Мешканці Ямпільщини зможуть не платити за комуналку, якщо послуги надаються погано

Мешканці Ямпільського району, які проживають в багатоквартирних будинках, отримали можливість стягнути з управителя будинку гроші за ненадані або неякісні комунальні послуги – Кабмін своєю постановою №482 від 5 червня зрівняв кербудів в обов’язках з іншими постачальниками компослуг – тепла, води, електроенергії, газу, прибиральниками сміття.

Що прийняли

Нагадаємо, згідно із законом про реформу в сфері ЖКП, управителем може бути фізособа, яка має на це ліцензію, або, що на сьогодні набагато поширеніше – керуюча компанія (колишній ЖЕК). До обов’язків управителя входить: належне утримання будинку та прибудинкової території (прибирання в під’їздах і біля будинків, догляд за зеленими насадженнями), купівля електроенергії для освітлення місць загального користування, поточний ремонт (даху, двері, вікна і т. д.). Цей документ доповнив постанову №1145, прийняту 27.12.2018 р і що стосується постачальників інших видів послуг (див. вище). Тепер незадоволені мешканці можуть стягнути свої гроші за брудні під’їзди і дах, що протікає. Але зате управитель має право залишити собі зекономлені кошти, якщо витрати на його послуги виявляться менше, ніж оплата за тарифами (вдалося купити дешевше лампочки до під’їздів або через дощі не витрачати воду на полив газонів).

Механізм

Як видно з нової постанови, для перерахунку оплати управителю мешканцям треба чинити так само, як і для вимоги перерахунку за інші види послуг. Насамперед, необхідно скласти акт-претензію встановленої форми (затверджений постановою №1145), яку підписують управитель і споживач (мешканець). Наприклад, в акті можуть зафіксувати, що в під’їзд тиждень не прибирався, тому оплата за ці послуги повинна бути зменшена. У разі, коли управитель не прийшов на перевірку або відмовляється підписувати акт-претензію, його можуть підписати не менше ніж двоє мешканців і передати під розпис управителю. Якщо претензія мешканців буде задоволена, гроші за невиконані послуги їм не повернуть на руки, а зарахують в рахунок оплати рахунків на утримання прибудинкової території наступного місяця. Відмову в задоволенні претензії можна оскаржити в суді.

З 10 червня рахують пеню за компослуги

З 10 червня ямпільчанам можуть нараховувати пеню за борги за компослуги, які утворилися після 1 травня. Тобто ті, хто досі не оплатив рахунки за квітень, будуть змушені заплатити за ними більше. Нагадаємо, за кожен день прострочення стягується штраф у розмірі 0,01% суми боргу, або 3,6% за рік, що більш ніж удвічі нижче річної інфляції. Надалі пеню нараховуватимуть, починаючи з 20-го числа наступного за звітним місяця. Тобто за рахунками за травень почне “капати” штраф з 21 червня. При цьому постачальник сам визначатиме розмір пені, а якщо держава не виплатила субсидію, яка покладена, пеню не нарахували.