Вірус SARS-CoV-2 (збудник COVID-19) передається від людини до людини краплинним та контактним шляхами. Тому в місцях великого скупчення людей є високий ризик передачі інфекції. По Сумській області захворіло всього 12071 осіб, із них одужало 4503, померло 186чол, кількість активних хворих – 7378.

Епідеміологічна ситуація в районі на короновірусну  інфекцію погіршується.

Захворюваність на коронfвірусну інфекцію в районі з кожним днем збільшується. Більшість хворих , у яких була підозра на СОVІД -19  діагноз підтвердився  ПЛР тестом  ДУ «.Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України»

З початку захворювання (з серпня  2020р.)  в районі на коронавірусну інфекцію було зареєстровано  129 підозр на СОVІД – 19 . Із них лабораторно діагноз підтвердився  ПЛР тестом вірусологічною длабораторією  ДУ «.Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» у  47 чоловік. У  82 мешканців району, які знаходились під підозрою на захворювання  коронавірусну інфекцію,  в подальшому лабораторно діагноз не підтвердився.  Кількість хворих які одужали – 22.    Один хворий помер із смт.  Свесса (згідно заключення паталоанатома  м. Шостка, так як,  коли поступив в інфекційне відділення Шосткінської ЦРЛ лабораторно не підтвердився СОVІД -19. Помер раніше ніж через добу після госпіталізації у стаціонар. ) 

По населеним пунктам району  зареєстровано захворювань:  смт Ямпіль- 18 хворих,  м. Дружба – 10 хворих, смт. Свесса-14 чол, Орлівка- 2, с. Мар-Буда, Воздвиженське, Імшана по  – 1 випадку захворюванності. Зустрічаються як поодинокі випадки,  так і в більшості випадків  сімейні осередки. Всі хворі лікувались та продовжують лікуватися на дому, окрім 12 хворих, які були   госпіталізований  в Шосткинську  інфекційну лікарню, в даний час виписані, окрім 1 хворого.

Якщо до цього часу  хворіли тільки дорослі, то на сьогодні  захворіла і дитина віком до 5 років, яка була у тісному контакті з хворим,  у  якого лабораторно  підтверджений ПЛР тест на коронавірус  вірусологічною лабораторією ДУ «.Сумський  обласний лабораторний центр МОЗ України»

Ще раз звертаю увагу мешканців району: бережіть себе та своїх близьких шляхом носіння маски не тільки у закритих приміщеннях, а і на вулиці. Дотримуйтесь соціальної дистанції і особливо у торгівельних закладах. Часто мийте руки. Використовуйте засоби дезінфекції для рук та приміщень.  Краще відмовитись від  відвідування  розважальних закладів. Мешканці району у яких лікар поставив діагноз «Пневмонія, підозра на коронавірусну інфекцію»  повинні знаходитись на самоізоляції в дома, не виходити на територію місьселсела та проводити лікування згідно призначення сімейного лікаря.  Особи, які контактували з підозрілим на інфекцію чи з хворим( близькі,  рідні, сусіди, контактні по роботі чи приймали участь у святах) повинні теж самоізолюватися! В багатоповерхових будинках проводити дезінфекційні заходи, шляхом миття під,їздів  з використання дезінфекційних засобів. Протирати поручні, ручки дверей деззасобами.  Провітрювати під,їзди.

 Якщо в домі появився  хворий то необхідно провести  наступні  заходи:

