Успіхи об’єднаних громад на Царичанщині

У цьому невеликому районі на Дніпропетровщині ще до 2017 року утворили чотири об’єднані територіальні громади. Як говорять місцеві, спочатку вони побоювались розділення району, але пізніше зрозуміли, що реформа неминуча, а головне, може принести чимало користі людям.

На минулому тижні журналісти Ямпільського інформаційного агентства відвідали Могилівську, Царичанську, Китайгородську та Ляшківську громади Царичанського району в рамках прес-туру «Досвід реформ на Дніпропетровщині», який проводив Харківський прес-клуб. Ми разом з журналістами Луганської, Одеської, Полтавської, Харківської та Херсонської областей змогли на власні очі побачити всі досягнення та упущення реформи децентралізації на Царичанщині і, звичайно, порівняти їх досвід з досвідом свого району.

Своє знайомство з Царичанщиною ми розпочали з Могилівської об’єднаної територіальної громади, де нас гостинно зустрів сільський голова Валерій Дружко. Гордістю цієї громади є великий, як для села, Палац культури, де зосереджено все культурне, спортивне та ділове життя місцевої громади. Сьогодні журналістам з гордістю показують відремонтовану спортивну залу та роздягальні з душовими, а до початку реформи тут були суцільні руїни.

Гордістю Китайгородської ОТГ є її історія і саме в ній місцева влада бачить точку зростання для свої громади. Сільський голова Сергій Турський показав журналістам унікальний ансамбль з трьох козацьких храмів, які чудом збереглись у радянські часи і були відремонтовані вже за часів незалежності України. Унікальні церкви доповнюються пам’ятками природи: «Горою Калитва», річкою Оріль та цілющою криницею. Тож місцеві впевнені, що туристи з інших міст обов’язково приїдуть до них.

Звичайно, що найбільш цікавою для журналістів дула Царичанська об’єднана територіальна громада. Це районний центр Царичанського району, а значить саме тут знаходиться більша частина районної інфраструктури. Це звичайно добре для мешканців населеного пункту, але для бюджету такі об’єкти часто стають непосильною ношею. На щастя, в Царичанці таких проблем немає – тут навчились ефективно вкладати кошти і в дороги, і в освітлення, і в водопостачання. Є у царичанців і справжній привід для гордості – будинок для сімей військовослужбовців. На нього переобладнали приміщення колишньої аптеки, тепер 15 родин наших захисників мають комфортне житло.

Не менш цікавою для нас була і найменша громада району з центром в Ляшківці. Сільський голова Юлія Омелян гостинно запросила нас і до побудованого в рамках реформи дитячого садочку, відремонтованої школи та ФАПу. Помітно, що реформа дала цьому селу нове дихання. До речі, так само, як і приєднаним населеним пунктам, про які ляшківська влада не забуває.

Оглянувши всі чотири об’єднані громади Царичанського району неодмінно приходиш до висновку, що реформа децентралізації лише позитивно вплинула на життя їх мешканців. Тут успішно розвиваються як великі селища, так і маленькі сільські ОТГ. Щоправда, секрет успіху не лише в реформі, а й у економічному потенціалі цієї території. Адже всі сільські ОТГ мають на своїй території успішні підприємства, які сплачують податки: в Могилівці це ТОВ «Маїсадур Семанс Україна» — підприємство з іноземними інвестиціями, що спеціалізується на виробництві гібридного насіння соняшнику та кукурудзи, в Китайгороді –  ТОВ «Завод сільгоспмашин», в Ляшківці – величезний сад, де планують не тільки вирощувати, а й заморожувати фрукти для торгівельних мереж.