Як кандидати маніпулюють думкою виборців?

Останні дні перед виборами ознаменувались великою кількістю агітаційних матеріалів, які «волонтери» роздавали ямпільчанам  в наметах та приносили прямо до домівок

Отримавши примірники агітпродукції практично всіх реальних учасників виборчих перегонів, ми вирішили проаналізувати їх зміст і з’ясувати, чи містять вони лише правдиву інформацію.

Найбільший пакет друкованої продукції ямпільчанам розіслав чинний депутат Андрій Деркач, тому свій аналіз ми розпочнемо саме з його газети, яка складається з 16 сторінок та вкладишу у вигляді величезної карти. До речі, ці агітматеріали дуже схожі на ті, які весною роздавали на підтримку Петра Порошенка.

01

Багато питань до нардепа викликає карта «Розвиток Ямпільського та частини Шосткинського районів», де нанесені, як об’єкти, які вже дійсно були реалізовані, так і ті, що лише плануються зробити. Таким чином, на одній карті була позначена, наприклад, реконструкція вуличного освітлення в Білиці, яка дійсно мало місце, так і капітальний ремонт дороги Шостка – Ямпіль, яку депутат лише планує. Слід зазначити, що про це виборці були попереджені в передмові до карти, але все-рівно правильно розібратись в ній дуже важко.

002

Є питання і до «виконаних робіт». Зокрема, на карті «Ямпіль» повідомляється про капітальний ремонт автодороги по двом сторонам бульвару Ювілейний, хоча загальновідомо, що за останні п’ять років була відремонтована лише одна сторона бульвару. Те саме стосується і дороги по вулиці Ботанічна, де була відремонтована лише невелика ділянка, а на карті показана вся вулиці від школи №2 і до кінця гаражів та від райдержадміністрації до колишнього аеропорту. Подібних «неточностей» на карті можна знайти багато.

Ну і наостанок дуже поширена помилка, яка вводить в оману виборців: автор агітпродукції «забув» вказати, що перелічені на карті об’єкти були виконані за кошти державного та місцевого бюджетів, а не з особистих заощаджень кандидата.

Продовжимо ми листівками кандидата, який першим почав агітацію в районному центрі. Мова про Віталія Андруха.

01 (1)

У своїх агітаційних матеріалах Андрух розмістив написи «Зе кандидат» та «Слуга народу Сумщини», які можуть ввести в оману виборців щодо його приналежності до політичної партії «Слуга народу». Насправді, Андрух не має жодного відношення до президентської політичної сили, у виборах бере участь, як самовисуванець.

Третім обговоримо листівки депутата Сумської обласної ради від Ямпільського району Костянтина Товстухи.

03

Переглянувши їх ми визначили наступні зауваження:

 1. Кандидат використовує слово «ЗЕ!мляки» та лозунг «Змінимо країну разом»,  формально це не заборонено, але вони можуть вести в оману виборців щодо приналежності кандидата до партії «Слуга народу». Насправді, він є самовисуванцем.  
 2. У біографії кандидат вказав «з 2015 р. депутат Сумської обласної ради (безпартійний та позафракційний». Це дійсно відповідає дійсності, але лише на даний момент. Загальновідомо, що кандидат в 2015 році оббирався від партії «Воля народу».
 3. У звіті про результати роботи депутата обласної ради Костянтин Товстуха розмістив перелік всього, що було придбано і відремонтовано за 2016, 2017, 2018 роки. Але у листівці не було вказано, що все це було зроблено за кошти обласного бюджету, а не з особистих коштів кандидата.

Висуванець Аграрної Партії України Ігор Маринченко перед виборами випустив листівку, яка за формою дуже схожа на газету.

06
07

На останній сторінці він розмістив данні опитування мешканців округу, які свідчать, що перемогу здобуває саме він (Маринченко -47%, Деркач – 12,1%, Терещенко – 7,4%…). Кандидат не вказав, що опитування не було репрезентативним, а тому виборці можуть повірити інформації, яка не відповідає дійсності.

04

Кандидат від політичної партії «Слуга Народу» Дмитро Шевченко також випустив листівку до виборів, де розмістив свою біографію і програму. Це той випадок, коли депутат обмежився лише загальними фразами, вказавши замало конкретних даних. Очевидно, що цей кандидат будує свою передвиборчу агітацію в основному на своїй приналежності до команди Президента України Володимира Зеленського. Про останнє свідчить і те, що програма кандидата на 80% збігається з програмою Зеленського.

05

Аналогічна ситуація з листівками Андрія Божка, які містять замало конкретики. Викликає подив формулювання «пошук можливостей для фінансування капітального ремонту доріг міжміського сполучення Ямпіль-Глухів-Путивль та ремонту доріг між селами», яке є загальним і не говорить про те, що кандидат у випадку перемоги бере на себе зобов’язання перед виборцями відремонтувати вищевказані дороги.

