Родимки на тілі є практично у кожної людини. У когось їх лише кілька, у когось – багато. Незалежно від кількості, за ними слід спостерігати, а часом навіть видаляти їх.
Навіщо видаляють родимки?
Загалом родимки (невуси) на тілі не загрожують життю чи здоров’ю людини, є не більше ніж просто косметичним дефектом. Але за певних умов вони несуть велику небезпеку.
Родимки з доброякісного утворення можуть перероджуватися на злоякісне, ставати причиною розвитку агресивного виду раку шкіри – меланоми. Вони швидко збільшуються в розмірах, проростають у глибину шкірного покриву.
Фактори, що сприяють росту родимок та виникненню небезпечних для життя наслідків:
-
травмування;
-
зловживання сонячною засмагою;
-
гормональний дисбаланс;
-
рентген-випромінювання;
-
спадковість.
У групі ризику меланоми знаходяться люди, на тілі яких 20 і більше родимок, зі світлою шкірою, з вродженими невусами, а також вагітні, підлітки та пацієнти з гормональними порушеннями. Найчастіше перероджуються новоутворення, які розташовуються на обличчі, спині, руках та ногах, тобто на відкритих у літній сезон частинах тіла.
Родимки видаляють для профілактики небезпечних ускладнень. Видаленням займаються дерматологи-косметологи. Ціни на видалення родимок коливаються в діапазоні 100-500 грн в залежності від міста та конкретної клініки.
Показання до видалення родимок
Родимки має видаляти лише фахівець. Їх не можна самостійно здирати, зрізати, припікати чи перев’язувати. Будь-яке травмування – це фактор ризику раку шкіри.
До дерматолога потрібно звертатися не коли родимка вже набуде злоякісної течії, а в таких випадках:
-
поява нових невусів після 30 років, ріст старих;
-
родимки на тілі розміром понад 6 мм у діаметрі;
-
знаходяться на відкритих частинах тіла, що піддаються впливу УФ-випромінювання;
-
розташовуються на шиї, потрапляють під бретелі бюстгальтера, ремінь, краї одягу, через що постійно травмуються;
-
локалізуються на долонях, підошвах;
-
знаходяться в пахвовій западині або в інтимній зоні, де їх можна зрізати бритвою;
-
ростуть, змінюють колір та форму.
Обов’язково потрібно спостерігатися у косметолога-дерматолога в період потужної гормональної перебудови – вагітністності або статевого дозрівання, оскільки підвищується ризик появи злоякісний родимок.
Невуси обов’язково видаляють, якщо підвищується ймовірність їхнього переродження в рак. Також родимки видаляють з естетичних причин.
Негайно слід записатися на обстеження до дерматолога, якщо з’явилися такі симптоми:
-
родимка болить, стала щільною та твердою;
-
шкіра навколо новоутворення почервоніла, запалилася, з’явилася набряклість, припухлість;
-
невус змінив колір, наприклад, став майже чорним або навпаки з’явилися ділянки, позбавлені пігменту;
-
новоутворення почало руйнуватися;
-
поверхня стала лущитися, з’явилася скоринка, печіння, свербіж;
-
довкола з’явилися «дочірні» безбарвні родимки;
-
родимка почала сочитися, кровоточити;
-
невус змінив форму: асиметрія, рвані краї;
-
з поверхні родимки випало волосся;
-
після травмування новоутворення з’явилася виразка, яка не гоїться;
-
збільшились регіонарні лімфатичні вузли.
Цими симптомами супроводжується переродження родимок, тому вони мають насторожити людину. Оглянувши пацієнта, дерматолог може видати направлення до онколога.
Методи видалення родимок
Сьогодні лазерна операція є найефективнішим методом видалення невусів. Вона безкровна, малотравматична, не має ризику інфекційних ускладнень, підходить для видалення новоутворень на обличчі, оскільки після процедури не залишається шрам.
Також родимки видаляють електричним струмом, рідким азотом, радіохвильовим випромінюванням. Показанням до хірургічного висічення є великий розмір новоутворення, підозра на злоякісність. Недоліком цього є шрам на тілі.
Після хірургічного втручання невус обов’язково відправляють у лабораторію на гістологічне дослідження, щоб унеможливити онкологічний процес.
Перед видаленням родимки лікар обов’язково проведе обстеження, яке дозволить виявити можливі протипоказання, наприклад, гострий інфекційно-запальний процес в організмі, шкірну алергію, тяжкі серцево-судинні патології у стадії загострення. Після процедури фахівець порадить уникати сонця, відмовитися від відвідування солярію, користуватися сонцезахисною косметикою. У період загоєння шкірного покриву потрібно планово відвідувати дерматолога.
Родимка – це бомба уповільненої дії. Вона може трансформуватися в рак будь-якої миті, якщо цьому сприяють сприятливі умови. Найбільш безпечний метод позбутися її та запобігти загрозі життю – видалення лазером сертифікованим дерматологом-косметологом.