П’ять гербів Ямполя: якими є справжні символи нашого селища

Наприкінці березня Ямпільська селищна рада оголосила конкурс на створення офіційної символіки громади: герба, прапора та гімну.  Звичайно, це правильне рішення, адже нова адміністративно – територіальна одиниця повинна мати свою символіку та свій привабливий бренд, але дещо насторожують короткі терміни подання конкурсних робіт, адже у двотижневий термін провести ґрунтовну роботу з визначення справжніх символів населеного пункту просто неможливо.

За свою багатовікову історію наш Ямпіль мав щонайменше п’ять різних гербів, щоправда, далеко не всі з них можна вважати його справжніми символами. Тим не менш, аналіз кожного з них дає можливість визначити головні геральдичні елементи, які були символами Ямполя на різних етапах його історії. У питанні місцевої геральдики розбиралась редакція Ямпільського інформаційного агентства.

Свій перший герб Ямпіль (тоді Янпіль) отримав у 1742 році, або десь через сто років після того, як перетворився з невеликого села Клин у сотенне містечко Янпіль. Герб був зображений на печатці Янпільської сотні, відбиток якої зберігся до нашого часу.

Герб Янпільської сотні являв собою зображення лапчастого хреста над півмісяцем з людським обличчям, що лежить рогами догори, а навколо – три восьмипроменеві зірки.

Існує декілька версій, що могли символізувати дані геральдичні елементи. Зокрема, досить поширеною є релігійна версія, що хрест над півмісяцем символізує перемогу християнства над ісламом. Але на інших козацьких гербах ці елементи іноді зображені поруч і є рівнозначними, що дещо спростовує цю версію.

За ще однією версією зображення зірок, півмісяця та хреста на гербі Янполя має зв’язок з мілітарною символікою, адже в інших козацьких гербах ці зображення досить часто супроводжувались козацькою зброєю. Дещо підтверджує цю версію і саме зображення хреста, яке далеке від православного. Лапчастий хрест скоріше можна назвати козацьким.  

Варто зазначити, що тлумачення зображень небесних світил (зірок та півмісяця), як символів вічності, перемоги, лицарської слави та ін. було поширеним також в тогочасній західноєвропейській та річпосполитській геральдичній літературі.

Звичайно, елементи хреста, півмісяця та зірок у різних варіаціях досить поширені у сотенних гербах того часу, але з цього приводу не виникало колізій. Річ у тім, що важливим було не стільки саме зображення герба, як сама його наявність. Мусимо констатувати – майже 300 років тому наш Ямпіль вже мав свій визнаний герб.

Також Ямпільська сотня мала свій прапор, який до 1755 року відрізнявся від інших прапорів сотень Ніжинського полку. У той час, коли інші сотні мали прапори синього кольору, Ямпільська використовувала жовтий. На одній з сторін прапору був зображений козак з мушкетом, а на іншій – герб з печатки Янпільської сотні.

Жодних відомостей про символіку Ямпільської волості ми не маємо, а тому наступний «герб» Ямпіль отримав вже за радянських часів. Звичайно, що у той час використовувати козацькі символи було недопустимим, тож символом Ямпільського району стало зображення ялинки.

Біле коло з зображенням ялинки використовувалось на вантажних автомобілях та автобусах, що символізувало їх приналежність до Ямпільського району.  Це досить умовний вибір головного символу, адже у всіх сусідніх районах також переважали хвойні ліси і було розвинутим лісове господарство.

Ялинка була зображена і на «гербі» Ямполя, який встановили на в’їзному знаку. На ньому зображено заводську «шестигранку», вочевидь, символ Ямпільського механічного заводу, як головного промислового підприємства селища, колосок – символ сільського господарства та вищезгадана ялинка. При цьому, головним елементом цього герба став саме колосок, що не зовсім відображає тогочасне життя Ямполя.

За часів незалежності перша спроба розробити символіку Ямпільського району була зроблена в 2000-х роках, коли на обкладинці першої книги про Ямпільщину – «Зелен край» з’явилось зображення нового герба, пізніше його навіть зобразили на стенді перед районною державною адміністрацією.

Цей герб являв собою зображення ялинки на фоні ямпільського Спасо-Преображенського храму та сонця, що сходить. У нижній частині герба зображено поле, колоски та промислова «шестигранка». Це зображення мало дуже привабливий вигляд, але не відповідало правилам геральдики. Тож від його використання поступово відмовились.

2 лютого 2004 року Ямпільська районна рада затвердила офіційну символіку Ямпільського району – герб та прапор.

