«Крок до здоровʼя»: в Шостці відкрився гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу

Особливий кабінет, у якому зручно всім. Так описує нове місце, де жінки можуть отримати медичну допомогу, – гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу завідувачка пологового відділення КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Світлана Морозова

«До нас почали приходити жінки з першого дня відкриття кабінету, щойно з’явилась інформація про його роботу. Жінки різні – і неповнолітні, і вагітні, і післяпологові, і переселенки, – розповідає лікарка.– Кабінет розміщений на першому поверсі, поруч із жіночою консультацією, тут завжди є черговий лікар, а в нічний час, коли діє комендантська година, до нас можна потрапити, викликавши швидку допомогу».

Шостка – особливе місто. Сьогодні його особливості акцентовані війною. Зараз тут додалося багато людей, які перебрались із сіл, що розташовуються близько від кордону з Росією. Часто це віддалені села, де розбомблені медичні заклади, або лікарка, часто –одна на все село, рятуючи власних дітей, виїхала за межі області. Тож  люди, які певний час не отримували лікарської допомоги, намагаються скористатися близькістю до медичних послуг, приходять на консультації, на обстеження чи лікування. Жінки, звичайно, почувши про додаткові можливості гінекологічного обстеження, почали приходити до кабінету безбар’єрного доступу. А що ці кабінети справді безбар’єрні, автору цих рядків довелося переконатися, поспілкувавшись із фахівцями в різних містах нашої області. Справа не тільки в доступності до самого кабінету, бо ж заклади обладнані пандусами; важливо, що тут працюють цілодобово, анонімно, безкоштовно, надаючи консультації з використанням обладнання, що було доступним навіть не у всіх приватних закладах.

«Ви ж розумієте, – пацієнтки різні, є такі, які приїздять у інвалідних кріслах. Це непросто, бо треба подолати перешкоди, дістатися, завести в кабінет ще, бувало, і на руках перекласти до крісла, щоб жінка могла пройти медогляд. Нині, завдяки особливості конструкції  гінекологічного крісла, жінка може це зробити самостійно», – пояснює Світлана Морозова. І додає, що такі крісла стануть в нагоді для оглядів жінок старшого віку, яким важко проходити обстеження у звичайному гінекологічному кріслі;  для жінок, які отримати травми і тимчасово обмежені у рухах. Таким чином, функціонування кабінету робить медичну послугу доступною для тих категорій пацієнток, які в силу певних причин не могли його пройти в звичайних умовах.

«Мали ми досвід огляду неповнолітніх, яких приводили поліцейські при підозрах про зґвалтування. Хочу наголосити: в нашому кабінеті можна отримати допомогу анонімно. Жінки, які піддавались чи піддаються насиллю, але не готові про це розповідати, можуть тут отримати кваліфіковану консультацію», – зазначає лікарка.  

Що й казати, деякі з жінок із особливими потребами, в особливих ситуаціях через згадані незручності, страх чи упередження, роками не зʼявляються на огляд. А для жіночих захворювань вчасне виявлення проблем є дуже важливим. Не пропустити їх на ранній стадії хвороби, не запустити лікування – і навіть онкологія відступить, а жінка отримає роки життя в родині, можливість виховувати дітей. Утім, жіночі хвороби – це й про те, що дітей може не бути взагалі, знову ж, якщо ви вчасно не обстежитеся і не пролікуєтеся вчасно.

Як свідчать дослідження, проблеми репродуктивного здоровʼя в Україні актуальні: досить високий рівень штучного переривання вагітності; поширені онкогінекологічні патології, що є однією з основних причин смертності і призводить до втрати значної кількості жінок молодого віку, які не реалізували свою репродуктивну функцію; поширені інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом… Такі інфекції – і в підлітковому, й у дорослому віці – нерідко стають причиною безпліддя, невиношування вагітності, онкогінекологічної патології, а також внутрішньоутробного інфікування плода. Відтак, прямі репродуктивні втрати лише від невиношування вагітності щороку становлять 36–40 тисяч ненароджених дітей. А тепер додаймо до цих проблем сучасну ситуацію, що з багатьох причин опустить нашу планку народжуваності, – й можемо зрозуміти важливість здоровʼя жінки та її відповідальність за нього.

Світлана Морозова наголошує: жінкам не варто забувати про власне здоров’я. Нині у кожного з нас є сімейний лікар, до якого можна звернутись з будь-яким питанням, а він вже перенаправить, у разі потреби, до вузького спеціаліста. Тож фахівчиня закликає довіряти сімейному лікарю:

«Тепер у мам є помічник, який разом із нею стежитиме за здоров’ям дітей. Виконуйте його рекомендації, не нехтуйте власним здоров’ям».

«Що стосується першого візиту дівчинки до гінеколога, то тут немає чітких вікових рамок, – зазначає Світлана Морозова. – Бували у нас маленькі пацієнтки кількох місяців від дня народження, наприклад, з приводу синехій (це патологія, що характерна зрощенням малих статевих губ). Траплялось надавати допомогу маленьким дівчаткам, які травмувалися під час ігор…».

Тобто зараз не може бути упереджень, що до гінеколога звертаються лише жінки, а якщо дівчата, то це «щось стидне».

Тому лікарка підкреслює:

«Головне – навчитися турбуватися про власне здоров’я і навчити цього своїх дітей. І все у нас буде добре», – підсумовує з оптимізмом.

Додатковий відсоток до такого оптимізму додало і відкриття кабінетів безбарʼєрного доступу. Створені завдяки проєкту «Гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу для жінок, які постраждали від гендерно-обумовленого насильства», вони, втім, розраховані на широке коло жіноцтва. У нашій області координатором проєкту стала ГО «Інтелект Сумщини», і зокрема активність координаторів допомогла тому, що маємо в області шість таких кабінетів: у центральних районних лікарнях Шостки, Конотопу, Ромен, Охтирки, Глухівській міській лікарні, Сумському обласному клінічному перинатальному центрі. Просто варто зробити крок і подбати про себе та своє (і не лише своє!) майбутнє.

Світлана АЛОВА

___________

Гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу у 20 областях України обладнали Український Жіночий Фонд та Благодійний фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» у межах заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, Європейського Союзу, Франції та Міністерства закордонних справ Республіки Корея.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам публікації/звіту і не обов’язково відображають погляди Українського Жіночого Фонду, Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї», Фонду ООН у галузі народонаселення/ UNFPA, Міністерства закордонних справ Данії, Європейського Союзу, Франції та Міністерства закордонних справ Республіки Корея. Відповідальність за вміст публікації несе ГО «Інтелект Сумщини». http://mediakolo.sumy.ua/

error: Content is protected !!