Напередодні Великодня віруючі ямпільчани отримали цінний духовний подарунок – список чудотворної ікони Богородиці для Спасо-Преображенського храму Ямполя. Вона була виготовлена монахами на Святій Горі Афон та є точною копією ікони відомої як «Парамифия», «Отрада», або «Утешение».
Ця ікона дуже цінується у православному світі, адже відома вона багатьма благодіяннями. Так, у водах біля гори Афон в 395 році під час сильної бурі впав з корабля в море царевич Аркадій, син імператора Феодосія Великого і був поглинений хвилями. Стомлені пошуками, супутники царевича випадково підійшли до одного з чагарників і побачили спокійно сплячого Аркадія. Прокинувшись, він розповів, як був чудесним чином позбавлений від смерті заступництвом Божої Матері. Це перше благодіяння, надане Богородицею роду людському на цьому місці Афонської гори. У спогад цієї події тут був заснований монастир, названий Ватопед, тобто «кущ отрока». У січні 807 року якийсь алжирський пірат на ім’я Вардухан, що влаштувався на острові Мілос, на п’ятнадцяти піратських кораблях здійснював набіги та руйнував острови Егейського моря, узбережжя Фракії і Малої Азії. У той місяць він вирішив напасти і на Святу Гору. Він підготував десять кораблів, взяв із собою двісті піратів і вирушив до Ватопедського монастиря. На світанку 21 січня розбійники пришвартувалися в монастирській бухті, вишикувалися в бойовому порядку і, зачаївшись, стали чекати ранкового відкриття монастирських воріт. Ченці, закінчивши утреню, розходилися по своїх келіях для короткого відпочинку. У церкві залишився один ігумен, який продовжував молитися. Раптово старець почув, як виходить від ікони Пресвятої Богородиці голос: – «Не відчиняйте сьогодні воріт. Підніміться на стіни і виженіть піратів». Здивований почутим, старець повернувся і глянув на ікону Богородиці і виявилося, що особи Богородиці і Божественного Немовляти чудово ожили. Маленький Ісус простяг руку, прикриваючи нею рот Своєї Пресвятої Матері, і звернувши до Неї Своє обличчя, сказав: – «Ні, Мамо, не говори цього! Залиш їх, хай вони будуть покарані по заслугах!» Однак Богородиця взяла руку Божественного Немовляти, повернула обличчя трохи вправо і знову сказала:- «Не відчиняйте сьогодні монастирських воріт!»
Вражений ігумен скликав братію і розповів ченцям про все побачене і почуте. Ті з острахом переконалися, що священні особи на іконі Богоматері змінили своє положення і вираз. Після цього, подякувавши Пресвяту Богородицю за Її рятівний Промисел, ченці піднялися на стіни.Тим часом пірати з драбинами і сокирами вже готувалися до штурму монастиря. Ігумен, стоячи на стрільниці, дозволив їм спочатку наблизитися, а потім, прославляючи Чесний Хрест, дав сигнал до відбиття атаки. І відразу десять піратів полягли, багато хто був поранений, а інші побігли на свої кораблі і попливли геть. Зворушені ченці спустилися в храм і ще раз від усього серця подякували Богородицю. З тих пір ікона, яка зберігається і нині в Ватопедському монастирі, стала називатися «Параміфія» (тобто «Розрада», «Отрада») і до цих пір залишається видозміненою, як нагадування про ту дивовижну пригоду. На згадку чудесного порятунку монастиря від розграбування перед іконою «Отрада» була запалена невгасима лампада і велика свічка. У тому відділі, де знаходиться ікона, здавна вчиняється постриг всіх вступників до числа братії обителі і щодня співається молебень Божій Матері.
Як повідомив настоятель храму отець Іоан, ця дуже цінна ікона займе гідне місце в Спасо-Преображенському храмі. Тепер прикластись до неї мають змогу всі ямпільчани та паломники, що завітають до храму.

 

error: Content is protected !!