09

У агітаційних матеріали Мішеля Терещенка також можна зустріти інформацію, яка або не відповідає фактам, або не містить фактичного підтвердження. Зокрема у листівці вказано «лише за три роки їм (колишнім членам Партії регіонів та Волі народу, – ред.) вдалося позбутися сільського голови Свеси Дмитра Шевченка». Насправді, останній покинув посаду добровільно і тиск заперечує.

Окрім того, у підрозділі «факти» Терещенко пише, що глухівчани знають, що моя команда в Глухівській міській раді, як і я, ніколи не вкрали жодної копійки з міського бюджету». Візьмемо під сумнів не сам факт «крадіжок», який дійсно, цілком можливо, не мав місця, а ставлення мешканців міста до кандидата. Безумовно, ставлення окремих людей до мера є дуже різним.

Для більш детального аналізу листівки, яка переважно містить інформацію про місто Глухів, необхідні більш ґрунтовні знання про це місто. Так само, які і для аналізу листівки Надії Артеменко, яка розповідає переважно про свої успіхи на посаді голови Березівської ОТГ.  

08

10 thoughts on “Як кандидати маніпулюють думкою виборців?

 1. Деркач використовує адміністративний ресурс і не соромиться,порушувати йому закон-не вперше.Одне питання:за які кошти, або, точніше, за чиї, він це все робить (або вдає що робить).Він на службі у держави, з зарплатнею десь у 30000 на місяць (це приблизно)Звідки ці всі кошти на холодильники,ноутбуки,карти і т.і.? А на ті землі,що у нього у власності, а на тих лікарів,що їздять по округу? За чиі це все кошти?Правильно.За бюджетні, тобто за наші. Я не хочу,щоб моїми коштами,якими я плачу податки, розпоряджався Деркач,ви,сподіваюсь, що теж проти.Влада належить народу. Досить 21 року, що розпоряджаються нашими коштами і брешуть.

 2. Дуже дякую автору за таку статтю, хай люди добре подумають за кого голосовати. Додам, шо якщо ви не хочете ще 5 років бездіяльности Шмаркача, придіть на вибори усі, чи майже всі, і віддайте голос за будь-кого, хто дійсно самостійний кандидат, а не прихвостні Шмаркача. Це Шевченко, Терещенко, можливо ще пара імен. Інакше навіть голос за іншого кандидата, який офіційно сам по собі, можуть порахувати Шмаркачеві. Про це Терещенко казав на відео у нашій газеті, шо 11 чи скільки кандидатів – технічні від Шмаркача. Думайте люди, це в ваших інтересах!

  1. Ангелы на небесах. Все равно выберут какого-нибудь идиота.

 3. балалайка у тебя что проблемы с насморком? ты постоянно о каком то шмаркаче вспоминаешь

  1. подумай трошки, шоб зрозуміти, кого я маю на увазі))

   1. В некоторых ситуациях быковать – это не скотство, а принципиальная позиция, например, в стойле или в подворотне.

 4. Дякуєю за важливу статтю, мене з Конотопа керівник Конотопського відділення товариства сліпих Сокол Євгеній Леонідович постійно питає звідки ти береш інформацію, бо він дуже політизований і по депутатах розбирається. А я дурень, бо мене втянув Товстуха в предвиборчу агітацію, ще і остався в долгу перед депутатом, за поломану палатку (кобила зацепила). Не пий Володя грорілки, бо у тебе мати сліпа, так воно так, та алкаші теж виборці і більш політикою зацікавлені, ніж непияче населення.

 5. Дмитро Шевченко красавец! Сначала ярый активист партии “Удар” , потом “Иван Бубенчик – мой презедент, потом “Иван Бубенчик – верни деньги”, далее – правосек-легионер, а теперь – подмазался по партию “Слуга Народа”))))))
  Интестно, много ли верующих в эту проститутку в 159-м регионе????

  1. Поддержую! Самый главный манипулятор это Шевченко Д.С., у него уже звездная манячка, поцепил медали “Зе”, и он стал народным достоянием. Какую цель приследует? – это личные мотивы. Почитайте его программу, да там кроме общих планов настоящей команды “ЗЕ”, один бред, одно только, что развитие спорта в регионе (округе) а реально спортом людей не накормишь, народ кушать хочет, народу нужна работа, стабильная зарплата, народ хочет работать и каждый день видеть семью. А этих планов развития Дима не предусмотрел, Да и не мог, так как ума не хватает. Купленный диплом, наверное с отличием.
   Как можно что-то доверить человеку, который однажды уже предал, а теперь ищет отмазки. Где правда?
   Народ все видит, все помнит, и надеюсь сделает правильный выбор, хотя и выбора то нет – или “Старая система” или “Новая ахинея”.
   З.Ы. Кроме Бубенчика , перед выборами, этэром с леса, агитировал совсем за иного кандидата в президенты. Правда: что нам стоит поменять фуражку…

Comments are closed.

error: Content is protected !!