Ямпільські правоохоронці попереджують: останнім часом міліцейські зведення все більше і більше насичуються повідомленнями про шахрайства. Актуальними залишаються продаж весільних суконь через всесвітню мережу Інтернет та інших товарів, а також мобільні шахрайства. Так, з початку літа працівники відділу по боротьбі з кіберзлочинністю нарахували 13 таких випадків, з яких 75 відсотків розкриті. Проте, щоб не потрапити на гачок до зловмисників, правоохоронці вкотре роз’яснюють схеми шахрайств та як їх уникнути.
Яскравим прикладом цього можна назвати випадок, що стався з 26-річною сумчанкою на ім’я Катерина, яка вирішила продати своє ве-сільне плаття. Як пояснила вона, оголошення розмістила на одному з інтернет-сайтів, а вже наступного дня їй зателефонувала дівчина, яка представилась Ганною та була дуже зацікавлена товаром. Остання казала, що і розмір ніби підходить, і плаття дуже гарне, тож готова стовідсотково сплатити за сукню. Але є одна умова, мовляв, сама з Донецька, приїхати не може, тому бажала розрахуватись безготівково, а товар просила вислати поштою на вигадане ім’я, прізвище та по батькові.
Саме з цього моменту, говорять співробітники відділу по боротьбі з кіберзлочинніс-тю, шахрайка повністю могла контролювати свою жертву.
Спочатку вона попросила продиктувати номер банківської картки, а потім навіть запитала, який її ліміт. Здавалось би, цей факт вже мав занепокоїти нашу жертву, проте, зловмисниця настільки виявилась хвацькою та винахід-ливою, що одразу розповіла цікавий спосіб як уникнути сплати великих процентів при знятті її грошей, якими вона розрахувалась за довго ом-ріяну покупку.
Так, дізнавшись, скільки на рахунку грошей, Ганна зі свого мобільного відправила смс, в якому зазначила, що гроші за сукню вона вже перерахувала. Як потім розповідала потерпіла правоохоронцям, повідомлення було відіслано з номеру мобільного Ганни, хоча текст був такий же, як відправляють співробітники банку. Але це лише перша частина плану обману Катерини – для того, щоб їх зняти, покупець попросила продавщицю замовити в банку послугу “Екстра-гроші”, що та і зробила. Цього разу смс дійсно прислали працівники банку з таємним кодом, який обманним шляхом Ганна довідалась у жінки. Так, операція обману своєї жертви була виконана, і замість отримання коштів Катерина лишилась і своїх грошей.
У цьому випадку, зазначив Євгеній Стирков, начальник відділу по боротьбі з кіберзлочинністю області, шахрайки в більшості випадків діють пізно ввечері, адже як правило, їх жертви лише наступного ранку перевіряють рахунок свої картки та розуміють, що їх надурили.
Так, за міліцейською статистикою, на Сумщині найменшою жертвою інтернет-шахрайства стала 21-річна жінка, а найстаршою 58-річна, серед яких був і 27-річний чоловік, який також хотів продати весільне плаття своєї дружини за допомогою всесвітньої мережі.
Ще одним цікавим прикладом шахрайства, зазначив керівник, можна назвати випадок, що стався у Сумах, де потерпілим від шахраїв став 53-річний продавець цуценят, який за аналогічною схемою лишився майже двох з половиною тисяч гривень. От тільки цього разу гроші були зняті з їх кредитної картки, які він тепер має повернути банку. На щастя, особу злочинця в цьому випадку встановили швидко, ним виявився житель Луганської області, який встиг зняти та витратити гроші на власні потреби. Сьогодні ним займаються луганські колеги, які стосовно чоловіка вже порушили кримінальну справу за ст.190 “Шахрайство”, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки.
А тому, щоб не стати черговою жертвою Інтернет-продажів, Євгеній Миколайович радить більш уважно ставитись до своїх покупців, ні в якому разі не повідомляти їм секретних слів чи кодів, адже для перерахунку грошей дос-татньо вказати лише номер банківської картки, прізвище, ім’я та по-батькові її власника. І завжди пам’ятайте, якщо у вас починають випитувати таємну інформацію – це шахраї.
Не полишають користуватись попитом і “мобільні” шахрайства, жертвами яких стають люди пенсійного або передпенсійного віку, яким повідомляють, що їх син або донька чи просто близький родич знаходиться у відділку міліції за скоєння злочину.
Відверто граючи на материнських почуттях, чоловік або жінка, представившись працівником міліції, у першу хвилину спілкування, поки жертва не почала аналізувати почуте, викладає основну інформацію, де зазначає обов’язково, що ситуація критична, але при цьому вихід все ж таки є – дати хабар правоохоронцю для не порушення кримінальної справи.
Як зазначають справжні співробітники внутрішніх справ, у цьому виді шахрайства, зловмисники просять перерахувати на мобільний номер телефону оговорену суму грошей після чого родичі затриманого можуть під’їхати до відділка міліції та забрати, так би мовити, затриманого. І як результат – ані родича-розбишаки, ані власних грошей…
І хоча розкрити подібний злочин в цьому разі вкрай важко, співробітники правоохоронних органів запевняють, що вони вже призвичаїлися у боротьбі проти телефонних вимагачів і сьогодні успішно встановлюють їх особи. А тому звертаються до всіх громадян, не поповнювати список чергового “мобільного” шахрайства, бути більш уважними та завжди дотримуватись нескладних правил.
По-перше, завжди цікавтесь, хто вам телефонує, а саме ім’я, прізвище та по-батькові співробітника міліції, його посада, дані про затриманого, рік народження, адресу місця проживання та інші відомості, якими шахраї навряд чи володіють. Запитайте, коли і куди саме забрали близьку вам людину.
По-друге, одразу перевіряйте отриману інформацію, зателефонувавши синові, чи родичу, якого ніби затримали, або на лінію “102”, де працівники правоохоронних органів підтвердять чи спростують цю інформацію. Як правило, така інформація ніколи не підтверджується.
І, наостанок, щоб не стати жертвою чергової кримінальної історії, ви повинні завжди і в усьому бути більш ніж уважнішими, але якщо ви все ж таки потрапили на “гачок” до пройдисвітів, негайно звертайтесь до міліції.