Не використали 10 мільйонів: Що відомо про дороги Ямпільської громади, які напередодні відвідав голова Сумської облдержадміністрації

На ремонт 1,5 км дороги у напрямку с. Шатрище було закладено 10 мільйонів 200 тисяч гривень, але через те, що ДП «Дороги Сумщини» не змогло вчасно провести тендерні процедури, кошти спрямували на інші дороги області.

Напередодні, 4 листопада, Ямпільську громаду відвідав голова Сумської облдержадміністрації Дмитро Живицький. Як проінформував офіційний сайт Ямпільської селищної ради, в рамках візиту чиновник побував на двох аварійних дорогах громади  О191802 /Т-19-15/-Білиця – Степне та О191805 Білиця -Антонівка – Івот – Коротченкове – Остроушки. Було вказано, що по одній з цих доріг проведено тендерні процедури на виконання ремонтних робіт на суму 76,6 мільйона гривень. Але більш детально про заплановані роботи мешканців громади не поінформували.

Журналісти Ямпільського інформаційного агентства спробували розібратись у заплутаній ситуації навколо ремонту двох, можливо найаварійніших, доріг нашої громади, які з’єднують Ямпіль з Білицею, Степним, Шатрищами та Антонівкою.

Шатрищенський напрямок

На дорозі місцевого значення О191805 Білиця -Антонівка – Івот – Коротченкове – Остроушки (територіально це дорога від перехрестя в с. Білиця до села Шатрищі, а далі до села Антонівка), яка перебуває на балансі ДП «Дороги Сумщини», цього року мало б з’явитись 1,5 кілометра нового дорожнього покриття. Але через бюрократичні процедури, вказана дорога, скоріш за все, залишиться без жодного ремонту.

26 квітня 2021 року офіційний сайт Сумської обласної адміністрації опублікував інформацію, згідно з якою розмір бюджетного призначення на 2021 рік на дорогу О191805 Білиця -Антонівка становив 10 мільйонів 203 тисячі 700 гривень ( відповідно до переліку об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування місцевого значення державної власності, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за бюджетною програмою 3131090).

23 квітня в системі Прозоро оголосили тендер на поточний середній ремонт покриття цієї автомобільної дороги, з орієнтовною вартістю робіт 10 мільйонів 53 тисячі гривень. За ці кошти мали намір відремонтувати ділянку від позначки 5,8 км до позначки 7,3 км. Але цей тендер завершився скандалом: з 7 підприємств – учасників, які виявили бажання взятись за ремонт цієї ділянки, пропозиції трьох відхилили, ще 3 підприємства самостійно скасували свої пропозиції, в результаті в тендері взяло участь лише одне підприємство – ТОВ «ДС ПРОМ ГРУП». 19 серпня ДП «Дороги Сумщини», як замовник робіт, скасувало торги на підставі того, що до них допущено менше двох пропозицій.

Паралельно з цим тендером, ДП «Дороги Сумщини» оголосили ще один тендер на ремонт цієї ж дороги, але вже зі значно більшою сумою 124 мільйона 118 тисяч гривень та значно більшим об’ємом робіт – 13 км 840 метрів. Але завершився він таким же чином, як і перший тендер – з 6 поданих пропозицій: 3 відхиляють, 3 учасники тендеру самостійно скасовують рішення про участь у торгах. 30 серпня ДП «Дороги Сумщини» скасували торги.

15 вересня на офіційному сайті Сумської обласної державної адміністрації з’явилося повідомлення, у якому зазначається, що, згідно з «переліком об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування місцевого значення… на 2021 рік» на дорогу О191805 Білиця -Антонівка – Івот – Коротченкове – Остроушки передбачено вже не 10 мільйонів 203 тисячі 700 гривень, а лише 50 тисяч гривень. Відповідно, можемо стверджувати, що 10 мільйонів 153 тисячі 700 гривень, які на початку року призначались на ремонт 1,5 км дороги між Білицею та Шатрищами, перенаправили на ремонт інших доріг Сумської області.

Зараз ДП «Дороги Сумщини» проводить вже третій тендер на ремонт дороги О191805, який був оголошений 10 вересня. В ньому беруть участь 4 підприємства, рішення щодо переможця торгів має з’явитись найближчим часом. Але в 2021 році на ремонтні роботи вже не залишилось ні коштів, ні часу. Тож, сподіваємося, що переможцю тендеру виділять фінансування на проведення робіт хоча б в 2022 році.

