Кримінальна відповідальність за заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України 

Протягом 2022 року до чинного Кримінального Кодексу України внесено ряд змін, пов’язаних з посиленням або встановленням кримінальної відповідальності за злочини, пов’язані з агресією Росії проти нашої країни. Одним з таких нововведень є встановлення кримінальної відповідальності за факти заперечення такої агресії, що передбачено ст. 436-2 КК України.

Саме  правопорушення вказаної категорії було виявлено працівниками ВПД №1  (с. Ямпіль) Шосткинського районного управління поліції ГУНП в Сумській області у серпні 2022 року.

Сутність справи полягала в тому, що 21.08.2022 близько 15 год., тимчасово проживаючий в смт. Ямпіль, Гон-ров О., прямуючи через один з пунктів пропуску селища, почав виказувати своє обурення функціонуванням посту в умовах воєнного стану в державі, який було запроваджено відповідно до Указів Президента України. Після цього, під час спілкування з працівниками поліції, він цинічно і нахабно почав висловлювати твердження про відсутність будь-якого збройного конфлікту Російської Федерації проти України, стверджувати, що влада України викривляє справжню інформацію, заперечував факти вбивств російськими військовослужбовцями громадян України та вчинення ними інших воєнних злочинів на території України.

По даному факту слідчим відділом Шосткинського районного управління поліції ГУНП в Сумській області було розпочато кримінальне провадження за нововведеною ч.1 ст. 436-2 КК України. В ході досудового розслідування даного факту, Гон-ров несподівано «прозрів», почав дійсно визнавати вказані агресивні дії Росії проти нашої держави, навіть «пригадав» факти злочинних обстрілів нашої території, свідком яких він  був сам або його рідні.  По закінченню досудового розслідування обвинувальний акт щодо Гон-рова спрямовано до суду.

Судовий розгляд вказаного кримінального провадження проходив досить тривалий час, обвинувачений визнавав свою провину, але раптово «не зміг пригадати», що саме і кому заявляв, заперечуючи агресивні дії сусідньої держави. Разом з тим, у ході судових засідань, внаслідок дослідження показів свідків та інших матеріалів кримінального провадження, було доведено вину обвинуваченого у повному обсязі. За результатами судового розгляду даного кримінального провадження, судом винесено обвинувальний вирок щодо Гон-рова за ч.1 ст. 436-2 КК України, призначено міру покарання у вигляді 3 місяців арешту з відбуванням покарання в арештному домі.

На даний час, вказаний вирок суду набрав законної сили.

С. Калюжний, начальник Ямпільського відділу Шосткинської окружної прокуратури

error: Content is protected !!