В прес-центрі “Ямпіль.INFO” відбулась онлайн-конференція  з тимчасово виконуючим обов’язки  начальника управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації Валентиною Яструб.

 

1.Іван: Валентина Вікторівна, розкажіть більш детальніше про пільги, які надаються окремим верствам населення району при переході на цифрове телебачення. Які переваги цифрового телебачення і скільки воно буде коштувати для абонента в місяць? Дякую.

Відповідь: В Україні розбудовано й  введено  в експлуатацію чотири багатоканальних телемережі цифрового наземного ефірного мовлення. Це означає,  що тепер, на звичайну антену можна дивитися безкоштовно понад 20 (незабаром 32) українські телеканали. Для приймання цього сиглану необхідно між антеною та телевізором підключити спеціальний пристрій-телетюнер.

Враховуючи важливу соціальну складову процесу переходу на цифрове наземне ефірне радіомовлення  21 березня  2012 року Урядом прийнято постанову №245,,Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення населення засобами приймання сигналів цифрового телерадіомовлення “

Зазначеним рішення Кабінету Міністрів України  визначено категорії громадян які безкоштовно можуть отримати зазначені засоби), а саме:    

усі інваліди першої та другої групи  (у тому числі інваліди війни цих груп);     інваліди війни третьої групи;

особи, які виховують дитину-інваліда, за умови що дитина проживає разом з ними і не перебуває на повному державному утриманні;

особи з малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу згідно із Законом України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”;

особи, на яких поширюється право на отримання субсидії для відшкодування  витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011-2012 років.

Користуючись нагодою звертаюсь до громадян  які безкоштовно можуть отримати зазначені засоби і прошу  не зволікати час   звернутися до управління праці та соціального захисту населення з заявою встановленого зразка та відповідними документами. Прийом заяв буде здійснюватися до 1 липня 2012 року.

Безкоштовне надання телетюнерів буде відбуватися за правилом: один телетюнер – на одне житлове приміщення  (будинок).

 

2. Олексій: Чи мають право пільгові категорії населення на безкоштовний проїзд у громадському транспорті?. Це право доступне для всіх мешканців району, чи це лише для жителів окремих населених пунктів?

Відповідь: Відповідно до пункту 5 статті 102 Бюджетного Кодексу України  за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам надаються пільги на пільговий проїзд ветеранам війни; ветеранам праці; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби та ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам державної пожежної охорони; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорії; пенсіонерам за віком; дітям війни; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей інвалідів; дітям з багатодітної сім’ї. Згідно укладених договорів на 2012 рік пільгове перевезення зазначених категорій проводиться на маршрутах: Шостка-Свеса-Марчихина-Буда кожного вівторка, на маршруті Шостка-Воздвиженське 1 та 2 середа місяця, Шостка-Антонівка 3 та 4 середа місяця. Це право доступне для пільгової категорії району. Пільгове перевезення інвалідів війни та учасники бойових дій, на зазначених маршрутах,   здійснюється щоденно.

       

3. Павлович: Валентина Вікторівна! Ви працюєте  т.в.о. начальникам УПСЗН. Чи не здається Вам що посада начальника притримується спеціально для трудоустрою чергового ,,трутня”  чиновника?

Відповідь: Ні не здається. Хочу зазначити головою районної державної адміністрації Ігорем Миколайовичем Палагиним мені неодноразово було запропоновано  зайняти  посаду начальника управління праці та соціального захисту населення.

 

       

 4. Стас: Скільки в районі планується в цьому році оздоровити дітей (і де), які постраждали внаслідок аварії на ЧАЄС?

Відповідь: Порядок організації щорічного оздоровлення (санаторно – курортного лікування) громадян, визнаних постраждалими відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2000 р. за № 800. Тендер по закупівлі послуг щодо санаторно – курортного лікування зазначеної категорії громадян проводиться Міністерством соціальної політики України. Потреба в путівках на 2012 рік складає 46 шт.                 В квітні поточного року на  район було розподілено 5 путівок для дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, до санаторію „Березівські мінеральні води” с. Березівське Харківської області з терміном перебування з 20 квітня по          10 травня. На жаль, у зв’язку з відмовою батьків дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, пройти санаторно – курортне лікування, управління було вимушене повернути путівки для перерозподілу в Шосткинський район. Щодо подальшого оздоровлення дітей зазначеної категорії повідомляємо, що на даний час розподілу путівок  на район немає.     

 

5. Микола: Скільки інвалідів в районі, яким за медичними показаннями та на підставі висновку МСЄК показано автомобіль, перебуває на обліку для одержання спецавтотранспорту.

Відповідь: На обліку по забезпеченню спецавтотранспортом перебуває 30 інвалідів району, із них 10 інвалідів війни, 20 інвалідів від загального захворювання та з дитинства.

