🔴 📺 Таємниця поховання Іллі Тимківського в Туранівці і чи принесло селянам щастя церковне золото

В Туранівці готуються відзначити 250-ту річницю з дня народження засновника Харківського університету Іллі Тимківського

26 липня на місці, де був похований науковець, встановлять меморіальну дошку, – розповідає директор музею «Трудове братство М.М. Неплюєва» Валерій Авдасьов.

«Ми встановили місце, де знаходилась туранівська Введенська церква і де був похований Ілля Федорович Тимківський та його дружина Софія Іванівна. Так, як цього року виповнюється двісті п’ятдесят років від дня народження Тимківського, ми вирішили поставити два пам’ятні знаки: один буде на місці поховання, але так, як це глухе місце і туди зможуть дістатись лише ентузіасти, то другий пам’ятний знак поставимо на глухівській трасі, де буде вказано, що тут жив Тимківський, буде викарбовано його родинний герб».  

т3

Точне місце поховання науковця допомогла визначити вісімдесяти восьмирічна Ганна Вікторівна Козюля, яка народилась і все життя прожила в Туранівці. За словами жінки, у 50-ті роки минулого сторіччя від церкви вже залишався лише фундамент, а коли місцеві вирішили його розібрати, то випадково натрапили на панське поховання.  

«Приїхали хлопці фундаменти розбирати на цеглу, а тоді мій дядько Шевчук Василь Євдокимович поставив лом, який провалився під землю. Він подумав, що знайшов золото і всіх покликав дивитись. Відкопали два поховання: чоловіка та жінки: у барині побачили металевий гребінь, косу та жовте плаття, але коли подув вітер – воно розлетілось. А у чоловіка були чоботі – витяжки, ступня пропала, а голенище було цілим».

т2

За словами Ганни Вікторівни, церкву з Туранівки перевезли в Говоруново. Місцеві змогли забрати з неї якісь золоті речі, але церковне золото щастя їм не принесло.

«По сусідству з нами жив дід Іван, який був старостою у церкві, так він трішки золота взяв,кажуть, церковний хрест. Передав коштовності дочці, а потім вони дістались онуці. Коли вона вирішила перекрити солом’яну стріху, то покликала сусіда Левка, а у неї там було золото сховане. Потім прийшла до нас і плаче, говорить: «трохи було золота, так Левко вкрав». Решту золота у неї вкрав чоловік з Берези, який після загибелі її чоловіка на війні прийшов до неї у прийми. Говорять, що за ті гроші побудував цегляний будинок».

т1

Жінка пригадує, що золоті речі знаходили й інші жителі села. На місці церкви були колгоспні теплиці та сад, тож місцеві часто обробляли там землю.

«Ми садили цибульку палицями, одна вділа  – золоте кільце. Жінки любили жартувати і кажуть «скоро заміж вийдеш, як знайшла золото, та ще й кільце». Інша жінка стала перебирати зілля і знайшла золотий хрестик, каже: «це я помру. Ти заміж вийдеш, Уляно, а я помру». Але жили до ста років обоє».  

т5

Нагадаємо, Ілля Тимківський зробив великий внесок у створення університету в Харкові. Крім того, він працював наглядачем над усіма навчальними закладами Харківської округи та був причетним до створення більш ніж 20 гімназій. В 1811 році він вирішив переїхати на Сіверщину, в невелике село Туранівку, яке належало його дружині – представниці знаменитого роду Туранських.

1 thought on “🔴 📺 Таємниця поховання Іллі Тимківського в Туранівці і чи принесло селянам щастя церковне золото

  1. Знайоме місце. Яке – б не було воно глухе, його треба позначити. Валерію Авдасьову велика шана. Однак не дають спокою зрадники гетьмана Мазепи . Ці землі їм також потім стали поперек горла…

Comments are closed.

error: Content is protected !!