Чері зі Станиці: мешканці прифронтового селища заробляють на городині

Селище Станиця Луганська сьогодні відоме на всю країну передусім тим, що тут знаходиться пропускний пункт, що з’єднує Україну з її ж тимчасово окупованими територіями. А ще 6 років тому Станиця була звичайною околицею Луганська, а її мешканці заробляли тим, що вирощували городину, яку залюбки купували на луганських ринках.

-Все змінив 2014 рік, коли селище опинилось відрізане від обласного центру. В результаті російської агресії сотні сімей втратили не лише своє майно, а і основний спосіб заробітку. Продавати городину було просто нікуди, тож мешканцям Станиці Луганської довелось вигадувати нові способи, як прогодувати себе та свою родину, – розповідає Вікторія Бурімова. – Одного разу ми зібрались з друзями і почали думати, як нам жити далі. Саме тоді і виникла ідея заснувати кооператив і вирощувати овочі, які могли б продаватись не лише у нашій місцевості.

Однодумці вирішили об’єднати зусилля і вирощувати овочі, які могли б оптом купувати великі торгові мережі. Звичайно, це можна було зробити лише разом, адже для початку справи потрібні були величезні ресурси, та і продукції потрібно було виробляти чимало.

-У кооператив, який назвали «Овочі станичників» спочатку об’єдналось багато людей, але згодом частина з них відпала. Люди думали, що тут вони отримуватимуть гуманітарну допомогу і їм не доведеться нічого робити, але життя показало, що заробити зможуть тільки ті, хто справді працюватимуть. Сьогодні у кооперативі залишились саме такі, нас десь 130 людей, – зазначає Вікторія Бурімова.

Кооператив активно працював з всіма інституціями, які могли надати допомогу для його розвитку. Цікаву ініціативу вони розпочали спільно з Проєктом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Економічна підтримка Східної України».

-Ми вирішили вирощувати помідори-чері, – зазначає Вікторія Бурімова. –Раніше ніхто з нас не вирощував таких помідорів, але ми знали, що вони б користувалися попитом на ринку. Тож, вирішили спробувати. Так, як технологія їх вирощування дещо відрізняється – для нас провели семінари та майстер-класи, а головне нам допомогли з насінням. У межах пілотного проєкту в кожного члена кооперативу було по одній теплиці таких томатів. Майже відразу ми стали відвантажувати продукцію на Київ. Нині ж звідти стільки замовлень, що не можемо все виконати: дзвонять із великих мережевих супермаркетів і  з київських оптових баз.

Справа вирощування помідорів-чері у теплицях справді вигідна, але не на стільки, щоб змогли відчути себе справжніми великими підприємцями. Вікторія з чоловіком всю роботу виконують самі, адже найняти працівників не мають змоги. Доводиться тяжко працювати, але родина щаслива, що має можливість залишитись в рідному селищі і не вимушена шукати кращої долі на чужині.  

Журналісти Ямпільського інформаційного агентства змогли побувати і на власні очі ознайомитися з ініціативою мешканців Станиці Луганської в рамках прес-туру «Досвід реформ на Луганщині», що був організований Харківським прес-клубом.