 

6. Анна: Имеют ли право ветерани войны на бесплатний ремонт своей жилой жилплощади? Были ли проведены такие работы в нашем районе?. Кто ими занимался и какая сума потрачена из бюджета?

Відповідь: Відповідно статті 4 Закону України ,,Про статус ветеранів війни, гаранті їх соціального захисту”  до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни та учасники війни.

Згідно статті 13  пунктом 8 цього ж закону право на проведення позачергового безоплатного капітального ремонту власних жилих будинків  і квартир мають інваліди війни та прирівняні до них особи. Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 565 затверджено Порядок проведення безплатного капітального ремонту власних жилих будинків і квартир осіб, які мають право на таку пільгу.

У 2010 році  проведено безоплатний   капітальний ремонт  жилих будинків (квартир )   3 інвалідам війни  на загальну суму 29,8 тис грн., у 2011 році  капітальний ремонт проведено  інваліду війни на суму 16,4 тис грн. Роботи здійснював ТОВ ,,Магдан -Шостка”. 

В поточному році заплановано здійснити  проведення безоплатного капітального ремонту жилих будинків( квартир) 4 інвалідам війни. На даний час виготовляється проектна документація та узгоджуються усі необхідні процедури.

 

7. Павел: Сколько  в районе инвалидов – колясочников? Целесообразно ли в каждом учреждении строить пандусы или надо просто поменять отношение к инвалидам?  

Відповідь:На даний час в районі проживає 56 інвалідів, які користуються кріслами колісними, із них дітей – інвалідів 9 чол. В районі спостерігається тенденція збільшення інвалідів – візочників, оскільки в 2010 році зазначеної категорії громадян було 50 чол., із них дітей – інвалідів 5 чол. Інвалідність є соціальним явищем, уникнути якого не може жодне суспільство. Сьогодні інваліди належать до найбільш соціально незахищених категорій населення. Слід зазначити, що протягом 2010 – 2011 років не в повній мірі та не завжди вчасно проводилось забезпечення інвалідів кріслами колісними та іншими технічними засобами реабілітації, що було викликано проведенням  тендерних процедур на виготовлення та доставку зазначених виробів, надходження відбувалось наприкінці року. Крім того інвалідам не завжди пропонувались засоби, які їм підходили, адже вони могли вибирати лише ті вироби, які виготовлялись підприємствами – переможцями тендерних процедур. Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 № 321  затверджено новий Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів. За новим порядком в поточному році управлінням праці та соціального захисту населення людям з інвалідністю будуть видаватись направлення на всі технічні та інші засоби реабілітації, в тому числі і ті, що виготовляються в умовах серійного виробництва. Після цього інвалід самостійно зможе обирати технічний та інший засіб реабілітації (його модель та виробника) для забезпечення своїх індивідуальних потреб з урахуванням медичних показань. Відповідно до соціальних ініціатив Президента України до 1 жовтня поточного року планується 100% забезпечити інвалідів кріслами колісними та іншими технічними засобами реабілітації.

 Питання створення безперешкодного середовища для життєдіяльності інвалідів вважаю вкрай важливим, оскільки за часів Радянського Союзу на цю проблему взагалі не звертали уваги. За останні  відбулись значні зміни в підході до вирішення цих питань (прийняття нормативних документів, розроблення нових державних будівельних норм, запровадження методичних документів). В районі також приділяється увага створенню безперешкодного середовища, як Ви можете бачити є зрушення, однак не всі будівлі, які обладнувались пандусами на початку дії Програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення, в повній мірі відповідають потребам людей з обмеженими фізичними можливостями. Проблемним залишається питання дообладнання існуючих будівель та об’єктів. На мою думку відсутність у переважної частки суспільства усвідомлення проблем інвалідів і необхідності вжиття з цього приводу відповідних заходів не дає змоги інвалідам для повної інтеграції у навколишнє середовище.      

 

 8. Николаевич: Не секрет, что в Ямполе сверх высокие тарифы на воду и водоотведение, могут ли жители поселка получить субсидию на оплату этих услуг? В каком из населенных пунктов района наибольшее количество человек что получают субсидию?

Відповідь: Субсидія розповсюджуються на оплату електоренергії, природного газу, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття і рідких нечистот, скрапленого газу та твердого палива.

