Воздвиженська бібліотека

Про історію бібліотечної справи в с. Воздвиженське на своїй сторінці в Фейсбук повідав директор музею Трудове братство М.М. Неплюєва Валерій Авдасьов

Першою книгою, яку я в дитинстві прочитав із захопленням була книжка з воздвиженсьої сільської бібліотеки «Робінзон Крузо» Даніеля Дефо. Після неї я став постійним читачем бібліотеки. Копнувши історію бібліотечної справи, я дізнався про цікаві факти. Наприклад, що бібліотекарами у селі до 1930-х років були лише чоловіки. Що воздвиженська бібліотека у 1920-х роках була найбільшою сільською бібліотекою Радянського Союзу. І, що жодної книжки з тієї пори не зберіглось у фондах. Але дещо відшукати вдалося…

Перша бібліотека з’явилась при Воздвиженській чоловічій с/г школі М.М. Неплюєва у 1885 році. Вона займала окреме приміщення у корпусі школи і вирізнялася, багатством і різноманітністю колекції. Тут, окрім підручників, фахової літератури, довідкових видань, зберігалась значна кількість художніх творів письменників-класиків, як російських, так і закордонних. У декількох великих шафах стояло близько тисячі книг.

Випускник Воздвиженської школи відомий літератор Іван Абрамов, у своїй книзі «В культурном скиту» (СПб.,1914) писав: «Те воспитанники, которые стремились к умственному развитию, достигали выдающихся результатов. Помогали этому часто устраиваемые литературные вечера, а также отличная библиотека».

Окрім шкільної була унікальна бібліотека самого М.М. Неплюєва, яка знаходилась у його будинку. Її книгами могли користуватись учні старших класів та члени Трудового братства. Функції бібліотекара виконував особистий секретар М.М. Неплюєва. Бібліотека складалась з трьох відділів – богословського, історичного і наукового. Вона налічувала 6 тис. томів, серед яких було чимало раритетів: книг з автографами авторів, прижиттєве видання творів Пушкіна, оригінальні книги європейських філософів і письменників, альбоми про різні країни світу. Доля бібліотеки трагічна: вона загинула у 1921 р. Книги на іноземних мовах просто спалили, інші розграбували. Є свідчення, що частину книг описали і підготували до вивозу до губернської бібліотеки. Проте ця справа в умовах громадянської війни не була доведена до кінця.

Діяла книгозбірня і в Преображенській жіночій школі. А згодом – в 1910-х роках – у кожному багатоквартирному корпусі «братської сім’ї» була своя бібліотека. Микола Банник (1912-2003), який виріс у Воздвиженському, згадував: «У Петропавлівському будинку, де жила наша сім’я знаходилось повне зібрання енциклопедії Брокгауза і Ефрона. Шафи з книгами стояли у фойє. Доступ до них був вільний».

Фонди постійно поповнювались новими книгами, періодичними виданнями різноманітних напрямків: сільського господарства, історії, християнського спрямування, сімейного читання, суспільно-культурними виданнями. Згадуються такі популярні часописи, як: «Воскресная беседа», «Неделя», «Новое время», «Странник», «Русская беседа», «Нива», «Христианин», «Вопросы психологии и философии», «Русская школа», «Образование», «Жизнь и искусство», брошури видавництва «Вестник знания» та інші.

Визначний селекціонер С.Ф. Черненко у своїх мемуарах писав, що важливу роль у його долі зіграла бібліотека Трудового братства. Саме тут в 1901р. у журналі «Садоводство и лесоводство» він прочитав статті американського селекціонера Лютера Бербанка, під впливом яких він прийняв рішення стати селекціонером. Інша жителька Воздвиженського – Марія Клюєва свідчить про надзвичайну популярність серед братчиків «Кобзаря» Т.Г. Шевченка. «Це була для нас друга Біблія» – згадує вона.

Після більшовицької революції 1917 р. життя Воздвиженського братства-комуни не зазнало суттєвих змін. Головна газета Радянського Союзу – «Правда» від от 31 жовтня 1922 р., сповіщала, що у «Воздвиженському братстві налічується 35 тисяч книг». Вражаюча кількість – найбільша сільська книгозбірня СРСР. На той час – цілий Інтернет у паперовій формі.

Генерал Н.С. Солодовник, який навчався у Воздвиженській школі у 1922-1927 роках, у своїх спогадах зазначав: «Культурная атмосфера Воздвиженска – чистота, опрятность и т.п. произвели на меня неизгладимое впечатление. Богатейшая библиотека школы стала сильнейшим средством умственного развития. Ею заведывал дворянин, почтенный старик Лев Биркин, бежавший из революционного Петрограда». Після нього бібліотекаром був колишній братчик Федір Чвертка. З виселенням братчиків у 1929 р. літопис бібліотечної справи переривається.

У 1934р. бібліотека згадується в газеті «Зоря» (Шостка), де піддається суворій критиці, як «засмічена націоналістичною літературою». Тоді у Воздвиженському відбулась чергова сталінська «чистка» кадрів. Були звільнені майже всі викладачі технікуму в тому числі і бібліотекар. Більшовицьких начальників обурила активність викладачки української мови Лемко. «Вона – йшлося у висновку комісії – насаджувала дітям націоналістичну культуру й ідеологію. Приділяла особливу увагу таким письменникам як націоналіст Хвильовий, Сосюра».

У 1935-1940 роках бібліотекою завідувала Кудрявцева, дружина завуча тутешнього технікуму, випускника московської Тимірязєвської с/г академії .

Під час Другої Світової війни більша частина книжок знаходилась в одному з гуртожитків, пристосованих під клуб. А зразу після війни – у конторі колгоспу, де нині перебуває сільрада. Завідувала книгарнею Віра Казанська, зятем якої був класик української літератури Анатолій Дімаров (1922—2014). У 1950-х рр. – бібліотечну справу продовжила Галина Шут.

Року 1964-го бібліотека перемістилась до новозбудованого будинку культури. Працювали на цій ниві Валентина Сегеда та Наталія Сементовська. У 1986р. завідуючою бібліотекою стала Галина Шевченко. Книжковий фонд на той час – 12 700 примірників. У 2008р. бібліотека перебралась до одного з приміщень місцевої школи. З 2013 р. сільську бібліотеку очолює Діна Тихонова. Життя у ній триває.

На фото: періодичні видання з бібліотеки Трудового братства. Братчики, які будували своє «місто Сонця», читали праці своїх попередників, зокрема Роберта Оуена і цікавились творами видатного економіста і соціолога М. Туган-Барановського.

1 thought on “Воздвиженська бібліотека

Comments are closed.