Що таке індекс вільного тестостерону?

Тестостерон є головним андрогенним гормоном, що регулює процес розвитку особливостей та ознак, які дають можливість відрізнити одну стать від іншої, а також нормальну статеву функцію та генетично запрограмовані біологічні зміни (наприклад, статеве дозрівання). Незважаючи на те, що тестостерон вважається чоловічим статевим гормоном, і у чоловіків його концентрація є приблизно у десять разів більшою, ніж у жінок, він впливає також і на функціонування організму у жіночої статі також.

Якщо у жінок андрогени утворюються у більшій кількості, ніж потрібно, тоді у них можуть з’явитися чоловічі риси, значне оволосіння, грубий голос, поява вугрових висипів. А коли рівень тестостерону знижується у чоловіків, це супроводжується, навпаки, недорозвиненням мускулів та статевих органів; іноді у них починають збільшуватися молочні залози та відбувається швидкий набір ваги.

Загальний тестостерон поділяється на три типи: тестостерон вільний, тестостерон, з’єднаний із глобуліном, що зв’язує статеві гормони, та тестостерон, пов’язаний з альбуміном (слабозв’язаний).

 Індекс вільного тестостерону (ІВТ) є розрахунковим показником, який визначає співвідношення вільного тестостерону та загального зв’язаного тестостерону у відсотках. Його використовують як інформативний показник вмісту андрогенів у організмі. Саме це дозволяє зрозуміти, як гормони впливають на клітини людини. Це дослідження також називають «Індекс вільного андрогена» і воно є візуальним показником патологічного статусу Тестостерону Вільного.

Норма рівню тестостерону не є сталим коефіцієнтом і може змінювати своє число у різні періоди життя людини. У чоловічої статі тестостерон підвищується поступово та досягає свого максимуму у дорослому віці, а потім починається повільне зниження андрогену. Крім того зранку показники гормону є значно більшими, ніж увечері, тому аналізи на тестостерон рекомендовано здавати до дванадцятої години дня.

У жінок рівень тестостерону залежить від менструального циклу та підвищується у період овуляції. Так само цей гормон зростає і під час вагітності. Знижується він тоді, коли у жінки починається менопауза.

Лікар може призначити ці аналізи у випадку, якщо людина скаржиться на порушення репродуктивної функції, алопеції, пухлинні утворення у яєчниках або надниркових залозах, акне, себорею, гірсутизм, зміни гормонального фону та порушення менструального циклу, фригідність у жінок або сексуальні проблеми у чоловіків, облисіння.

Біоматеріалом для дослідження є кров, тому аналіз потрібно здавати в медичній лабораторії натщесерце, а за 12 годин до здачі утриматися від прийому їжі та алкоголю. Жінкам також потрібно узгодити з лікарем, коли саме обстежуватися, адже результати аналізу залежатимуть від дня менструального циклу.