був вихід в парк, куди спускалися дві напівкруглі сходинки. Там цвіли кущі бульденежа (білі кулі) і бузок, стояли діжки з квітами, а неподалік розкинувся прекрасний плодовий сад. І, звичайно, викликала задоволення упродовж всього парку – саду липова алея, яка під час цвітіння збирала всіх бджіл Ямполя і пахло медом. В кінці алеї – оранжерея. Тут завжди було чисто, затишно. Поряд з алеєю – купальня на об лаштованому ставку, в який заходила вода з Студенка. Від липової алеї спочатку йшла доріжка, потім дерев’яні містки по воді, які закінчувалися купальнею.  Це був будиночок, напівкритий дахом, з підлогою, який стояв на палях вже у воді ставка. Була дерев’яна чиста підлога. Лави, а у відкритій (без даху) частині  вже була перев’язана сходинка з перилами, яка прямо спускалася у воду… Це прекрасне видовища називалося панським садом.