Ще півроку тому успішне підприємство КП «Житловий фонд «Дружба» пов’язло у боргах та залишилось без директора. На сьогоднішній день, борг з заробітної плати перед працівниками становить 11 тисяч 200 гривень. Борги КП «ЖФ «Дружба» зростають, тож підприємству, що обслуговує житловий фонд 7-митисячного міста та здійснює його водопостачання, реально загрожує банкрутство. Пошук шляху порятунку комунального підприємства є головною дилемою для міської та районної влади.

Міська влада не має чіткого плану виводу підприємства з кризи

За словами міського голови Дружби Андрія Примаченка, ситуація на підприємстві дійсно складна. Причина тому низький рівень оплати населенням комунальних послу (менше 70%) та неповернення державою субсидій у розмірі більше 10 тисяч гривень. Наразі, у КП «ЖФ «Дружба» близько 160 тисяч гривень дебіторської заборгованості, основна частина якої – це борги населення, тож, вихід міський голова бачить у судовій роботі з споживачами-боржниками. Примаченко повідомив, нещодавно до суду було подано позови на десятьох боржників на загальну суму 19 тисяч гривень. Це ті справи, в яких суд може видати судовий наказ, на інших споживачів позови не були подані, адже кожен з них коштуватиме підприємству 100 гривень. До того ж, суд досить часто відмовляє у позові, адже КП «ЖФ «Дружба» вчасно не уклало договорів зі споживачами, а отже і не має право на оплату наданих послуг.

Не задоволений Андрій Примаченко і роботою директора підприємства Андрія Герасимова, який «за свої діяння» був звільнений 1 червня з займаної посади з формулюванням «за власним бажанням». Проблема в керівництві і техниці – зазначив Примаченко, і пожалівся, що був вимушений «рік битись спочатку з одним керівником, а потім з іншим, за те, щоб вони відремонтували техніку». На думку міського голови, поки в підприємство не буде вливання у сумі близько мільйона – ЖФ «Дружба» не оживе. Це не тільки техніка, а і мережі, і заробітна плата і кадрова політика і все інше. Міський голова обсновує цю цифру тим, скільки цитата: «Сахошко (генеральний директор ТОВ «Водолій БС» – ред.) вклав в розвиток Ямполя».

Чіткого плану виходу підприємства з кризи Андрій Примаченко не представив, проте запевнив, що міська влада не допустить його банкрутства. Вже сьогодні, міська рада щомісяця дає об’єм робіт КП «ЖФ «Дружба» на 5-7 тисяч гривень. Окрім того, він підняв питання перед Південно-західною залізницею про передачу скважин та водозабору на баланс міста, проте таке рішення викликало бурхливу критику і звинувачення у спробі «обанкротити підприємство».

Районна влада вимагає врятувати підприємство

Проблема навколо КП «ЖФ «Дружба» не нова, негативні тенденції на підприємстві в райдержадміністрації помітили ще на початку року, проте міська влада не дослухалась до рекомендацій районної. Навпаки, був змінений досвідчений керівник, який всупереч всьому тримав підприємство «на плаву». Були спроби, вплинути на проблему і при новому керівництві. У квітні на тимчасовій комісії з погашення заборгованості з заробітної плати був заслуханий директор підприємства Андрій Герасімов.

Ще пів року тому підприємство працювало, виконувало значні обсяги робіт – дивується заступник голови райдержадміністрації з питань житлово-комунального господарства Сергій Губар, а тепер щоденно в адміністрацію надходять 2-3 звернення з цього приводу. Схоже, що комунальне підприємство міській раді просто не потрібне, але допустити погіршення ситуації ми не маємо права, адже якщо допустити збільшення заборгованості – то своїми силами вирішити проблему вже не вдасться.

Позиція районної державної адміністрації в тому, що підприємство не зможе забезпечити свою діяльність лише за рахунок тарифів, а отже має здійснюватись інша діяльність, яка б приносила прибуток підприємству. Об’єм робіт може надати сам власник – міська рада, профінансувати роботи по благоустрою міста, чи ремонту житлового фонду. Очевидно, що якщо в «комунхозі» сидітиме лише директор та бухгалтер – справа не рушить з мертвої точки. Ще дуже важливе питання – це повернення міського ринку до підприємства, ця прибуткова діяльність була виділена з КП «ЖФ «Дружба» у окреме комунальне підприємство, яке тепер нагадує «бізнес проект». Саме кошти, які зараз майже в повному об’ємі «проїдаються» на заробітну плату, могли б стати серйозною фінансовою підтримкою комунального підприємства, але, схоже, що міський голова з цього приводу іншої думки.

Різне бачення

На разі районній та міській владі не вдалось знайти спільне бачення вирішення проблеми, що тільки гальмує її вирішення. Бездіяльність власника може мати невідворотні наслідки, адже з таким темпом росту боргів підприємству цілком реально загрожує банкрутство. Цікаво, чи буде мати успіх ініціатива мера, щодо передачі скважин на баланс міста, адже всупереч дорого вартісному обслуговуванню, мер вірить в її успіх, адже «вода завжди була прибутковою і витягувала будь-яке підприємство». Проте сам мер, заявляє, що найближчим часом «питання не вирішиться. З таким станом техніки, підприємство, в кращому разі, буде лише заробляти на заробітну плату. Про розвиток мова не йде.

Очевидно, що сьогодні місто Дружба стикнулась з досить небезпечною проблемою, яка може вдарити по кожному мешканцю міста. Житлове господарство вже не тримається на плаву, як раніше, а відверто тоне.

error: Content is protected !!