Кожен громадянин сам може зробити попередній розрахунок, чи може він розраховувати на субсидію чи ні. Розрахунок не складний: береться дохід всіх членів сім’ї, зареєстрованих на даній житловій площі, за попередні шість місяців, ділиться на 6 – так обраховується середньомісячний дохід. Далі треба взяти відповідний відсоток цього доходу – 10% (для сімей, які складаються лише із непрацездатних) чи 15% (для всіх інших сімей) і порівняти з місячною платою за ЖКП в межах норм. Якщо плата за ЖКП є вищою за визначений відсоток (10% або 15%) сімейних доходів, то сім’я має право на субсидію, якщо не перевищує його – то необхідно дочекатися опалювального періоду, коли збільшуються комунальні платежі і знову зробити розрахунок.

Що ж до того, хто не має права на субсидію, то тут важливий майновий стан громадян, а саме: наявність у володінні більше одного автомобіля, додаткових житлових приміщень. Також субсидія не призначається тим, хто протягом року придбав нове житло або здає власне житло в оренду.

Найбільша кількість отримувачів  в смт Свеса.

9. Олег: Существует ли на сегодняшний день задолженность по заработной плате в районе? Какие это предприятия и что в этом направлении делает ваше управление?Приходило ли на адрес управления заявления о нарушении трудовых прав? Это в компетенции УПСЗН? Имеет ли влияние ваша служба  на работодателя?

Відповідь: За статистичними даними заборгованість із виплати заробітної плати по підприємствам – банкрутам становить – 91,8 тис. гривень, в тому числі: ТОВ “Глобфармерс” – 24,5 тис. гривень та обласне комунальне підприємство “Ямпільська центральна районна аптека № 26” – 67,3 тис. гривень.

Відповідно до пунктів 9,10 статті 16 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” управлінням праці та соціального захисту населення на відповідній території здійснюється державний контроль за додержанням законодавства з питань соціального захисту населення, своєчасною виплатою заробітної плати працівникам району, гарантованою державою.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 № 863 “Про посилення контролю за погашенням заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат” та розпорядження голови обласної державної адміністрації від 22.09.2009 № 520 “Про утворення тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат” головою Ямпільської районної державної адміністрації видане розпорядження від 06.10.2009 № 696 “Про утворення тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат” в районі утворена тимчасова .

При виникненні заборгованості із виплати заробітної плати керівники підприємств запрошуються на засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, де вони звітують про причини виникнення боргів та вказують строки їх ліквідації.   

Основним завданням для покращення рівня життя працюючого населення є ліквідація заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах-боржниках району. Для вирішення даної проблеми управлінням праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації здійснюються такі заходи: проводиться щотижневий моніторинг погашення заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах-боржниках району, дане питання щокварталу розглядається на апаратних нарадах при голові Ямпільської районної державної адміністрації.

Постійно проводиться робота по здійсненню контролю за дотриманням мінімальних державних гарантій та законодавства про працю на підприємствах, організаціях, установах району. З цією метою налагоджена співпраця з державним інспектором праці Територіальної державної інспекції з питань праці в Сумській області Протягом 5 місяців 2012 року спеціалістами управління праці та соціального захисту населення здійснено 13 перевірок, виявлено 11 порушень законодавства про працю, роботодавцям надані пропозиції та рекомендації щодо усунення виявлених недоліків, 5 матеріалів надані державному інспектору праці для реагування, на які складені адміністративні протоколи за ст.41 ч.1 КУпАП та направлені до Ямпільського районного суду. Винні особи були притягнуті до відповідальності.

На адресу управління праці та соціального захисту населення письмові заяви про порушення трудових прав людини не надходили, але були усні звернення,  спеціалістами управління надавались роз’яснення та рекомендації по їх вирішенню.

 

10. Ольга: Я 25 травня 2012 року народила другу дитину поясніть, будь ласка, в якому розмірі буде виплачуватися допомога при народженні дитини та які документи надати до управління для її отримання?

Відповідь: Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 розмір та строк виплати допомоги визначається з урахуванням кількості дітей, які до народження малюка перебували на утриманні особи, якій призначається допомога (одного з батьків дитини). Допомога на дитину, яка народилася після 8 квітня 2011 року, надається у сумі,  кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму – на другу дитину (з 01.04.2012 – 54660,00 грн.). Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на другу дитину – 48 місяців.

Для призначення допомоги при народженні дитини Вам необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення пред’явити паспорт  та надати   документи:

  заяву  що складається за формою, затвердженою  Міністерством праці та соціальної політики України;

копію свідоцтва про народження дитини;

– витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або  довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської рад.

Так як Ви  що звертаєтеся за призначенням допомоги при народженні другої дитини необхідно  подати  довідку про склад сім’ї та копію свідоцтва про народження першої дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через12 календарних місяців після народження дитини.

 

11. Петровна: Я разом з чоловіком та сином проживаю у квартирі, але ми у цій квартирі не зареєстровані. Чи можливо нам призначити житлову субсидію?

