20 вересня 2019 року у приміщенні Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій стартувала перша тематична зустріч експертів «Фасади і покрівля: матеріли та комплектуючі». Були присутні як представники провідних виробників матеріалів для облаштування фасадів, так і виконавці робіт, архітектори та науковці.

Ключовими темами обговорення стали тенденції розвитку різних сегментів ринку фасадів, в тому числі вентильованих, переваги та ризики, а також проблеми облаштування та перспективи росту.

Ні для кого не секрет, що на сьогодні при облаштуванні фасадних теплоізолюючих багатошарових систем в основному конкурують між собою дві технології: навісні вентильовані фасади, наприклад ті, що постачає компанія Rauta та фасади з опорядженням штукатуркою, або більш вживано – так звані мокрі фасади.

Якщо ми подивимось на співвідношення цих двох технологій, то побачимо, що в інвестиційних проектах воно становить 50:50. Зокрема у комерційному будівництві (ТРЦ, логістичні та складські приміщення, спортивні комплекси, об’єкти с/г призначення та інше) левова частка належить вентильованим фасадам, а от у житловому будівництві переважають мокрі.

Проте, якщо мова йде про об’єкти соціального та адміністративного призначення (дитсадки, лікарні, школи, держустанови і т. п.), тут основну масу замовлень складає технологія опорядження фасаду штукатуркою. Також найбільш вживаною вона є при оцінці вподобань приватних замовників.

90-95 % замовлень від власників, а саме утеплення приватного житла, направлене на використання мокрого фасаду. По-перше, це дешевше, а по-друге, більш доцільне – з урахуванням малих конструкцій, складних форм і більш простої технології виконання. Хоча елементи вентильованого фасаду теж можуть бути присутніми у приватних житлових будівлях, але точково і в невеликому об’ємі, — зазначають експерти ринку.

Не менш важливо і те, що кожен повинен відповідати за свою ділянку роботи, починаючи від архітектора, виробника матеріалів, виконувача робіт і закінчуючи контролем зі сторони замовника. Лише професіоналізм усієї ланки суб’єктів, задіяних у процесі, може дати позитивний результат. Один із міфів стосовно популярності мокрих фасадів – їх дешевизна. Але це не зовсім так. Звичайно, якщо узагальнити, то фасади з штукатурки дешевші. Але якщо взяти якісні матеріали та виконати все згідно технології, то різниця буде незначна. У вітчизняній нормативній базі працюють європейські принципи, а саме таке поняття, як комплект фасадної теплоізоляції, де не можна змінювати закладені у ньому матеріали.