Ямпільський відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Шосткинського районного управління Держпродспоживслужби в Сумській області попереджає про небезпеку

Хвороба Лайма – природно-осередкове інфекційне захворювання, що передається людині кліщами. Збудники хвороби – спірохети роду Борелія.

Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) в Україні почав реєструватися з 2000 року.

В останні роки захворюваність на хворобу Лайма в Сумській області зросла. Показники захворюваності з кожним роком збільшуються.

Найвищий рівень захворюваності на хворобу Лайма у всі роки відмічається у місті Сумах, що становить щороку більше 50 % від загальної кількості захворілих по області. Зростання захворюваності на хворобу Лайма в області відбувається на фоні розповсюдження іксодових кліщів, що обумовлено особливостями природно-кліматичних умов, які сприяють їх розмноженню та обізнаності населення щодо симптомів та необхідності звернення за медичною допомогою.

Пік активності іксодових кліщів на території області, як і по всій Україні,  зареєстрований у червні. Пік нападу на людей зафіксований у травні-червні, але продовжувався до випаду снігового покрову. Іксодові кліщі майже на всій території країни зберігали активність до першої декади листопаду.

Людина інфікується через укус зараженого кліща. Збудник вражає внутрішні органи, суглоби, нервову систему людини.

Період від укусу кліща до перших клінічних проявів може тривати в середньому 12 діб.

Особливою клінічною ознакою хвороби Лайма являється мігруюча еритема. На місці укусу кліща виникає кругла або овальна червона пляма, яка поступово збільшується у розмірах. Клінічні ознаки хвороби, схожі з ГРВІ: загальна слабкість, лихоманка, болі в м’язах, втома, біль у горлі.

Для хвороби характерні різноманітні ускладнення: ураження серця (до міокардиту), мігруючі болі в кістках, м’язах, суглобах.

Хвороба може переходити у хронічну форму (розвиваються артрит, остеопороз, розлади пам’яті, сну, порушення чутливості, тощо).

Кліщовий бореліоз не передається від людини до людини. Однак з метою запобігання небажаних наслідків хвороби, у разі нападу кліща, слід звернутися до лікувально-профілактичного закладу.

Засоби захисту від нападу кліщів:

  1. Виходячи на дачу, пікнік, у зону відпочинку та інше місце тимчасового перебування в умовах природного середовища слід вдягатися у щільний з довгими рукавами світлих відтінків одяг і головний убір, на яких легше помітити кліща.
  2. Під час прогулянки та після повернення додому, проводити огляд одягу, шкіри, особливо вкритих волоссям ділянок, на наявність кліщів.
  3. Навіть за відсутності кліщів необхідно змінити білизну і одяг випрати та випрасувати. Не залишайте одяг біля ліжка та не спіть в ньому.
  4. Місця привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу у радіусі 20-25 м.
  5.  Для захисту від нападу кліщів використовуйте репеленти, які є у вільному продажу.