В прес-центрі “Ямпіль.INFO” відбулась прес-конференція начальника реєстраційної служби Ямпільського районного управління юстиції Олександра Рубана для районних засобів масової інформації з приводу вступу в силу Закону України «Про державну реєстрацію речорвих прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Чи забезпечена реєстраційна служба приміщеннями? Чи набрано достатній штат?

– Щодо приміщень, то реєстраційна служба забезпечена відповідними приміщеннями. Добір кадрів органів державної реєстрації прав ще триває.

Як організовано роботу реєстраційної служби?

– Режим роботи служби з 8:00 до 17:00. При цьому прийом та видача документів відбуватиметься постійно, тобто не буде певних годин для прийому чи видачі документів.

Якою є процедура реєстрації права власності, які документи для неї потрібні?

– Процедура державної реєстрації прав визначена Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703. Так, для проведення державної реєстрації права власності на нерухомне майно зацікавлена особа має звернутися до державного реєстратора прав з відповідною заявою, до якої додає документи, визначені вказаним вище Порядком. Слід зазначити, що перелік документів, що подаються для державної реєстрації прав, різниться в залежності від способу набуття права власності та типу об’єкта нерухомого майна, права на який підлягають державній реєстрації.
Загальними документами, які в обов’язковому порядку подаються для проведення державної реєстрації прав є: заява про державну реєстрацію; копії документу, що посвідчує особу заявника, реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків; документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав; документ про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита).

Який час відведено для проведення державної реєстрації речових прав?

– Діюче законодавство передбачає 14 робочих днів для проведення державної реєстрації прав. Якщо йдеться про обтяження речових прав чи іпотеку, то цей строк складає 1 робочий день.
Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії проводиться нотаріусом одночасно з вчиненням такої дії.

У яких випадках сплачується мито фізичними та юридичними особами за державну реєстрацію?

Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» передбачено, що за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно справляєтсья державне мито в розмірі 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на сьогодні становить 119 гривень. За державну реєстрацію речового права на нерухоме майно або його обтяження передбачається стягнення державного мита в розмірі 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 51 гривня. Крім того, в результаті проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно органом державної реєстрації прав надається витяг з Державного реєстру прав. Розмір плати за надання витягів з Державного реєстру прав становить 120 гривень. Водночас слід відмітити, що за проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013, фізичні та юридичні особи звільняються від сплати державного мита.

Чи вже перенесені в нову систему відомості про власників нерухомого майна тощо?

– Ні, Державний реєстр прав наразі не містить інформації про речові права на нерухоме майно. він почав наповнюватися відомостями з 01.01.2013 але саме по «заявочному» принципу, тобто державні реєстратори наповнюють вказаний реєстр поступово, за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав.

Чи можуть надаватися документи для державної реєстрації прав у електронному вигляді через Інтернет?

– Законом передбачена можливість подачі документів для державної реєстрації прав у електронній формі шляхом їх подання державним кадастровим реєстратором за заявою набувача земельної ділянки. Такий механізм виключає необхідність звернення до декількох органів влади при набутті прав на земельну ділянку та дозволяє зменшити строки розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав.
Правом на подання заяви про державну реєстрацію прав в електронній формі також наділено державного виконавця. Він матиме право подавати до органу державної реєстрації прав заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій або електронній формі під час примусового виконання рішень.

Куди мають звертатися власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення для отримання документів, що підтверджують право власності на землю?

– Зміни у системі державної реєстрації прав стосуються також і порядку оформлення права власності на нерухомість, в тому числі і на земельні ділянки, з видачею відповідних свідоцтв. З 01.01.2013 замість державних актів про право власності на земельну ділянку органами державної реєстрації прав будуть видаватися свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Так, свідоцтва про право власності на нерухоме майно формуватимуться в процесі державної реєстрації прав та видаватимуться державними реєстраторами разом із витягом з Державного реєстру прав. При цьому слід зазначити, що порядок оформлення права власності на землю з видачею відповідних свідоцтв не розрізняється в залежності від цільового призначення земельної ділянки.

Оформлення купівлі-продажу квартири на «вторинному ринку»?

 Згідно законодавства, що діяло до  01.01.2013 для здійснення операції з купівлі-продажу квартири особам необхідно декілька разів відвідувати бюро технічної інвентаризації та звертатися до нотаріуса за поосвідченням відповідного правочину.
Тобто, спочатку власник квартири звертається до бюро технічної інвентаризації для того, що б провести технічну інвентаризацію квартири та отримати витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Документ, що посвідчує право власності на відповідну квартиру, технічний паспорт, отриманий в результаті технічної інвентаризації квартири, та витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно подаються нотаріусу для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. У результаті вчинення нотаріальної дії нотаріус проводить державну реєстрацію відповідного договору в Державному реєстрі правочинів. Після отримання нотаріально посвідченого договору покупець має звертатися до бюро технічної інвентаризації для проведення державної реєстрації його права власності на придбану квартиру.
З 01.01.2013 для здійснення операції з купівлі-продажу квартири особам необхідно  звернутися виключно до нотаріуса. Так, нотаріус перевірить належність продавця квартири на праві власності в реєстрі, який зараз ведуть бюро технічної інвентаризації (Реєстр прав власності на нерухоме майно); проведе державну реєстрацію прав продавця в «новому» Державному реєстрі прав; посвідчить договір купівлі-продажу відповідної квартири; та на підставі нього проведе державну реєстрацію права власності на квартиру покупця. При цьому державна реєстрація договору в Державному реєстрі правочинів не здійснюється, оскільки за таких умов відбулася б подвійна реєстрація одних і тих самих прав. Що стосується бюро технічної інвентаризації, то останні здійснюватимуть технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна у випадках, передбачених законодавством.

1 thought on “Новий порядок реєстрації прав на нерухоме майно

  1. Все для покращення життя населення , а надайте відповідь чому стало дорожче оформити держакти на земельну ділянку ,власність на не рухоме майно , чим було в 2012 році. В чому покращення ?
    Хто дасть відповідь на часом зрозумілі питання . Всім нам ВЕЛИКИЙ підарунок .

Comments are closed.

error: Content is protected !!