З часів Катерини ІІ: на Луганщині діє найстаріший кінний завод України

В рамках прес-туру «Досвід реформ на Луганщині», що був організований Харківським прес-клубом, журналісти Ямпільського інформаційного агентства побували на Луганщині. Зокрема, нам вдалось побувати на найстарішому в Україні кінному заводі в селищі Новодеркул.

Цей кінний завод знаходиться за сотні кілометрів від нашого Ямполя, але може бути тісно пов’язаним з нашим селищем. Річ у тім що в ХVІІІ сторіччі, коли Катерина ІІ створювала кінні заводи в Україні, у їх власність вона передала і наше селище. Задум був у тому, що такі підприємства жили за рахунок податків з таких територій. Тож, можливо, саме наші предки фінансували розвиток кінної справи в Російській імперії і, зокрема, найстаріший Новодеркульський кінний завод.  

Цікаво, що у наш час кінні заводи фінансуються за подібним принципом. Держава ще кілька років тому повністю припинила фінансування кінних заводів, але їм залишили значні земельні угіддя. Саме на них для коней вирощується корм, заробітну плату ж працівники підприємства отримують з коштів, що отримані ід продажу елітних коней. Але біда в тому, що вони зараз не користуються великим попитом в Україні. Тож ні ціна, ні кількість покупок не тішить кіннозаводчан.

Проте, навіть у таких складних умовах про закриття Новодеркульського кінногозаводу мова не йде. Навпаки, керівництво заводу з нетерпінням чекає завершення децентралізації і сподівається, що їх підприємство перейде у комунальну власність громади. «Місцеві депутати нас точно не закриють», – говорить директор.

Кооператив активно працював з всіма інституціями, які могли надати допомогу для його розвитку. Цікаву ініціативу вони розпочали спільно з Проєктом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Економічна підтримка Східної України».

Для довідки. Новодеркульський кінний завод – один з найстаріших в Україні. Його заснували у середині 18 сторіччя за часів царювання Катерини ІІ. За кілька років від заснування там налічувалося 469 племінних коней, а за 10 років – 881, найбільша кількість серед семи найдавніших кінних заводів. Сьогодні кінний завод цінний комплексом своїх старовинних приміщень і унікальним племінним фондом.