З квітня нинішнього року ямпільська «швидка» зажила за новими правилами – в районі почалось впровадження в життя норм закону «Про екстрену медичну допомогу». Метою змін є зниження смертності серед населення і забезпечення максимально швидкого прибуття карет швидкої допомоги до пацієнта.
Детальніше про те, як тепер функціонуватиме швидка допомога і чи варто ямпільчанам чекати істотних змін Ямпіль.INFO розповів старший фельдшер Ямпільського відділення швидкої допомоги Геннадій Харченко.
Скільки пунктів екстреної медичної допомоги створено на Ямпільщині?
На базі Ямпільського району сформовано 3 бригади екстреної медичної допомоги в Свесі, Ямполі та Дружбі. При цьому, в районному центрі створено відділення, а в Свесі та Дружбі – пункти базування. «Швидкі» залишились в тих же приміщеннях, що і були раніше.
Чи вже створена служба невідкладної допомоги?
Ні, наразі у нас немає невідкладної медичної допомоги, діє лише екстрена. Проте, вже є розпорядження зверху і в наступному році буде формуватись система невідкладної медичної допомоги. Планується, що одночасно буде чергувати дві бригади. Невідкладна буде виїжджати на більшість випадків, а екстрена – на надзвичайні ситуації, такі як ДТП.
Чи створена для цього належна матеріальна база?
В кожному з пунктів екстреної медичної допомоги працює по 5 фельдшерів. Забезпечені ми і автомобілями швидкої допомоги. Нові автомобілі є в Свесі та Дружбі. Зараз нам обіцяють забезпечити ремонт техніки та придбати новий автомобіль в Ямпіль.
Чи вже створена єдина диспетчерська служба для виклику «швидкої»?
Поки що ні. Проте, планується її створення. Зокрема, зараз в обласному центрі почалось будівництво нового приміщення диспетчерської служби.
Виклики швидкої допомоги безкоштовні для людей?
Так, всі виклики медичної допомоги безкоштовні, проте, якщо хтось запропонує добровільну допомогу – ми не відмовляємося.
Як її можна викликати?
Екстрена (невідкладна) медична допомога поза межами лікувально-профілактичних закладів надається цілодобово дорослому і дитячому населенню. Виклик бригади здійснюється з будь-якого телефону набором номера виклику екстрених служб по всій території України або при особистому зверненні громадян до підрозділу швидкої медичної допомоги.
В яких випадках це можна зробити?
Бригаду може бути викликано у випадках: втрати свідомості; судом; раптового розладу дихання; раптового болю в грудній клітці; гострого болю в черевній порожнині та поперековому відділі; головного болю, що супроводжується запамороченням або нудотою; порушення мовлення, слабкості у кінцівках, що виникли раптово; гіпо- та гіперглікемічної коми; гіпертермічного синдрому; зовнішньої кровотечі, блювання кров’ю; ознак гострого отруєння; порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча, інше); анафілактичної реакції, спричиненої різними чинниками, в тому числі укусами комах; укусів змій; укусів тварин; усіх видів травм (поранення, переломи, опіки, важкі забої, травми голови тощо); пов’язаних з невідкладною стоматологією; нещасних випадків, у тому числі обумовлених дією диму, вогню та полум’я, електричного струму, блискавки, пов’язаних із транспортними засобами; теплового удару, переохолодження; асфіксії всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, удушення); наслідків злочинного нападу; надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; гострих психічних розладів (з поведінкою, небезпечною для життя хворого та/або оточуючих); інших станах, які загрожують життю та здоров’ю людини; здійснення міжлікарняних перевезень хворих, які потребують медичного супроводу.
Що потрібно повідомити черговому?
