
Кожен мешканець Ямпільської громади протягом життя неодмінно стикався з необхідністю вчинення нотаріальних дій: від засвідчення копії документів і до прийняття спадщини. Як відомо, ці функції покладаються на державних та приватних нотаріусів.
Але у Законі України «Про нотаріат» є виключення, яке дозволяє проводити частину таких нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, але лише у сільських населених пунктах .
До моменту ліквідації Ямпільського району, це означало, що всі мешканці району могли провести прості нотаріальні дії, звернувшись до будь-якої з 13 сільських рад. При цьому вони отримували ряд переваг:
- вартість. Приватні та державні нотаріуси займаються підприємницькою діяльністю, а значить встановлюють комерційні розцінки на свої послуги. Сільські ж ради мали право брати з людей лише державне мито. Як наслідок, засвідчення документів обходилось в десятки разів дешевше, ніж у професійних нотаріусів.
- час. На території Ямпільського району невелика кількість професійних нотаріусів, а тому, як правило, у них завжди були черги. У сільських радах, зазвичай, такі послуги надавались у момент звернення.
З ліквідацією сільських рад, що увійшли до Ямпільської об’єднаної територіальної громади, такі послуги перестали надаватись населенню. Але 9 лютого п’ята сесія Ямпільської селищної ради прийняла рішення, яким уповноважила на вчинення нотаріальних дій старост Ямпільської ОТГ.
Тож, тепер нотаріальні дії в межах громади можна отримати у наступних посадових осіб:
- Горбачової Оксани Олегівни, старости с. Воздвиженське
- Давидової Лариси Віталіївни, старости с. Білиця
- Демича Валентина Михайловича, старости с. Імшана
- Каланчук Галини Анатоліївни, старости с. Шатрище
- Кравченко Тетяни Миколаіївни, старости c. Гремячка
- Помошник Любові Іванівни, старости с. Степне
- П’ятниці Володимира Михайловича, старости с. Антонівка
- Сенченко Валентини Яківни, старости с. Усок
- Тимошика Олександра Григоровича, старости с. Паліївка
Перелік нотаріальних дій, які можуть вчиняти зазначені посадовці, обмежений, але містить основні. Так, згідно статті 37 Закону України «Про нотаріат» старости:
- вживають заходів щодо охорони спадкового майна;
- посвідчують заповіти (крім секретних);
- видають дублікати посвідчених ними документів;
- засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них;
- засвідчують справжність підпису на документах.
Крім того, якби у старост Ямпільської ОТГ була б юридична освіта та 3-х річний досвід у галузі права, то вони могли б видавати свідоцтва про право на спадщину та свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя. Але, як відомо, таким критеріям не відповідає жоден з старост.
Ямпільчанам важливо пам’ятати, що нотаріальні дії, що вчинені старостами, чинні лише на території України. Для засвідчення документів, що будуть використовуватись закордоном потрібно звернутись до професійних нотаріусів.
До кого в Ямполі можна звернутися в справі оформлення спадщини,тобто чи є в громаді або приїздить державний нотаріус?
В Ямполі з питань оформлення спадщини можно звернутися безпосередньо до будь-кого з двох приватних нотаріусів. Державний нотаріус в районі відсутній з 2017 року. Маленьке зауваження щодо викладеної інформації. Ані державні, ані приватні нотаріуси України ніколи не займалися ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ! Скажу вам більше: їм заборонено займатися підприємницькою діяльністю!
Спасибо за статью!очень полезно!
Сподіваємося на плідну співпрацю з новообраними старостами з питань вчинення нотаріальних дій з метою отримання досвіду та уникнення можливих помилок в процесі виконання наданих їм повноважень! Особливу увагу треба приділяти складенню і посвідченню заповітів. Більшість прикрих помилок припускалося посадовими особами органів місцевого самоврядування під час вчинення саме цього правочину!Бажаємо новообраним старостам терпіння, наснаги і професійності! Сподіваємося на гарний результат!