 1. Пацієнта слід розмістити у добре провітрюваному приміщенні.
 2. Слід обмежити кількість осіб, які проводять догляд за пацієнтом – призначте одну особу не з категорії ризику розвитку ускладнень. Відвідування забороняються.
 3. Члени домогосподарств повинні перебувати в окремій кімнаті або, якщо це неможливо, підтримувати відстань не менше одного метра від пацієнта (наприклад, спати в окремому ліжку).
 4. Слід обмежити рух пацієнта та мінімізувати загальний простір (переконайтесь, що загальні приміщення (наприклад, кухня, ванна кімната) добре провітрюються (наприклад, тримайте вікна відкритими).
 5. Особа, яка проводить догляд, повинна носити медичну (хірургічну) маску, що щільно прилягає до обличчя, коли знаходиться в одній кімнаті з хворим. При носінні маски до неї не слід доторкуватися. Якщо маска стане вологою або забрудниться, її потрібно негайно змінити. Слід використовувати виключно одноразові маски та проводити гігієну рук після їх зняття.
 6. Слід проводити гігієну рук після будь-яких контактів із хворим або його найближчим оточенням. Практику гігієни рук, шляхом їх миття з милом і водою, слід виконувати до і після приготування їжі, перед вживанням їжі, після відвідування туалету та кожного разу, коли руки видимо забруднені. Якщо руки видимо чисті, для гігієни рук рекомендовано використовувати спиртовмісний антисептик для рук.
 7. Для висушування рук після виконання практики миття з милом та водою рекомендовано використовувати одноразові паперові рушники. Якщо паперові рушники недоступні, слід забезпечити кожного члена домогосподарства індивідуальним тканинним рушником і замінювати їх, як тільки вони стають вологими.
 8. Слід дотримуватися респіраторної гігієни і етикету кашлю – прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання за допомогою одноразових паперових серветок, тканинних серветок (перед повторним використанням слід випрати). В разі відсутності серветок, слід чхати і кашляти в згин ліктя. Після кожного акту кашлю або чхання слід провести практику гігієни рук (миття з милом і водою або обробка спиртовмісним антисептиком).
 9. Необхідно відмовитися від багаторазового використання тканин та інших багаторазових матеріалів для гігієни рота або носа. Якщо це неможливо, відповідним чином очищуйте їх після використання (наприклад, періть хусточки, використовуючи звичайне мило або миючий засіб та воду).
 10. Слід уникати прямого незахищеного контакту з біологічними рідинами хворого – використовуйте одноразові медичні рукавички (бажано нітрилові) для проведення догляду за ротовою порожниною та при поводженні з фізіологічними випорожненнями і медичними відходами. До та після зняття медичних рукавичок слід провести практику гігієни рук.
 11. Рукавички, тканини, маски та інші відходи, які утворилися внаслідок догляду за хворим слід розміщувати в окремому контейнері (поліетиленовому пакеті) в тому ж приміщенні, в якому знаходиться хворий, до їх утилізації.
 12. Слід уникати інших видів можливого потрапляння біологічних рідин хворого або забруднених ним предметів у безпосереднє оточення здорових (наприклад, уникайте обміну зубними щітками, цигарками, спільного користування посудом і постільною білизною). Посуд після індивідуального використання необхідно мити з милом або миючим засобом та водою і використовувати повторно (викидати/утилізувати посуд не слід).
 13. Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні в найближчому оточенні хворого (наприклад, приліжкові тумбочки), звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
 14. Слід очищати і дезінфікувати поверхні ванної та туалету щонайменше один раз на день звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
 15. Прати одяг, постільну білизну, рушники для ванни та рук хворих необхідно використовуючи звичайне мило та воду. Для машинного прання рекомендовано встановлювати температурні режими 60–90°C і використовувати звичайні пральні порошки. Після прання будь-які речі слід ретельно висушити.
 16. Забруднену білизну дозволено збирати в загальний мішок для білизни. Заборонено струшувати брудну білизну. Необхідно уникати прямого контакту шкіри та одягу із забрудненою білизною.
 17. Слід використовувати одноразові медичні рукавички та одноразовий фартух (наприклад, виготовлений з целофану) при очищенні і дезінфекції поверхонь, одягу чи білизни, що забруднені біологічними рідинами хворого. До та після зняття медичних рукавичок слід провести практику гігієни рук.
 18. Особи, які мають симптоми хвороби мають залишатися вдома до тих пір, поки у них не буде доведено відсутність хвороби на підставі клінічних та/або лабораторних результатів.Усі члени домогосподарства вважаються контактними особами.
 19. Якщо у члена домогосподарства виникають симптоми гострої респіраторної інфекції, включаючи лихоманку, кашель, біль у горлі та утруднене дихання, до нього мають застосовуватися заходи як до підозрілого щодо інфікування SARS-CoV-2.

 Будьте здорові !

Камчатна Г.П, завідувач  Ямпільського районного лабораторного відділення  Шосткинського міськрайонного відділу ДУ  „Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров´я  України”   

5 thoughts on “ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ІНФІКУВАННЯ COVID-19

 1. Зимой с открытым окном в комнате сидеть) Сразу на улицу спать)

Comments are closed.