Рівно рік тому, 4 лютого 2020 року, відбувся найбільший у новітній історії Ямполя мітинг. Мешканці Свеси, Дружби та самого Ямполя зібрались перед стінами районної ради та адміністрації, щоб відстояти районну лікарню. Заклад, за чутками, мав бути закритий в рамках другого етапу медичної реформи, яку запроваджував Уряд.

Тоді Ямпільська центральна районна лікарня перебувала у власності районної ради, але її голова Ольга Губар вийти до людей не наважилась. Чиновниця у цей день відбула в Київ на нараду з представниками МОЗ, яку, вочевидь, можна було провести лише цього дня.  З собою Губар взяла і головного лікаря Вадима Бойчуня. Тож тримати слово перед натовпом довелось голові районної адміністрації Ірині Панченко та керівнику обласного управління охорони здоров’я Дмитру Кравцову.

На мітингу лунали радикальні заклики, аж до взяття будівлі ради штурмом. Але пристрасті вдалось вгамувати після заяви Дмитра Кравцова, що районна лікарня і, зокрема, її стаціонар закриті не будуть.

Приїзд київських журналістів

Ямпільський мітинг викликав зацікавленість у обласних та всеукраїнських засобів масової інформації. На зібрання приїхала знімальна група телеканалу UA:Суми, але самі ямпільчани найбільше хотіли, щоб про їх історію розповів популярний телеканал 1+1.

Знімальна група «плюсів» збиралась прибути в Ямпіль на сам мітинг. Про це добре знали чиновники, які терміново виїхали в Київ, побоюючись з’явитись на екрані у негативному світлі. Але у останній момент керівництво телеканалу терміново відкликало знімальну групу на іншу резонансну подію – першу підозру на коронавірус у нашій країні.

Телевізійники все ж приїхали, але з запізненням –  аж 11 лютого. Вони відзняли умови районної лікарні, поспілкувались з пацієнтами та лікарями, а також перевірили, за який час можна дістатися до Шосткинської лікарні з села Марчихина Буда. Сюжет вийшов на екрани 13 лютого.

На початку травня Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні з приводу медичної реформи вжив наступну фразу: «Якщо ви житель, наприклад, Сумської області, то вам краще взагалі не хворіти, бо доведеться їхати на лікування за 200 кілометрів». На Сумщині її сприйняли як реакцію на ямпільський мітинг. Адже саме про велику відстань до лікарні мова йшла, як у резонансному сюжеті на 1+1, так і в самому зверненні до Президента, який з сотнями підписів йому направили жителі Ямпільського району.

Політичні ігри на проблемі

Можливе закриття лікарні настільки хвилювало людей, що ця тема стала приводом для різноманітних політичних маніпуляцій, які тривали аж до місцевих виборів.

Спочатку народний депутат Андрій Деркач на своєму виступі в районному центрі культури та дозвілля з нагоди Міжнародного жіночого дня запевнив людей, що другий етап медичної реформи буде скасовано.Але, попри слова депутата, 1 квітня реформа стартувала за графіком.

Та найбільшої політизації ця тема набула восени перед виборами. «Ми не дамо закрити лікарню» стало лозунгом однієї з одіозних політичних сил. Щоправда, на той момент мова про закриття лікарні вже не йшла, була загроза закриття відділень і скорочення персоналу.

Старт медреформи

Подія, яку так боялись ямпільчани, сталась 1 квітня 2020 року, коли в Україні стартував другий етап медичної реформи. Суть змін полягала у тому, що тепер лікарня могла надавати не всі послуги, але лише ті, вимогам яких відповідала. Для цього була потрібна і наявність медичного персоналу, і відповідного обладнання.

