На Ямпільщині щороку виявляються випадки захворюваності на вірусний гепатит, при цьому рівень захворюваності коливається від 4 до 10 на100 тисяч населення. На сьогодні 20 ямпільчан перебувають на диспансерному обліку в обласному гепатологічному центрі – про це Ямпіль.INFO повідомила головний інфекціоніст управління охорони здоров’я області Ірина Олександрівна Троцька. За її словами, мають місце в районі і випадки смертності від цієї хвороби.

19 вересня 2012 року в Ямпільській центральній районній лікарні відбулося засідання “Круглого столу”, присвяченого проблемам діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів. Метою проведення заходу стала координація зусиль та оптимізація ресурсів місцевої влади, медичної мережі і громадського сектору, спрямованих на протидію поширенню вірусних гепатитів серед мешканців Ямпільського району.

Участь у засіданні взяли:заступник головного лікаря Ямпільської центральної районної лікарні Родінка Наталія Олександрівна; головний інфекціоніст управління охорони здоров’я області Ірина Олександрівна Троцька;завідуюча відділення Сумської обласної інфекційної клінічної лікарні ім. З.Й.Красовицького Наталія Василівна Клименко; медичні працівники району; представники засобів масової інформації.

Засідання круглого столу розпочала заступник головного лікаря Ямпільської ЦРЛ Наталія Родінка, яка зазначила, що на думку експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, наступні 20 років саме гепатит стане найбільшим викликом у сфері здоров’я в усьому світі. На сьогодні загальна кількість хворих на вірусні гепатити у світі в 14-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих, та становить близько 40 млн. осіб.

Обласний інфекціоніст управління охорони здоров’я області Ірина Троцька привітала всіх учасників зібрання і подякувала за небайдужість до даної проблеми. Вона наголосила, що на Сумщині ще у 2007 році, враховуючи актуальність проблеми хронічних вірусних гепатитів, була прийнята обласна програма Антигепатит на 2007-2011 p.p. – одна з перших в Україні. На виконання Програми протягом 2008-2011 p.p. було використано понад 5 млн.грн. Впровадження програми дало можливість створити у області розгалуджену мережу гепатологічної служби.

За час дії програми покращилися діагностичні можливості медичної мережі з раннього виявлення вірусних гепатитів та доступності обстеження; всього за 4 роки обстежено 180 тис. осіб. Сумщина займає третє місце у державі за рівнем захворюваності на вірусні гепатити, показник якої склав 37,33 (2010 рік) та 32,99 (2011 рік) на 100 тис. населення (Україна 2011 рік – 14,57), що свідчить про значну роботу, яка здійснюється з метою раннього виявлення інфекції та її результативність. У порівнянні з минулими роками виявляємість гепатитів зросла у 1,5-2 рази, що на перспективу прогнозує зниження інвалідності та смертності людей, особливо серед осіб працездатного віку.

Впроваджене морфологічне дослідження біоптатів печінки, що є “золотим стандартом” діагностики.

Придбаний апарат для гемодіалізу з екстракорпоральною підтримкою печінки (“Штучна печінка”); подібні працюючі апарати є лише у Запоріжжі та Миколаєві, навантаження на них значно нижче, ніж у Сумській області.

В рамках реалізації програми проведене дороговартісне сучасне противірусне лікування хворим, серед пролікованих хворих вдалося досягти ефекту у 70 % хворих, що відповідає ефективності лікування у високорозвинених країнах. Всього даного методу лікування потребує 875 хворих на гепатити, проліковано згідно програми – 43 (4,9 % від потреби). Для проведення лікування всіх потребуючих хворих необхідно 60 млн. гривень.

Активізовано вакцинацію населення та медичних працівників проти гепатиту В. Від 30 до 70 % усіх щеплень в Україні, що проводяться для профілактики гепатиту В у дорослих здійснюється у Сумській області.

За 2011 рік щеплено проти вірусного гепатиту В 840 медичних працівників з 1701 підлягаючих щепленню, або 49,4 %, за 2010 рік – 816 осіб із 1867 підлягаючих (43,4 %).

Результатом впровадження програми є позитивна динаміка окремих показників.

Завдяки проведенню саносвітніх заходів, сумісним діям з управлінням освіти у 2010 р. в 6,2 рази знизилась захворюваність населення на ВГ А (з 9,4 на 100 тис. нас. до 1,5 на 100 тис. нас.), в т.ч. в 5,3 рази серед дітей (з 17,1 на 100 тис. до 3,2), стабілізувались показники смертності та інвалідності від хвороб печінки. Також відмічається зменшення захворюваності на гострий гепатит В серед населення (з 3,6 у 2007 році до 3,3 у 2010) та у 2 рази – серед медичних працівників (основна група ризику, яка підлягає щепленням) з 8,8 у 2007 році до 4,5 у 2010 р. Покращилася виявляємість хворих на хронічні вірусні гепатити, а, отже, можливості своєчасного лікування та попередження інвалідизації пацієнтів.

Вперше за час дії програми вдалося провести сучасну противірусну терапію хворим, забезпечити потребуючих лікуванням з використанням апарату “Штучна печінка”, забезпечити своєчасну діагностику та специфічну профілактику гепатитів.

Надання медичної допомоги хворим на гепатити є дороговартісним, але результативним.

Станом на 05.07.2012 на диспансерному обліку у гепатологічному центрі обласної інфекційної лікарні перебуває 2133 хворих на хронічний вірусний гепатит, у тому числі 611 хворих на гепатит В, 1409 хворих на гепатит С та 105 хворих на гепатит В та С; дітей – 64; проведення противірусного лікування потребує 875 хворих.

