Пам’ятник Хомякову у Воздвиженському

Про історію пам’ятника на своїй сторінці в Фейсбук написав директор музею Трудове братство М.М. Неплюєва Валерій Авдасьов

В історії слов’янських народів є особистості, які не будучи священнослужителями, вважаються учителями Церкви. Один з них Олексій Степанович Хомяков (1804-1860) – мислитель, богослов, поет, засновник слов’янофільського руху, друг Пушкіна.

Майже 40 років на хуторі Воздвиженському існував єдиний в світі пам’ятник Хомякову. Меморіал був споруджений М.М. Неплюєвим, який вважав себе продовжувачем його ідей. У світогляді обох мислителів є принцип, який вони вважають найголовнішим. Це принцип верховенства християнської любові, братерства і взаємної допомоги між людьми.

Пам’ятник було урочисто відкрито 4 серпня 1887р. Споруда являла собою чималий пагорбок, зі східного боку якого виступала фасадна стіна. В неї було вмонтовано бронзовий горельєфний портрет Хомякова, під яким кріпилась бронзова плита з надписом:

«Христианину-поэту и глубокому мыслителю
Алексею Степановичу Хомякову.

Святым огнём душа твоя горела,
Могучий стих как колокол звучал.
Но искра Божия, что в бодром сердце тлела,
Погасла с жизнью.
Презрительно толпа холодная смотрела,
И гордый ум призыву не внимал».

Над стіною, на п’єдесталі стояла бронзова скульптура ангелу, що однією рукою тримав хрест, а другою вказував на небо. Цей символ мав нагадувати людям, що вони мають жити, пам’ятаючи про Бога і заповіді Його. Знизу широкі кам’яні сходи вели від підніжжя до майданчику. А далі дерев’яні східці з різьбленою балюстрадою, серпантином опоясуючи гірку, підіймались до вершини, де стояла альтанка, увінчана срібним куполом. Виглядала Хомяковська гірка урочисто. Влітку на сходах виставлялись тропічні рослини з розкішним листям.

Гірку, як архітектурну пам’ятку, зруйнували радянські комуністи на схилку 1920-х років. Зберіглась лише ґрунтова основа. Нині вона прикрашена дерев’яною альтанкою на вершині.