Зимові олімпійські ігри, що розпочинаються 7 лютого в місті Сочі, стануть другими поспіль, в яких не візьмуть участь представники нашого району. Першим, і поки що єдиним, уродженцем Ямпільщини, що отримував право поборотись за нагороди зимової олімпіади був свесянин Віталій Марцев, який в 2006 році зайняв 41 місце в спринті.  Чи дочекається нових олімпійців Ямпільський район, ми поцікавились у першого тренера Віталія, тренера-викладача відділення лижних гонок районної дитячо-юнацької спортивної школи Валентина Панченко.

Валентине Олексійовичу, чи має наш район таланти, які змогли б в перспективі увійти до олімпійської збірної з лижних гонок?

Наш Ямпільський район має дуже багато талановитих та здібних дітей. Зараз у відділенні лижних гонок, що діє в селищі Свеса, займаються тридцять п’ять вихованців. Останнім часом більших результатів вдається досягати дівчатам, а хлопці, на жаль, дещо здали позиції. От нещодавно зі «срібною»  нагородою з юнацького чемпіонату України повернулась Оксана Тиченко, вона виборола друге місце у командних перегонах, а в індивідуальному заліку стала восьмою.

Надією можу назвати Білецького Максима 2000-го року народження, який в літньому чемпіонаті області по лижних гонках став абсолютним чемпіоном, а на кубку України показав третій результат. Сподіваюсь, він прогресуватиме і далі. Є в нас і перспективні дівчата 2001-го року народження – це Ковальова Дарина та Особливець Анна, які, я сподіваюсь, з цього року почнуть показувати результат. Можу виділити і Віташову Дар’ю, результати якої сподобались тренерам, що комплектують збірну області з біатлону. Дівчину вже викликали на підготовку в Карпати, а зараз вона тренується в Сумах.

Що потрібно для якісної підготовки цих юних спортсменів?

По-перше, потрібна хороша тренувальна база. Ми зараз займаємо приміщення на 300 квадратних метрів в підвалі кооперативного будинку в Свесі, що колись було призначене для потреб цивільної оборони. Востаннє там робили ремонт ще за радянських часів. По-друге, потрібно, щоб щороку оновлювався інвентар. Зараз відділення забезпечене ним десь на половину від потреби і то це за рахунок батьків і тренера, що вкладають власні кошти. Тільки уявіть: три тисячі гривень коштує нова пара лиж без кріплення. Три роки тому ми придбали такий комплект за 240 євро і по теперішній час не можемо розрахуватися з боргами. Колись був період, коли по інвентарю ми були всі в рівних умовах, але потім пішло розділення. Сучасні лижі дають значну перевагу, тож ми були вимушені просити лижі на змагання у наших же вихованців, що виступали в Сумах, але це не завжди було можливо. Ну і по-третє, потрібно, щоб діти регулярно виїжджали в центри підготовки.  

Чи є проблеми з виїздом на змагання?

Так, це важко в фінансовому плані. В окремих випадках на це передбачено фінансування, але за змагання, в яких ми брали участь в серпні, досі не сплачені кошти, а це аж п’ять тисяч гривень. Часто виїжджаємо за рахунок батьків, але є багатодітні сім’ї, які не можуть собі цього дозволити, тож доводиться тренеру вкладати власні кошти.

Часом, щоб зекономити ми шукаємо житло подешевше, але умови там дуже погані. Це не подобається батькам, які вважають, що краще дітям залишитись вдома.

Як виглядає наш район на фоні інших районів області?  

Що стосується лижних гонок, то ми серед кращих на Сумщині. Зокрема, за результатами останнього сезону входимо в першу трійку ДЮСШ області без поділу на міста та райони. А якщо брати окремо райони, то ми взагалі останніх 16 років не опускаємось нижче другого місця і постійно конкуруємо з Краснопільським районом. До речі, останні два роки –  ми перші.

Успіхами яких вихованців Ви особливо пишаєтесь?

Наші «зірки» – це Олексій Прохор (бронзовий призер Всесвітньої Універсіади 2005 року), Віталій Марцев (учасник Олімпійських ігор в Турині 2006 року, чемпіон світу в 2003 році), Дудко Станіслав (неодноразовий чемпіон України та переможець Юнацьких ігор) та  триразова чемпіонка України Волчек Ірина, яка в минулому році виконала норматив кандидата в майстри спорту і зараз входить до юніорської збірної.

Останнім часом йдуть розмови про будівництво в Ямполі лижної траси. Як Ви вважаєте, чи потрібна вона району?

Звичайно, потрібна. Як не як, а до програми спартакіади школярів входить цей вид спорту. Хоча, я чудово розумію вчителів фізичної культури, у яких немає обладнання, а діти не підготовлені та ще й немає хорошої траси.

Якби була така траса – люди могли б займатися. От для прикладу, є в Ямполі ковзанка і всі діти купують ковзани і катаються, а якби знали, що в Ямполі є лижня – купували б лижі і займались.

[magz_toggle title=”Наш співрозмовник Панченко В.О.” state=”closed”] Панченко Валентин Олексійович – тренер викладач відділення лижних гонок районної дитячо-юнацької спортивної школи, колишній керівник цього позашкільного навчального закладу. Тренерською роботою займається вже 27 років, за цей час виховав ряд переможців всеукраїнських та міжнародних змагань, учасника Зимових Олімпійських ігор в Турині. [/magz_toggle]