Білицька церква: старожил розповів історію місцевого храму

Церква була дерев’яна, викладена у формі хреста, невисока, з одним куполом. Стояла вона на місці, де зараз встановлений пам’ятник солдатам, – розповідає мешканець села Білиця Анатолій Іванович Мазепа.

-В нашому селі всі знали, що церкву в Білицю перевезли з Рудні, бо це була одна парафія. Люди говорили, що збудувала її мати гетьмана Івана Мазепи. У радянський довоєнний період церква не працювала, а коли у село зайшли німці, то дозволили поновити богослужіння. Після звільнення села в ній спочатку зробили колгоспну комору, а в 1958 році розібрали. З церкви зробили прибудову до школи. Якщо придивитись, то добре помітно, що одна з частин школи зроблена з іншого матеріалу.

Місце, де до 1958 року розміщувалась старовинна церква

Коли розбирали церкву, то у фундаменті, який був скріплений яйцями та вапном, знайшли срібну монету 1750 року. Ми почали питати у вчителя історії Олександра Євсейовича Лопатіна і той пояснив, що монету, скоріш за все, заклали ще на Рудні і зберегли при переносі храму. До речі, монета зберігалась у нині покійного мешканця нашого села Бориса Йосиповича Картвеліша, який її дуже цінував і не продав скуповувачам старовини, які спеціально приїздили до нього.  

Анатолій Іванович Мазепа народився в Білиці в 1936 році і все життя прожив у рідному селі

Слова Анатолія Івановича багато в чому підтверджуються і іншими історичними джерелами. Зокрема, про мазепинську церкву свого часу писав ямпільський краєзнавець Віктор Цвілодуб, який, посилаючись на свідчення старожилів Ф.Г. Ключко, В.П. Вовк та З.Д. Марченко, стверджував, що «у північній частині Ямполя у Зарущині гетьманом Іваном Мазепою була збудована церква с. Петра і Павла. Через деякий час Мазепа переніс її з «Зарущини» в Білицю. У Білицькій церкві були вклади Мазепи – Євангеліє, чаша і риза».

Школа, яка була збудована з розібраної Петропавлівської церкви. У наш час закрита

Ще більш вагомим доказом є знайдена на Рудні «під великим камнем» мідна закладна дошка цього храму. «Благославением Бога Отца изволением сына и поспішением св. Духа заложися храм сей во имя св. Богодуховновенных апостолов Петра и Павла коштом самого ясновельможного пана Иоанна Мазепы, гетьмана войск его царского пресвітлого величиства и в маетности его ж вмісті и в нашем в близу рудки 1698 місяця мая 10 числа», – було вказано на ній.

Фото Едуарда Баранова  

6 thoughts on “Білицька церква: старожил розповів історію місцевого храму

  1. После того как московиты вырезали и сожгли Батурин.- резиденцию гетмана Мазепы в 1708 г. и постарались уничтожить все с ним связанное.см =Батуринская резня=.

  2. Пару вопросов. Служения какой религии разрешили проводить немцы, знал ли сам Мазепа о основанной и перенесенной им же церкви, почему церьковь в школу переделать это плохо а закрыть эту школу так нормально? И на каком языке написана закладная плита

  3. Никодим-вы уводите смысл статьи в сторону былин соловья – разбойника.Либо взрослейте и не пишите высеры либо вы кацапопровокатор.

  4. Обратись в редакцию – товарищ и при их содействии я поясню вам все на пальцах.

Comments are closed.