Одну з церков Ямполя побудував Гетьман Іван Мазепа

Історичні факти, які пов’язують наше селище з ім’ям Мазепи, тривалий час замовчувались російськими, а потім і радянськими істориками

За час тримання гетьманської булави Іван Мазепа власним коштом побудував величезну кількість церков на території України. Одна з них була розташована на околиці Ямполя, яким у той час володів Гетьман.

Мова йде про Петропавлівську церкву на території села Рудня – у наш час село Україна Ямпільської селищної ради, а фактично північна околиця селища з народною назвою «Рудня».

Беззаперечним доказом, який підтверджує існування церкви є мідна закладна дошка 1698 року, яка сповіщає: «благославением Бога Отца изволением сына и поспішением св. Духа заложися храм сей во имя св. Богодуховновенных апостолов Петра и Павла коштом самого ясновельможного пана Иоанна Мазепы, гетьмана войск его царского пресвітлого величиства и в маетности его ж вмісті и в нашем в близу рудки 1698 місяця мая 10 числа».

Про існування Петропавлівської церкви в Рудні свого часу писав і місцевий краєзнавець Віктор Цвілодуб, який зазначав, що пізніше храм перенесли в сусіднє село Білиця.

«Добре обізнані у місцевій старовині люди стверджують, що в Зарущині була гута (невеликий заводик). Користуючись місцевим піском і дешевою енергією Студенка, яка рушила всі заводські механізми, виробляли тут віконне скло, пляшки, буси і інші скляні вироби. Старожили кажуть, що володів цією гутою Мазепа. Розвито гутництва свідчить про високий економічний та культурний розвиток Ямпільщини тих часів. Як свідчили наші земляки-старожили Ф.Г. Ключко і В.П. Вовк, а також З.Д. Марченко у північній частині Ямполя у Зарущині гетьманом Іваном Мазепою була збудована церква св. Петра і Павла. Через деякий час Мазепа переніс її з «Зарущини» в Білицю. У білицькій церкві були вклади Мазепи – Євангеліє, чаша і риза», – зазначав краєзнавець.

Як відомо, у вересні 2018 року Вселенський патріархат не визнавав канонічною анафему, яка була накладена на українського гетьмана Івана Мазепу Російською православною церквою.

“Не дивлячись на накладення Російською Церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин”, – заявив представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архієпископ Тельміський Іов (Геча).