Згідно з рішенням ради, герб району являв собою геральдичний щит — прямокутник із закругленими знизу кутами й загострений у центральній частині. Геральдичне поле герба було розділене на три нерівнозначні частини. Верхня частина — поле малинового кольору, що становить п’яту частину щита по висоті, де розташовано з боків два хрести — символи християнства й козацької слави наших предків.

Середня частина щита була блакитного кольору з піктограмою ялини — символу хвойних лісів, які найпоширеніші на території району. У середній частині знизу — вузька біла стрічка, що являла собою головну річку району — Івотку.

Нижня частина геральдичного щита — поле зеленого кольору, яке становить 1/3 частину щита по висоті, що відповідає наявності території лісових насаджень у районі, з овалом жовтого кольору в центрі. На ньому розташована символіка поштових перевезень, так званих ям, звідки і походить, за легендою, назва селища.

А прапор Ямпільського району мав три кольори: блакитний, жовтий та зелений. Вони символізували природу Ямпільського краю. У центрі прапора було розміщено герб району. По лівому краю розташовані 16 жовтих зірок, які символізували кількість територіальних утворень району.

Слід зазначити, що саме тоді на гербі району з’явився найдивніший і найнезрозуміліший з історичної точки зору символ – символ поштових перевезень. Версія про те, що Ямпіль походить від слова «ям» (поселення при новоствореній поштовій станції) не витримує жодної критики. По-перше, про це немає жодного підтвердження в історичних джерелах, а по-друге, Ямпіль до двадцятих років ХХ століття мав назву Янпіль і жодного слова «ям» у його назві не було. Скоріш за все розробники герба взяли за основу легенду, яка стосувалась іншого Ямполя в Україні.

На жаль, цей дивний символ перекочував і на герб Ямпільської селищної ради. Невідомо, чи він був офіційно затверджений, але кілька років тому його помістили на приміщенні селищної ради по вулиці Шкільна.

Головним його елементом є три ялинки – символ хвойних лісів, над ними розміщено 2 хрести, які символізують кількість православних храмів селища. Також на гербі зображено колосся та листя дубу.

Важливий елемент: на цьому гербі зображено дату – 1654 рік, тобто рік, коли Ямпіль вперше став адміністративним центром – центром Янпільської сотні Ніжинського полку. Приблизно в цей період населений пункт був перейменований зі старої назви Клин. Тож цю дату можна справедливо вважати роком заснування нашого Ямполя.   

Таким чином, герби Ямполя можна умовно поділити на три види: герби козачої доби, герби радянського періоду та герби періоду незалежної України. Для першого виду характерна козацька символіка: зірки, півмісяць та козацький хрест. У гербів радянського періоду головним елементом стало зображення ялинки, а у гербів періоду незалежності – поєднання ялинки, хрестів та символу поштових перевезень.

Можна довго сперечатись, що є символом сучасного Ямполя, але беззаперечним є те, що наш населений пункт має давню і славну історію і вона обов’язково має бути відображеною на селищних символах, а можливо і стати їх основою.

8 thoughts on “П’ять гербів Ямполя: якими є справжні символи нашого селища

  1. Может, хватит этого мифотворчества? Стала вдруг нужна символика – изобразите то, что актуально на сегодняшний день. Причём тут перевёрнутый месяц – мы что, на экваторе? Причём тут елки – их уже почти не осталось. Ямполь, пожалуй, славится только станцией юннатов.

  2. Возьмите герб 1742 и не нужно изобретать велосипед чтите историю

  3. Козацкий герб первый герб Ямполя. Этот герб перешёл к нам от казаков Кальницкого полка знаменитого Богуна. В 60-х годах 17в. Они основали Ямполь ,переселившись Винничины, Это доказывает реестр Ямпольской сотни Кальницкого п-ка. Александренко , Денисенко, Слюсар,Савченко,Топчий и т.д. Не надо изобретать велосипед давайте хранить Святое.

  4. Полумесяц не имеет никакого отношения к мусульманству . Древние храмы Руси имели крест с полумесяцем в основании . Это символ Величия .

    1. Полумесяц в таком виде это знак Богородицы. У мусульман он по-другому.

  5. А почему Конотоп не меняет герб или Киев. Зачем менять то, что и так хорошо. Новое – хорошо забытое старое.

  6. “Наприкінці березня Ямпільська селищна рада оголосила конкурс на створення офіційної символіки громади: герба, прапора та гімну.” А потом свою волюту, почтовую марку,вооружённые силы и т.д.?

Comments are closed.

error: Content is protected !!