🔴 📸 «Якби було житло, то може хтось би і виїхав». Що говорять жителі Марчихиної Буди про евакуацію з «п’ятикілометрової зони»  

Мешканцям прикордонних сіл Свеської громади пропонують евакуюватись з небезпечної зони. Людей попереджають, що для тих, хто вирішить залишитись, буде введено режим перепусток, – розповідає житель Марчихиної Буди Андрій.

Але за словам чоловіка, ніхто з його знайомих поки що не прийняв рішення виїхати з села.

«Якби було житло, то може хтось би і виїхав, а так ніхто не наважується кинути своє нажите.  Якщо їхати, то доведеться все починати з нуля. На це потрібні кошти, а їх немає, будуватись ні за що, атому ніхто не хоче покидати свої гніздівки. Вибухи у нас бувають довкола села. Сьогодні зранку чули два вибухи і вчора вони були. Люди вже звикли до вибухів і не звертають увагу».

м5

Не збирається виїжджати з села і переселенець Олексій. Чоловік говорить, що спочатку треба зібрати врожай.

«Посадив огород, всю городину, є певна живність, тобто треба все прибрати, а вже потім кудись їхати. Мої сусіди – місцеві мешканці тримають худобу та огород, вони теж нікуди не виїхали».

м4

Жителька села Ольга говорить, що люди не мають жодних гарантій того, що їм створять умови для життя в евакуації, а тому не наважуються виїжджати.

«А куди їхати? Закрити двері і залишити хазяйство? Хоча ми розуміємо, що якщо по нам прилетить, як прилітає по іншим населеним пунктам, то ми зберемося і будемо рятувати своє життя. Але ми не маємо гарантій того, що нас десь приймуть, що там будуть хоча б мінімальні умови для життя».

м6

Але за словами жінки залишатись в селі стає все складніше, нещодавно до них відмовилась їхати карета швидкої допомоги, а швидко доїхати до центру громади своїм транспортом неможливо через стан дорожнього покриття.

«Вже є випадки, коли до нас відмовляється їхати спецтранспорт – буквально два дні назад відмовилась їхати швидка.  Сказали, що нас можуть обстріляти, бо ми знаходимося в п’ятикілометровій зоні і дуже погане до нас покриття дороги. Я сама водій, я знаю, що таке дорога, а тому цим дуже занепокоєна. Якщо по нормальній дорозі можна доїхати за 7-10 хвилин, то зараз ми їдемо майже півгодини».

м2

Староста села Віра Баклан говорить, що на пропозицію евакуюватись не пристав жоден житель старостинського округу.

«На даний момент 469 людей проживає, а зареєстрованих 716 чоловік. Наші жителі не готові покидати своїх домівок, говорять, що будуть тут на своїх місцях. Ми запитували і у багатодітних сім’ях, батьки сказали, якщо буде якась небезпека, тоді будуть кудись їхати».

м3

Так, як люди відмовились виїжджати з п’ятикілометрової зони, то їм необхідно оформити спеціальну перепустку. Зараз в селі триває оформлення таких документів.  

«Вчора я вже зібрала двадцять п’ять заяв на оформлення перепусток, зараз ми працюємо разом нашою школою й дівчата- вчителі мені допомагають.  Для отримання перепустки треба мати при собі паспорт, і якщо у родини є автотранспорт, то потрібна технічна документація на нього. До оформлення перепусток одні люди поставилися  негативно, а інші – позитивно. Одні сказали, що якщо треба, то значить будемо їх робити, а інші говорять «у мене вже є прописка і я житель цього села».

Олександр Соломко, Сергій Одарченко

м7

м8

error: Content is protected !!