Відповідь:Cубсидія надається за місцем реєстрації громадянина, з урахуванням всіх зареєстрованих у даному житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги. Призначається субсидія тій особі, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті за житлово-комунальні послуги. Тобто субсидії призначаються громадянам за зареєстрованим місцем їх проживання. На жаль, надати житлову субсидію не має підстав.

12. Вячеслав: Будет ли повышен размер помощи гражданам, которые осуществляют уход за інвалідом 1-2 группы вследствии психического расстройства?

Відповідь: На даний час  особам, які  проживають разом з інвалідом І-ІІ групи внаслідок психіатричного розладу, який за  висновками лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним виплачується державна допомога у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

22 травня Верховною Радою схвалено  Закон  України  ,,Про внесення зміни до статті 5 Закону України ,,Про психіатричну допомогу” яким передбачено підвищення розміру допомоги особі, яка здійснює догляд за інвалідом І-ІІ групи внаслідок психіатричного розладу з 10 відсотків прожиткового мінімуму до рівня мінімальної заробітної плати.

Крім того, право на отримання цією допомоги мають сім’ї доходи яких не перевищують трьох прожиткових мінімумів, встановлених для кожного члена сімї.

З метою необхідності приведення у відповідність до прийнятого Закону, Урядом 28 травня 2012 року затверджено постанову Кабінету Міністрів України ,,Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2000 року №1192”

 

13. Василий: Моя мать, жена умершего инвалида войны. Прошу проинфоормировать в каком размере будет ей повышена пенсия, как  вдове? При каком условии устаналивается пенсия за особые заслуги перед Украиной  женам умерших инвалидов войны.

Відповідь: З 1 січня 2012 року підвищення до пенсії членам сімей померлих інвалідів війни становив 25 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (822 * 25 % =205 грн. 50 коп,). На виконання нових соціальних ініціатив Президента України  з 1 травня 2012 року члени сімей померлих інвалідів війни отримали  підвищення до   пенсії 42% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність  (838*42%=351 грн.96 коп).

У разі якщо Ваш чоловік був нагороджений медаллю ,,За  відвагу”,  орденами у період бойових дій, або був нагороджений у мирний час орденами України або колишнього СРСР Вам необхідно надати до управління документи для порушення клопотання у встановленні пенсії по втраті годувальника  за особливі заслуги перед Україною. Розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною залежить від  виду нагород.

 

14. Катерина: Моя мати мешканка  с. Воздвиженське потребує стороннього догляду. Я мешканка м. Київ 48  років. Здійснювати догляд за матір’ю через територіальну віддаленість не маю змоги. Чи можу я оформити її до відділення соціальної допомоги вдома територіального центру для отримання необхідних соціальних послуг?

Відповідь: Так, можете, тільки на платній основі.

Територіальний центр забезпечує безоплатне в обсягах, визначених державними стандартами, соціальне обслуговування громадян похилого віку, інвалідів (які досягли 18-річного віку), хворих (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування і не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу.

Відділення не здійснює соціального обслуговування (надання  соціальних послуг) громадян, які потребують цілодобового стороннього догляду. 

Відділення соціальної допомоги вдома може здійснювати обслуговування громадян похилого віку, інвалідів (які досягли 18-річного віку), хворих (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування, але мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу. 

Обслуговування таких громадян здійснюється за плату відповідно до тарифів. Тарифи на платні соціальні послуги затверджені наказом директора територіального центру від 03.01.2012 року за №9.

Тому, якщо у Вас виникне бажання оформити вашу матір на обслуговування соціальним робітником відділення соціальної допомоги вдома Ви можете звернутись до керівництва територіального центру для визначення переліку необхідних послуг та періодичності їх надання.

Медичними протипоказаннями для соціального обслуговування (надання соціальних послуг) громадян є наявність у них інфекційних захворювань, залежності від психоактивних речовин, алкоголю, психічних захворювань, що потребують перебування на спеціальному диспансерному обліку.

15. Микола: Валентина Викторівна, як на Вашу думку, в чому ще не допрацьовує Ямпільське УПСЗН і чи є резерв (і в чому) в покращенні роботи?

Відповідь: На мій погляд управлінням праці та соціального захисту населення проводиться робота по виконанню всіх завдань покладених Державою. У разі недоопрацювання деяких питань вживаємо заходи щодо їх вирішення.

На даний час в управлінні проведений ремонт кабінетів тих спеціалістіів, які задієні в Єдиній технології прийому громадян. Прийом громадян відбувається за принципом ,,єдиного вікна,,, це зроблено для зручності насамперед відвідувачів. У приймальні, на стендах, розміщена вся необхідна інформація. Для покращання роботи бажано завершити ремонт всього приміщення та збільшити видатки на утримання апарату управління.