Криниця в Ростові: старовинна легенда про церкву

В хуторі Ростов, що на околиці Ямполя, є старовинна криниця, яка славиться своєю водою. Ямпільчани вважають її святою та цілющою, з вуст в уста передаючи легенду, що колись на місці криниці стояла церква.

В архівних джерелах нам не вдалось знайти згадку про цю церкву, але нам вдалось точно встановити, що лише письмовій згадці про цю легенду не менше 146 років.

В 1893 році в С. Петербурзі вийшла книга нашого земляка Якова Верховця «Подробное описание жизни, страдания, чудес святого Великомученика Победоносца Георгия и чествований его имени», в якому автор згадує і про свій рідний Ямпіль. Зокрема, Верховець пише:  «в день Вознесения Господня совершается крестный ход за 3 версты в урочище Ростов, иначе называемое Церковище, и здесь на кринице совершается освящение воды. По преданию в этом урочище когда-то был храм».

ч1

Але Яків Верховець вказує, що це не його інформація, а інформація з книги «Историко-статистич. описание Черниговской епархии, кн. 7», яка була надрукована значно раніше – в 1873  році. Ми відшукали і цю книгу і, навіть, пропонуємо Вам ознайомитись з її частиною, де описується старовинний Ямпіль.

1

2

3

Тобто майже 150 років тому вона вже існувала легенда про церкву на місці криниці, а значить виникла вона ще раніше. До речі, святити воду в цій криниці на Вознесіння Господнє – це одна з небагатьох старовинних традицій Ямполя, що зберіглись до нашого часу.     

4 thoughts on “Криниця в Ростові: старовинна легенда про церкву

  1. Чуть выще криницы – кладбище Ростовское… Скоро весна и талые, грунтовые воды….

  2. Це не про воду – це про історію. Пращури наші житла своі та поховання роду свого влаштовували на сухих пагорбах . Вони розуміли що болото та низини є гніллю.

  3. Прикольно, про Орловку пишется, что с трех сторон была окружена темными лесами) А щас ни с одной)) тяжеловато только читать) Если бы самые интересные места подобных книг расшифровали бы в статье здесь, то цены не было бы)

Comments are closed.