🔴 📺 «З прикордоння до Глухова та Шостки»: як працюють соціальні рейси до сіл, куди через небезпеку не ходять рейсові автобуси

З прикордонного Бачівська до Глухова не ходить жодний рейсовий автобус, а поїздка на таксі коштує не підйомні для селян півтори тисячі гривень, – розповідає жителька села Наталія. Єдина можливість для людей дістатись колишнього райцентру – це безкоштовний соціальний рейс, запроваджений влітку минулого року громадською організацією «Проліска».

«Колись у нас був зручний автобус Суми-Сопич, але він перестав курсувати ще до війни, бо люди стали їздити машинами. А машина – це таке діло, що сьогодні є, а завтра її немає, а нам треба їздити в лікарню. До того ж, з початком війни за поїздку з Глухова до Бачівська беруть від 1200 до 1500 гривень. Вибачте, чи є у них совість?».

Соціальним рейсом, який курсує кілька разів на тиждень, люди повністю задоволені, – розповідає жінка. До того ж місцеві добре знають та поважають водія Михайла.

«Михайла Івановича я знаю дуже давно, бо до війни він возив митників та суміжників на митний пост Бачівськ. І з ним завжди можна було виїхати на Глухів. Бувало, що вийдеш на трасу в мороз, він зупиняється і каже, чому ти будеш мерзнути, поїхали зі мною на митницю, а вже звідти на Глухів».  

Забирає соціальний автобус і жителів Пустогороду. Валентина розповідає, що приїхала сьогодні в Глухів, щоб придбати ліки.

«Цей автобус нам дуже потрібний, бо без нього я б і не знала, як придбати таблетки. Він завжди ходить заповнений, зазвичай сідає по 8-10 чоловік з кожного села».

Згоден з нею і Володимир. Чоловік, який мешкає в Пустогороді,  розповідає, що попри інтенсивні обстріли багато людей відмовились виїжджати. В село привозять все необхідне, але потреба час від часу відвідати Глухів все ж є.

«У нас ще більш – менш спокійно, а от по Фотовіжу та Бачівську стріляють частіше, бо вони розташовані ближче до кордону. Поки ми здорові, то виїжджати не будемо. Нам кожен місяць привозять гуманітарну допомогу, давали дрова, вчасно приносять пенсію».

Водій автобуса Михайло розповідає, безкоштовний рейс продовжили до кінця 2024 року. Чоловік добре усвідомлює небезпеку, але говорить, що не може залишити людей без доступного транспорту.

«Рідко буває, коли ми їдемо і тихо, зазвичай гучно. Ми вже звикли, але все рівно страшно, а тому всі, що пасажири, що водій, дивимося та слухаємо. Продовжимо рейси і в 2024 році: документи на тендер я подав і знову виграв, згідно договору до кінця року будемо возити людей».

Керівник гуманітарного центру «Проліска Суми» Олексій Сахно розповідає, що їх організація відкрила в Шосткинському районі декілька соціальних маршрутів. Нещодавно був запущений і рейс зі Зноб-Новгородського до Шостки.

 «У нас на території Шосткинського району запущені соціальні рейси і по Есманьській, і по Зноб-Новгородській громадах. Людям, які проживають на прикордонні, а зазвичай це жінки за 60 років, важко виїхати з села. А тому громадська організація «Проліска» запустила такі автобуси, щоб люди могли приїхати в райцентр, або центр громади отримати допомогу, сходити в магазини, аптеки, або відвідати лікарню».

Графіки руху соціальних автобусів не публікуються з питань безпеки, мешканці прикордонних сіл можуть дізнатись їх у старостатах. Там же вони можуть записатись на ту, чи іншу поїздку.

error: Content is protected !!