🔴 Нові правила місцевих виборів: як доведеться голосувати ямпільчанам

Як вже повідомляло наше видання, 25 жовтня відбудуться чергові місцеві вибори. При цьому, парламентарі приготували чимало сюрпризів для виборців.

Якщо говорити у розрізі ще діючого Ямпільського району (25 жовтня стане останнім днем цього адміністративно-територіального утворення), то зміни нас очікують в першу чергу у самих органах самоврядування, депутатів до яких нам належить обрати. Як і в попередні роки, ми обиратимемо лише Сумську обласну раду, всі інші органи влади або повністю зміняться, або докорінно змінять свою територіальну юрисдикцію і функції. Як відомо, більше не буде обиратись Ямпільська районна рада, її замінить Шосткинська. Щоправда, досі не відомо, які функції вона виконуватиме. Адже до останнього моменту точились дискусії щодо доцільності існування районних рад взагалі, їх вирішили залишити ще на одне скликання з незрозумілими повноваженнями. Найімовірніше, вони опікуватимуться медициною.

Крім того, відійдуть у небуття всі сільські ради, що діяли на території Ямпільського району, їх території відійдуть у підпорядкування Ямпільській та Свеській селищним радам. На місцях залишать лише старост і, якщо раніше мешканцям сіл обіцяли, що вони самі обиратимуть старост, то зараз цілком можливо, що їх призначатиме голова ОТГ. Варто відзначити, що і раніше вибори старост на Ямпільщині не проводились, Дружбівська громада поклала ці функції на колишніх сільських голів Дорошівки та Чуйківки, що увійшли до її складу.

Незвичність буде і в тому, що тепер мешканці, наприклад, Марчихиної Буди обиратимуть Свеського селищного голову, а мешканці Антонівки – Ямпільського. Тим не менш, це реалії нового адміністративно-територіального устрою, до якого нам всім прийдеться звикнути.

Тепер до того, як взагалі відбуватимуться вибори. Новим законом передбачено, що у громадах з менш ніж 10 тисячами виборців вибори проходитимуть за мажоритарною системою (тобто люди голосуватимуть за конкретного кандидата, а не за партійний список. Так, як всі три громади Ямпільського району мають менше 10 тисяч виборців, то вибори у них пройдуть саме таким чином. А от депутатів до Шосткинської районної та Сумської обласної ради нам доведеться обирати за партійним списком.

Кандидатів, які не захочуть пов’язувати своє ім’я з тією, чи іншою партією, на вибори просто не пустять. Адже можливість самовисування до районної, чи обласної ради просто не передбачена. Хоча є і хороша новина – виборці самі визначатимуть місце свого кандидата у партійному списку шляхом голосування. Щоб рухатися вгору по закритій частині виборчого списку в партійній-пропорційній системі виборів, залишили норму про 25% від виборчої квоти (кількість голосів виборців, які має набрати партія для отримання 1 депутатського мандату). У законі передбачили, що кандидати в депутати, які отримали кількість голосів виборців, що дорівнює чи перевищує 25% розміру виборчої квоти, розміщуються після першого номера списку за зменшенням відсотків голосів виборців, які підтримали кандидата в депутати. Партія визначає лише перший фіксований номер у списку, який є незмінним та залишається номером один незалежно від того скільки % набрав він чи інші кандидати.

Кандидатам у депутати тепер не треба подавати довідку про відсутність судимості та заяву про відсутність заборгованості з сплати аліментів, електронну декларацію будуть подавати тільки обрані депутати та голови громад. Вони це мають зробити протягом 15 днів з дня набуття повноважень депутата чи голови (реально це буде грудень місяць, бо повноваження депутати набуватимуть під час першої сесії новообраної ради).Величезним негативом нових правил виборів, на нашу думку, є грошова застава для кандидатів. Людина, яка захоче балотуватися до Дружбівської міської, Ямпільської та Свеської селищних рад, буде вимушена заплатити заставу у розмірі 20% від мінімальної заробітної плати, а це 944 гривні. Кандидат в голови цих громад заплатить ще більше – розмір мінімальної заробітної плати, або 4723 гривні.

Як відомо, в розвинених демократіях правила виборів не міняють менш ніж за рік до виборів, у випадку з Україною за 100 днів до дня голосування змінили не лише ці правила, а і весь територіальний устрій. Тож маємо дуже тривожні передчуття перед 25 жовтня.