Війна триває вже рік попри те, що переважна більшість людей сподівалися, що вона закінчиться дуже швидко. Спочатку мова йшла про тижні, потім усі чекали миру на Пасху, далі до літа… Зрештою, українцям довелося пристосовуватися до нових реалій та вчитися жити в таких непростих умовах. На жаль, численні воєнні злочини та звірства ворога переконали нас, що його можна перемогти тільки силою. Тому всі об’єдналися завдяки спільної мети — нашої перемоги та звільнення окупованих територій. Проте життя триває навіть під час війни. Нація змушена була адаптуватися до суттєвих змін, відмовитися від сталих звичок та навчитися швидко реагувати на нові виклики. Наші співвітчизники почали більш відповідально ставитися до покупок та припинили витрачати гроші на те, що не є вкрай потрібним. Які споживацькі настрої панують сьогодні в Україні й що в нас купують найбільше? Результати опитування українців, проведеного напередодні річниці ворожого вторгнення, відображають стан економіки країни та зміни у попиті на ті чи інші товари та послуги під час війни.  

Початок 2023 року продовжив тенденції кінця 2022-го

Минулого року споживчі настрої змінювалися відповідно до ситуації в країні. На жаль, нам довелося тимчасово відмовитися від херсонських помідорів та кавунів, а повербанки та генератори восени та взимку стали справжніми хітами. Докладно про трансформацію попиту на окремі категорії товарів та послуг у 2022 році можна прочитати у цьому матеріалі. Відзначимо лише, що наприкінці року ситуація зі споживанням більшості товарних категорій стабілізувалася. Звичайно, пріоритети істотно змінилися, але загалом, за словами авторів публікації, українці почали купувати все, що і в довоєнний період. Але з суттєвою поправкою — головним критерієм вибору стала ціна, а купівлю предметів розкоші та коштовних товарів переважна більшість наших співвітчизників відклала на потім.  

2023 рік не приніс різких змін у споживчі уподобання українців. Як і перед Новим роком та Різдвом, перед Днем Святого Валентина люди традиційно купували подарунки коханим. Інша справа, що порівняно з мирним часом зараз акцент робиться на щирість почуттів, а не на вартість презенту. Головне — показати турботу та любов, а не вразити приголомшливим цінником. Адже багато українців регулярно донатять ЗСУ та надають допомогу постраждалим від ворожих нападів цивільним людям. Тому зараз не час до марнотратства — в справі зміцнення обороноздатності країни жодна копійка не буде зайвою.  

Що показали результати опитування?

Відповіді на поставлені питання не стали несподіванкою, адже люди вже адаптувалися до нових умов:

  • Головний критерій вибору товару чи послуги для майже ⅔ українців — це ціна.
  • Понад 75% наших співвітчизників зараз ретельно планують кожне придбання та намагаються діяти максимально раціонально.
  • Двоє з трьох опитаних відклали дорогі покупки, без яких можна прожити, до моменту перемоги над ворогом.
  • Більше половини покупців віддає перевагу українським продуктам, або виробам від відомих, перевірених часом брендів.
  • Тільки 15% респондентів можуть собі дозволити купити щось без попереднього планування витрат.
  • Споживачі активно цікавляться можливістю купити товар чи замовити послугу дешевше — кожен другий користується спеціальними промокодами на знижку, а в акційних розпродажах брали участь майже 85% опитаних.