Відзначаючи актуальність проведення круглого столу, Ірина Троцька підкреслила роль профілактичних заходів у зниженні захворюваності на вірусні гепатити та звернулась до присутніх з побажанням сприяти формуванню здорового способу життя у населення, зокрема у молоді. Вона розповіла про негативний вплив шкідливих звичок, та зазначила, що вірусним гепатитом, особливо гепатитом В, можливо заразитися при введенні наркотиків, при незахищених статевих контактах, під час проведення пірсингу, татуажу, навіть манікюру або педикюру.

Завідуюча відділення Сумської обласної інфекційної клінічної лікарні ім. З.Й.Красовицького Наталія Клименко наголосила, що значне місце у профілактиці і боротьби з гепатитами займає здоровий спосіб життя та власна безпечна поведінка.

Ти не захворієш гепатитом, якщо додержуєшся правил особистої гігієни, уникаєш контактів з біологічною рідиною інших людей. В мікроскопічної кількості

кров може залишатись на зубних щітках, бритвах, ножицях, а цього достатньо, щоб заразитися.

Пірсинг, татуювання треба робити лише стерййьвими інструментами, а для манікюру, педикюру бажано мати власні. При статевих контактах необхідно використовувати презервативи.

Найкращою мірою профілактики гепатитів А та В сьогодні є щеплення. Сучасні вакцини ефективні та абсолютно безпечні.

Наталія Клименко підкреслила, що лише три категорії населення в Україні мають обов’язково здавати кров на гепатити, як і на ВІЛ – донори, вагітні та призовники (з 2008 р.).

Але вона радить перевірятись на наявність вірусів всьому населенню, особливо реципієнтам крові, медичним працівникам, пацієнтам з ризиком інфікування, особам з ураженнями печінки, іншими хронічними захворюваннями, особам з інфекціями, що передаються статевим шляхом, споживачам ін’єкційних наркотиків, особам з ризикованою сексуальною поведінкою, особам, що мали контакт з інфікованими, дітям народженим інфікованими матерями, особам з місць позбавлення волі, тощо.

Всі дослідження проводяться з погодження обстежуваного, а він, в свою чергу, має бути проінформований про необхідність та доступність такого дослідження, в тому числі і конфіденційно.

До речі, Ірина Троцька ознайомила присутніх з даними тестування, проведеного в рамках Всеукраїнської акції, коли безоплатно здійснювалось обстеження всіх бажаючих на маркери гепатитів в одному із скверів міста Суми. Тоді були вперше виявлені 2 особи з 65 обстежених, інфіковані вірусом гепатиту В (3,1 %), та 9 (!) з 68 обстежених з вірусом гепатиту С (13,2 %).

Долучитися до обговорення було запропоновано всім бажаючим. Так, присутні говорили про правові засади надання медичної допомоги хворим на вірусні гепатити, фінансування лікування вірусного гепатиту С, права пацієнтів, досвід інших країн щодо подолання проблеми.

Учасники засідання розповіли про оптимізацію напрямків роботи з протидії вірусним гепатитам. За словами Ірини Троцької з червня 2012 в Україні впроваджується спільна ініціатива Міжнародного Фонду “Відродження** Міжнародного Благодійного Фонду “Міжнародний Альянс по ВІЛ/СНІД в Україні” та Благодійної Асоціації “Світло надії” і медичної лабораторії Сінево “Зупинемо гепатит”, в рамках якої лабораторія надає 50 % знижку на пакет поглибленого обстеження на вірусні гепатит. Бланки направлень на обстеження з 50 % знижкою в нашій області розповсюджується через громадську організацію “Клуб “Шанс”.

Характеризуючи стан надання медичної допомоги хворим на гепатити, Наталія Клименко відмітила позитивний досвід роботи Управління охорони здоров’я та обласного гепатологічного центру. Можливості гепатологічного центру з кожним роком збільшується. На сьогодні хворому з жовтяницею діагноз встановлюється протягом 1-2 годин, при цьому використовуються різні лабораторні (біохімічні, швидкі тести на віруси гепатитів) та інструментальні дослідження, такі, наприклад, як УЗД.

Одним з вагомих напрямків діяльності центру є інформаційне забезпечення лікарів області з питань ранньої діагностики, лікування, профілактики вірусних гепатитів, направлення хворих до центру. Проведені лекції як в усіх центральних районних лікарнях, і в більшості міських та обласних лікувально-профілактичних закладах міста Суми. 21.06.2012 р. дана проблема розглядалась на обласній школі організаторів охорони здоров’я.

Учасники “Круглого столу” відповіли на запитання журналістів. Зокрема щодо славнозвісного тезису стосовно обов’язкового трагічного фіналу вірусного гепатиту. Безумовно, як і інші захворювання, хвороба привносить у життя людини низку ускладнень. Але майже третина хворих на гепатит С видужує без спеціального лікування. Да, у 50-60 % осіб захворювання може перейти у хронічну форму, але при додержанні рекомендацій лікаря пацієнт може прожити до глибокої старості. Безумовно, лікування дороговартісне, але випадки, коли його необхідно починати терміново, не часті.

Відповідаючи на запитання, Ірина Троцька наголосила, що сьогодні розглядається проект Державної програми профілактики гепатитів, до участі у розробці якої залучались і спеціалісти обласної інфекційної клінічної лікарні та кафедри інфекційних хвороб. Присутні висловили надію, що державна програма буде прийнята.

Підводячи підсумки круглого столу, його учасники зазначили, що обговорення та офіційне визнання проблеми є великим кроком і однією з основних передумов для спільного подолання вірусних гепатитів.

error: Content is protected !!