В грудні 2019 року на сайті єдиної системи місцевих петицій з’явилась петиція, автор якої просив зняти з посади директора «КП «Центр догляду за тваринами» — Катишева Володимира Олександровича. Петиція набрала достатню кількість підписів, та директора до цього часу не звільнили.

Катишев Володимир Олександрович має дві освіти: СумДУ(машинобудівний) та ХНУВД (Харківський національний університет внутрішніх справ), юридичний факультет.

Більше 2 років тому в Сумах створено КП Сумської міськради «Центр догляду за тваринами». Відповідальні: Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради. Адреса: вул. Римського-Корсакова, буд. 1. Притулок міг вирішити проблему з бездомними тваринами шляхом вилову і стерелізації безпритульних тварин. Цим самим зменшити їх чисельність, і забезпечити безпеку жителів міста. На сьогоднішній день притулок існує, а ситуація в місті не змінилася. Гаряча лінія 1580 – не працює. Нагадаємо, це цілодобова лінія скарг та пропозицій міської ради.

Автор петиції Ричков Дмитро пише, що собаки в КП ведуть напівголодний спосіб життя — харчування підтримують волонтери. Директор може надати тільки помиї з найближчого дитячого садочка. На всіх тварин не вистачає будок і вольєрів — і це при тому, що на все були виділені бюджетні кошти! Навіть з підручних засобів — будматеріалів, які звалені поруч з притулком — можна добудовувати будки і вольєри, утеплювати вже існуючі. На пропозицію допомоги з боку — директор реагує неадекватно. Так, на День доброти хотіли приїхати небайдужі сумчани, організовано, запропонували допомогу руками — директор відмовив. Дмитро каже, що його б влаштувала тільки фінансова підтримка. Люди відвернулися. Наступні небайдужі запропонували допомогу: і руками, і ліки привезли, і корм сухий, і крупи. На їх приїзд Катишева Володимира довго довелося вмовляти. Сприймає людей з боку неоднозначно, з питанням: “Що їм тут треба? Що це за розвідка?”

 Про яку розвідці йдеться? Є що приховувати і ховатися?

Відповідь на петицію автор отримав. Міськрада навела в листі положення за яким  вони працюють і проінформувала, що петицію розгляне виконавчий комітет та Сумський міський голова. 

 За словами  Терновської Олени, то в КП волонтери вважаються ворогом №1 і на територію їх не пускають! КП «Центр догляду за тваринами» існує без ветеринара. Тварини прикриваються в вольєрах, а в клініку везуть дуже неохоче. Під огорожею постояти можемо. Це все через те, що не змогли терпіти байдужість до тварин. «Поки мовчки самі щось виправляли, були до вподоби. Коли спробували достукатися до директора — ворота перед нами і закрилися».

Спочатку Терновська Олена просто допомагала притулку їжею: купувала та привозила. А потім побачила його зсередини і зрозуміла, що притулок у жахливому стані. На її запитання чому так відбувається, директор притулку бідкався, мовляв немає грошей. Згодом вона дізналася, що він виписував собі премії. А волонтери в той час самостійно лікували тварин. Зокрема собаку Дану, яка захворіла. Ситуація була взагалі дивна, адже собака просто зникла. Всі волонтери кілька днів запитувала «де Дана?» і не розуміли, що коїться. Як виявилось, вона захворіла і її забрали на операцію.

Волонтери працювали вдень і вночі, прибирали приміщення притулку, весь бруд вигрібали. Та найцікавіше те, що хоча і робота фізично важка, вони змогли впоратися за короткий термін.   

Волонтерка розповідає, що з жовтня 2019 року тварини харчуються помоями. Беруть їх з дитячих садочків та шкіл. Привозять кілька бочок на 15 літрів, а вони містять буряки. Від цього тваринам дуже погано: розлад шлунку тощо. З приводу умов, то наприклад, пес «Балу» жив у будці без підлоги. У тій будці цілодобово стояла вода, а сама будка темна, без жодного світла. І коли «Балу» випускали на повітря, то він сліп від сонця.

«Коли тварина помирає, то за кожний труп платиться 700 грн. притулку, тому Катишеву вигідно не лікувати, а доводити тварин до смерті. Відлов: у переважній більшості за запитами депутатів», – говорить Терновська Олена.  

Машина, яка є власністю притулку, працює за призначенням. Але, Катишев Володимир використовує у власних цілях також.

Ми, щоб дізнатись як саме фінансується КП «Центр догляду за тваринами», і за що центр додатково отримує гроші з Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради, зробили запит. Відповідь прийшла через 5 днів, але в листі було сказано конкретизувати запит. В наступний раз, написавши детальніше, відповідь була така сама.

Олена Залозна, Дмитро Річков та Руслана Дєєвана сторінці КП “Центр догляду за тваринами” у фейсбук діляться своїми враженнями про притулок. Вони акцентують увагу на умовах проживання та годуванні тварин в КП. А ще, наголошують на тому, що лікування тварин просто відсутнє і притулок не має навіть ветеринара.

Ми спитали директора КП — Катишева Володимира Олександровича, про негативні коментарі волонтерів про притулок у фейсбук, на що він сказав: «Я не бачив ніяких коментарів». Після того, як ми уточнили де саме ці коментарі (сайт фейсбук КП) і те, що були на них відповіді зі сторони КП, він погодився, що бачив і відповідав на них.

На питання про те, чи є на території КП ветеринар і як лікують, оглядають тварин, він сказав, що у КП укладено угоди з двома юридичними особами: Сумський національний аграрний університет та Головне управління Держпродспоживслуби в Сумській області, а саме управління ветеринарної медицини. Вони і виконують всі функції прописані законом. Про всі інші коментарі він говорить просто: «то чутки і наклеп».

Хто говорить правду, а хто ні — не зрозуміло. Та, фактів того, що умови для тварин в притулку жахливі є безліч. І не зважаючи на це, притулок працює в звичному режимі.

Бабела Лариса

Грищенко Вікторія

Юнак Вікторія

Жт-61