КНП «Ямпільська центральна районна лікарня» подала до Національної служби здоров’я України пакети документів на надання семи пакетів послуг: 1) психіатрична допомога дорослим та дітям; 2) амбулаторна вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та стоматологічну допомогу; 3) мобільна паліативна допомога дорослим і дітям; 4) гістероскопія (діагностика з ендоскопічною маніпуляцією); 5) хірургічні операції дорослим і дітям у стаціонарних умовах; 6) стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій, 7) лікування осіб із психіатричними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії.

Але Національна служба здоров’я прийняла рішення, що лікарня відповідає вимогам на надання лише шести з семи пакетів послуг, на які претендувала Ямпільська ЦРЛ.

Дотація з бюджету

Протягом року районний бюджет всіляко підтримував Ямпільську центральну районну лікарню, адже, як і прогнозувалось, фінансування Національної служби здоров’я України виявилось недостатньо.

Коли ж район розпався і на його території постало три окремі громади, то вони разом виділили на функціонування лікарні – 5,2 мільйона гривень. 2,7 мільйона заклала Ямпільська ОТГ, 2,3 мільйона – Свеська ОТГ, 0,2 мільйона – Дружбівська ОТГ. При цьому слід враховувати, що в Свесі немає власної лікарні, а діє лише підрозділ Ямпільської, а в Дружбі припинив роботу стаціонар. Тож для обох населених пунктів Ямпіль залишається найближчим місцем надання меддопомоги.

Що змінилось за рік

Нещодавно Ямпільська центральна районна лікарня змінила назву, ставши КНП «Ямпільська лікарня», але головні зміни відбулись в іншому.

По-перше, не стало Ямпільського району як окремої адміністративно-територіальної одиниці, а разом з ним і районного бюджету. Можливості для підтримки лікарні об’єктивно зменшились і зараз все залежить від домовленостей і доброї волі інших ОТГ.  

По-друге, у ямпільчан зник вагомий аргумент – аварійна дорога до Шостки, через яку карети швидкої допомоги не могли вчасно довезти хворого до опорної лікарні. Влітку 2020 року дорогу відремонтували і час доїзду до Шостки суттєво скоротився.

По-третє, Україна стикнулась з проблемою коронавірусу. 4 лютого 2020 року про загрозу COVID-19 вже знали, але явно недооцінювали. І невідомою б була доля Ямпільської лікарні, якщо б не цей вірус. Адже під загрозою пандемії медицині почали приділяти значно більше уваги і, перш за все, фінансово.

На останок зазначимо, що на адресу Ямпільської інтернет – газети надходять непоодинокі скарги на скорочення у лікарні. Проте місцева влада про них мовчить.   

7 thoughts on “Річниця мітингу проти закриття ямпільської лікарні: що змінилось за рік

 1. Цього облглавврача через тиждень після мітингу звільнили з роботи. Всі позитивні питання по лікарні вирішувались профспілкою і керівництвом лікарні саме в Києві і в облраді. Людей влада скорочує всюди. Он посаду Дворника скоротили. Любиму газету губарша закрила.

 2. Я, как работник больницы, за год помню только одно позитивное изменение – для нас купили квартиру, досталась она, конечно же самому молодому врачу и самому востребованному специалисту в районе, которого пытались завлекти в Ямполь именно такой квартирой – Бойчуню В.В.
  Он конечно же из личных побуждений, а не за эту квартиру агитировал за Губарь О.К. на выборах.
  А 2 недели назад мы получили уведомления о сокращении. Спасибо господарники!

  1. Интерестно, а кого там сокращают? может покажите уведомление о сокращении или список

 3. Ну хорошо, теперь до больницы в Шостке, допустим, не два часа ехать, а минут 50. Ну если лететь с мигалками, то 40. Это что, быстро в экстренных случаях? А если посчитать ещё пока Скорая приедет за пациентом в деревню какую-нибудь?

  1. Санти, тут цимес в том что полицаи быстрей приезжают. Как бы все.

 4. Кому вручили повідомлення про скорочення в Ямпільській лікарні у 2021 році? Що за маячня? Не було такого!

Comments are closed.

error: Content is protected !!