Особи, які викликають бригаду (хворий, постраждалий, родичі або інші особи), мають: відповісти на всі запитання диспетчера, який приймає виклик; назвати точну адресу виклику (район, населений пункт, вулицю, номер будинку, квартири, поверх, код і номер під’їзду), у разі, коли місцезнаходження вулиці або будинку невідомі, необхідно уточнити шляхи під’їзду до адреси або місця випадку та його загальновідомі орієнтири; назвати прізвище, стать, вік хворого або потерпілого, якщо паспортні дані хворого або потерпілого невідомі, необхідно вказати його стать і орієнтовний вік; описати скарги хворого або потерпілого; повідомити, хто і з якого номера телефону викликає бригаду; за можливості забезпечити бригаді безперешкодний доступ до хворого або постраждалого, необхідні умови для надання медичної допомоги; у разі виклику бригади до приміщення, де перебуває особа, яка потребує надання невідкладної допомоги, ізолювати тварин, які можуть ускладнити надання медичної допомоги хворому або постраждалому, а також завдати шкоди здоров’ю і майну членів бригади; за можливості сприяти в транспортуванні хворого або постраждалого в санітарний автомобіль; у разі госпіталізації хворого або постраждалого до лікувально-профілактичного закладу бажано мати при собі будь-який документ, який засвідчує його особу.
В яких випадках хворих транспортують до лікарні?
Рішення щодо екстреного транспортування хворих і потерпілих за медичними показаннями в лікувально-профілактичні заклади приймає керівник бригади.
Супровід хворого або потерпілого його родичами або іншими представниками в санітарному транспорті здійснюється лише однією особою та з дозволу керівника бригади.
Транспортування дітей у лікувально-профілактичний заклад здійснюється у супроводі батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників, якщо вони перебувають на місці надання швидкої медичної допомоги.
Чи може диспетчер відмовити у виклику швидкої допомоги?
Так диспетчер з прийому викликів має право відмовити в прийомі виклику. При цьому він зобов’язаний оформити письмову відмову і дати рекомендації щодо звернення у відповідний лікувально-профілактичний заклад (поліклініку, пункт невідкладної медичної допомоги або інші лікувально-профілактичні заклади), вказавши його адресу та телефон.
Бригада не виїжджає: до хворих для виконання планових призначень дільничного лікаря (ін’єкцій, крапельниць, перев’язок, інших призначень); до хворих, які перебувають під наглядом дільничного лікаря з приводу хронічних захворювань і стан яких не вимагає надання екстреної (невідкладної) медичної допомоги; до хворих для надання стоматологічної допомоги, окрім випадків невідкладної стоматології; для видалення кліщів; для видачі листків непрацездатності, виписування рецептів і заповнення будь-яких довідок, у тому числі про стан здоров’я, а також для складання судово-медичних висновків; для здійснення міжлікарняних перевезень хворих, які не потребують медичного супроводу; для транспортування трупів у патолого-анатомічні відділення і бюро судово-медичної експертизи.
Як можна оперативно оскаржити таке рішення диспетчера?
У разі необхідності індивідуального вирішення нестандартної або конфліктної ситуації особи, які здійснювали виклик, можуть звернутися до старшого чергового медичного працівника підрозділу швидкої медичної допомоги через диспетчера підрозділу швидкої медичної допомоги або особисто.
Як можна отримати інформацію про хворих, яким була надана допомога?
Інформаційно-довідкова служба підрозділу швидкої медичної допомоги за телефоном надає довідки про місцеперебування хворих або постраждалих, яким була надана допомога бригадою, без зазначення діагнозу.
Дякуємо за інтерв’ю.

4 thoughts on “На Ямпільщині триває реформа екстреної медичної допомоги

  1. Правильно, потому что в сознательном состоянии десять раз подумаешь!

  2. Короче, я так понял, что эту реформу как и остальные проводимые в последнее время можно охарактеризовать так:”С пустого-в порожнее”. Меняются только названия и вывески.

  3. Реформа – дело хорошее!!
    Но куда делось два(2) миллиона гривен, выделенных на ремонт больницы в Свессе???!

Comments are closed.