В Ямполі підозрюють випадок кору

Про це Ямпіль.INFO повідомила завідувач Ямпільським районним лабораторним відділенням Шосткинського міськрайонного відділу ДУ „Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров´я України” Г.П. Камчатна

Яка ситуація із захворюваності на кір в Україні та області?

За 2017 рік в Україні зареєстровано більше 3500 випадків кору, в Сумській області – лише 8 випадків кору. Незважаючи на поки що благополучну епідемічну ситуацію з кору, існує об’єктивна загроза поширення цієї інфекції і в нашому районі. Сезонним підйомом при кору вважається зимово-весняний період, у дітей, які несвоєчасно щеплені.

Так, 12.02.18 року в Ямпільський загальноосвітній школі №2 зареєстрований випадок захворюваності на кір (під питанням).

Що таке кір і як можна заразитись кором?

Кір – небезпечне вірусне захворювання. Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 21 дня.

При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Які симптоми у дітей і дорослих?

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.
Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.

Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юнктивіт).

Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.

Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя.

До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Як запобігти захворюванню в організованих колективах?

Як переконують медики, найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її вводять дитині у 12 місяців та 6 років. Потрібно наголосити, що в результаті вакцинації в організмі формується імунітет, достатній для захисту від кору протягом декількох десятків років. А в школах та дитячих садочках навіть при поодиноких випадках керівникам закладів необхідно:

1. Забезпечити введення обмежувальних протиепідемічних заходів в класі (групі), де він перебував, терміном 21 день з останнього дня відвідування закладу хворим, протягом цього періоду та не допускати:

– прийняття в клас (групу) нових дітей чи персоналу, не щеплених та без даних про проведене щеплення або перенесене захворювання на кір, які раніше були відсутні; у виключних випадках відвідування класу дозволяти при умові письмового попередження батьків про ризик захворювання дитини;
– проведення масових заходів та зборів, відвідування музикальної та спортивної зали, та інше;
– відсутніх з невідомих причин осіб, які контактували з хворим на кір, до відвідування закладу без наявності довідки від педіатра, інфекціоніста, сімейного лікаря.
– забезпечити заклад достатньою кількістю медичних термометрів, шпателів одноразового використання, дезінфікуючих та миючих засобів;
– забезпечити вологе прибирання приміщень закладу силами технічного персоналу з застосуванням миючих засобів, провітрювання приміщень; можливе ультрафіолетове опромінення повітря протягом 30 хвилин у відсутності людей з наступним провітрюванням;

2. Медичному працівнику забезпечити:

– щоранковий прийом контактних дітей в клас після огляду медичним персоналом закладу;
– огляд та опитування контактних дітей педагогічним та медичним персоналом закладу,
термометрію;
– ведення листка медичного спостереження з зазначенням показників температури тіла, даних
огляду шкіряних покривів та слизової оболонки ротової порожнини;
– тимчасову ізоляцію осіб, підозрілих на захворювання на кір, в ізолятор закладу та
направлення їх до педіатра, інфекціоніста, сімейного лікаря;
– вакцинацію проти кору контактних осіб у віці від 12 місяців до 30 років, які не хворіли на кір, не щеплені проти кору (не мають документально підтверджених даних про щеплення) не пізніше 72 годин з моменту виявлення першого хворого на кір;
– знезараження медичних термометрів та використаних шпателів одноразового призначення у відповідності до Методичних вказівок по застосуванню наявного дезінфектанту;
– проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед батьків, дітей та обслуговуючого персоналу навчально-виховного закладу з питань профілактики кору;
– допуск перехворілих на кір дітей в організований колектив після повного клінічного одужання та наявності довідки від дільничного лікаря.