В Тростянці на базі бібліотеки створили публічний простір

У кожному, навіть найменшому, населеному пункті нашої країни ще з радянських часів працюють бібліотеки, десь їх закривають через низьку кількість відвідувачів, але у більшості вони досі діють. На жаль, навіть самі бібліотекарі не заперечують, що кількість відвідувачів щороку зменшується і їм все важче і важче боротися за читача. Але є у нашій країні і виняток – бібліотека, у якій завжди повно людей, щоправда це місце важко назвати бібліотекою у класичному розумінні цього слова.

В рамках  прес-туру «Як ідуть реформи на Сумщині», організованого Харківським пресклубом, журналісти Ямпільського інформаційного агентства побували в Тростянецькій публічній бібліотеці.

В ній нас найбільше вразив сучасний ремонт, нові яскраві меблі та обладнання, які надзвичайно контрастували з тим, що ми звикли бачити у звичайних читальнях. Склалось враження, що ми зайшли не до бібліотеки, а до сучасного кафе, чи до великого молодіжного центру.  

 -Отримуючи бібліотеку від районної ради, ми розуміли, що вже не може бути класичної бібліотеки, – пояснив Тростянецький міський голова Юрій Бова. -Сьогодні нікому не цікава бібліотека, яка працює з 8 до 17 години, у вихідні дні зачинена, а записи в картці роблять кульковою ручкою. Це вже минуле століття.Подивилися як діють такі заклади за кордоном, зокрема у Польщі. Спробували щось подібне зреалізувати і в Тростянці. Нам це вдалося. У 3-4 рази збільшилася кількість відвідувачів. Це вже не просто бібліотека, а публічний простір. Тут проводять лекції, тренінги, семінари.

Доросла частина бібліотеки, дійсно, більше схожа на кафе. Тут можна почитати книгу за чашкою гарячого чаю чи кави. Тільки коштувати це буде в рази дешевше, ніж у справжньому кафе. Адже бібліотечний заклад, який працює за бюджетні кошти, не має наміру заробити на відвідувачі, пригощаючи кавою практично за собівартістю.

-Люди просто приходять поспілкуватися за філіжанкою кави, – розповідає Юрій Бова. Працює соціальне кафе, де кава коштує не 20 гривень, а лише 3, а чай можна придбати за 1 гривню 50 копійок. Ми розуміємо, що все це змінює філософію і підходи до цього об’єкта.

І дійсно, таке нововведення працює – в бібліотеці багато відвідувачів, навіть в період карантину. Діти грають та розважаються, готують уроки, пенсіонери читають книжки за кавою, або освоюють нову комп’ютерну техніку, молодь бере участь у тренінгах та семінарах, молоді батьки залишають дітей в ігровій кімнаті і відпочивають за книгою. Тростянецька публічна бібліотека – це публічний простір, де комфортно і цікаво всім. І це не пусті слова.