Степненський напрямок

За нашою інформацією, на дорозі місцевого значення О191802/Т-19-15/-Білиця-Степне (територіально це дорога від перехрестя на околиці Ямполя (Рудня) до с. Білиця, а далі до с. Степне) цього року значні ремонтні роботи не планувались. З Державного дорожнього фонду на цю дорогу біло виділено лише 50 тисяч гривень – мінімальна сума, яка дозволяла розпочати тендерні процедури з розрахунку на 2022 рік.

Тендерні процедури по цій дорозі розпочались 31 травня, коли  ДП «Дороги Сумщини» оприлюднило оголошення щодо проведення відкритих торгів. На участь у торгах тендерні пропозиції не подавалися, а тому 30 липня  торги були автоматично відмінені електронною системою закупівель.

2 серпня ДП «Дороги Сумщини» повторно оприлюднили оголошення щодо проведення відкритих торгів, на участь в торгах було подано пропозицію лише одним учасником – ПП «Шляховик-Шостка». Тож вже 2 вересня торги були автоматично відмінені у зв’язку з поданням для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій.

Проте відміна торгів двічі протягом року дозволила ДП «Дороги Сумщини» застосувати переговорну процедуру закупівлі. З 13 жовтня велись переговори з ПП «Шляховик Шостка» (підприємство, яке зараз ремонтує ділянку дороги Ямпіль  -Свеса). Договір на ремонт 13,2 кілометрів дороги від Ямполя до Степного на загальну суму 76 мільйонів 611 тисяч гривень був підписаний 1 листопада.

В угоді є цікаві факти, на які варто обов’язково звернути увагу. Зокрема, на те, як розподілене фінансування по роках: 39 тисяч гривень виділяється в 2021 році та 76 мільйонів 572 тисячі 870 гривень – у 2022 році. Є в угоді і пункт про те, що роботи виконуються відповідно до виділеного фінансування, а тому багатомільйонні суми тендерних торгів можуть залишитись лише на папері.

Чому насправді не відбувся ремонт

Багаторазова відміна торгів на вищевказані дороги може свідчити лише про те, що насправді проводити ремонтні роботи на цих ділянках в 2021 році насправді не збирались. Дивна поведінка учасників торгів, які з власного бажання скасовували подані пропозиції, може свідчити про намір скасувати, або відтермінувати торги, не допустити перемоги конкурентів.

Домогтись термінового проведення ремонту міг і сам замовник робіт. Для прикладу, можна було не знімати заплановані кошти, а спрямувати їх на поточний ремонт цієї дороги. Як відомо, ця процедура не передбачає проведення тендерних процедур. Таким чином, наприклад, в минулому році ремонтувались ділянка дороги біля школи №2 в Ямполі (дорога С191813 Ямпіль –Прудище – Папірня) та в поточному році ділянка дороги між Грем’ячкою та Воздвиженським (дорога О191804 Орлівка – Воздвиженське – Грем’ячка – /Т-19-15/). При цьому, якість ремонту на цих ділянках нічим не гірша, а може й краща, ніж при середньому поточному ремонті.    

Чи виділять в 2022 році на ямпільські дороги 200 мільйонів гривень

Сумарна вартість ремонту дорігО191802 /Т-19-15/-Білиця – Степне (договір вже укладено) та О191805 Білиця -Антонівка – Івот – Коротченкове – Остроушки (тендер на завершальній стадії) близько 200 мільйонів гривень.

Чи отримає в 2022 році Ямпільська громада такі кошти на ремонт своїх місцевих доріг? Сподіваємося, але навряд чи. В 2020 році на всі місцеві дороги Ямпільського району спрямували близько 35 мільйонів гривень, фінансування місцевих доріг Ямпільської, Свеської та Дружбівської громад в 2021 році – близько 25 мільйонів гривень. Справді значну суму наш регіон отримував лише на ремонт територіальної дороги Т1912 Ямпіль – Шостка, але її значення не можна порівнювати з значенням доріг на Шатрище та Степне.

Найвагоміший аргумент місцевого керівництва, який може допомогти вибити фінансування, це оптимізація мережі навчальних закладів і необхідність хорошого стану дороги для поїздок шкільного автобуса, який у планах має підвозити сільських учнів до опорної школи.