Що змінилось в Україні з 1 березня

Березень може потішити багатьох українських пенсіонерів і людей, які мріють про власне житло. З 1 березня буде проведена індексація пенсій для більшості пенсіонерів і запланований запуск урядової програми «Доступна іпотека 7%».

Протягом березня 2021 року істотних змін комунальних тарифів в Україні не очікується, оскільки уряд заморозив ціни до кінця опалювального сезону. Однак заплановане підвищення цін на залізничні квитки.

Індексація пенсій

З 1 березня буде проведена індексація пенсій для більшості пенсіонерів. Коефіцієнт індексації, відповідно до постанови Кабміну, складе 11%, що, за розрахунками уряду, відповідає 50% показника інфляції і 50% зростання середньої зарплати за минулий рік.

Ціни зросли на 5%, зарплата – на 17%, відповідно до формули індексації, (5 + 17) : 2 = 11%. Нагадаємо: саме таким коефіцієнт індексації був і в 2020 році – 11%.

За розрахунками уряду, в 2021-му внаслідок індексації пенсії зростуть приблизно у 8 млн українців. Надбавка загалом складе 308 грн, а мінімальна сума підвищення пенсій – 100 грн. Якщо ж внаслідок індексації підвищення виявиться меншим за 100 грн, решту суми нарахують у вигляді доплати до пенсії. Крім того, з 1 березня до 2200 грн збільшується мінімальна пенсія для тих, у кого страховий стаж становить 30 років (жінки) і 35 років (чоловіки).

Ціни на газ

Оскільки Кабмін ще в січні вирішив обмежити ціни на газ для населення, істотної зміни тарифів не очікується. Протягом лютого-березня 2021 року ціна встановлена на рівні 6,99 гривень за кубометр.

При цьому деякі постачальники газу встановили більш низький тариф. Зокрема, «Нафтогаз» продає газ населенню за ціною 6,86 гривень за кубометр у січні-березні. Процедура зміни постачальника газу максимально спрощена, і сотні тисяч побутових споживачів вже зробили це.

Тарифи на електроенергію

До кінця березня будуть діяти тарифи, встановлені з січня 2021 року. З початку року скасовано пільговий тариф на перші 100 кВт на рівні 90 копійок за 1 кВт. Для населення діє єдиний тариф 1,68 грн/кВт.

При цьому частини населення підвищення тарифу буде компенсовано. Це стосується півмільйона українців, у яких встановлено електроопалення. Компенсація у розмірі 1,4 млрд гривень буде надходити на рахунки постачальників електричної енергії.

Субсидії

Незважаючи на те, що в державному бюджеті видатки на субсидії знижені, цієї суми точно вистачить до кінця опалювального сезону.

Як заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, витрати з державного бюджету на субсидії у січні 2021 року зросли на 1 млрд гривень. За місяць було виплачено 7,6 млрд гривень. Всього у держбюджеті на 2021 рік видатки на виплату житлових субсидій передбачені в сумі 36,6 млрд гривень, що на 1,5% менше, ніж в 2020 році.

Ціни на залізничні квитки

Вартість залізничних квитків в Україні зросте на 2% вже з 1 березня 2021 року. Потім квитки будуть дорожчати щомісяця до кінця року. За рік вартість квитків підвищиться на 22%.

Кредити на житло під 7% річних


На 1 березня запланований запуск урядової програми «Доступна іпотека 7%». Вона спрямована на здешевлення банківських іпотечних кредитів. Тобто мається на увазі, що відсотки за кредитами частково будуть гаситися зі спеціального фонду за державний рахунок, отже позичальникові кредит коштуватиме всього 7% річних.
В середині лютого Кабмін спростив умови для отримання такого кредиту. Тепер умови такі:

позичальник має бути громадянином України, дієздатним, віком не старшим за 70 років;
позичальник мусить мати дохід, достатній для виплати кредиту, та водночас середньомісячний сукупний чистий дохід його сім’ї не має перевищувати 10-кратного розміру місячної середньої зарплати в тому регіоні, де розташований предмет іпотеки (квартира чи будинок);

не мати іншої житлової нерухомості або прав на об’єкти незавершеного будівництва, якщо їхня площа перевищує нормативну.

Умови по кредиту:

вартість предмета іпотеки не має перевищувати 2,5 млн грн (близько 90 тис. доларів);
сума кредиту не має перевищувати 2 млн грн, строк кредиту – до 20 років;
початковий внесок позичальника має становити не менше 15% від вартості об’єкта нерухомості.
Також є вимоги до об’єкта нерухомості:

будинок, в якому розташований предмет іпотеки, має бути зданий не раніше, ніж за три роки до того року, в якому береться кредит (тобто в 2021 році підходять будинку, добудовані в 2018 році або пізніше);
це не має бути соціальне або службове житло.
Банками, що першими взяли участь у програмі, стали:
ОТП Банк
Приватбанк
Банк «Глобус»
Мегабанк
Кредобанк
Ощадбанк
Укргазбанк.